Para buch czyli Międzynarodowy Piknik Miłośników Kolei

 Podobno nie ma dwóch takich samych parowozów – twierdzą ich miłośnicy. Maszyniści, którzy je obsługują, uważają, że są jak kobiety – mają swój charakter, lepsze i gorsze dni. Te ogromne, ciężkie – ważące czasem do 200 ton – maszyny parowe wymagają jednak ciągłej opieki i konserwacji, dlatego tak ważne są takie wydarzenia jak Parada Parowozów, które nie pozwalają starym lokomotywom popaść w zapomnienie.

 

Kilkanaście tysięcy osób obejrzało w dniach 30 kwietnia – 1 maja niezapomniane parowozowe show – Paradę Parowozów, która odbyła się w Wolsztynie (woj. Wielkopolskie) już po raz siedemnasty. Organizatorami tej niezwykłej podróży w czasie byli Spółka PKP Cargo i Fundacja „Era Parowozów”.

 

Parowóz w świetle reflektorów

 

Zabawa podczas tegorocznego majowego weekendu w Wolsztynie rozpoczęła się już 30 kwietnia widowiskiem „Światło, dźwięk i para”. Ten wieczorny pokaz, to nowoczesna forma spektaklu muzycznego, w której główną rolę zagrały zabytkowe lokomotywy i buchająca para, światło oraz muzyka Fryderyka Chopina w rockowej aranżacji, przygotowanej m.in. przez Jana Borysewicza, Grzegorza Markowskiego i Patrycję Markowską. To niezapomniane widowisko, będące mostem łączącym przeszłość ze współczesnością.

 

Wybiła godzina 13.00 – Paradę czas zacząć!

 

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia imprezy (1 maja) było uroczyste otwarcie Parady Parowozów. Oficjalny list, skierowany na ręce prezesa PKP CARGO S.A. Wojciecha Balczuna, przysłał Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, a został on odczytany przez Ireneusza Wasilewskiego, członka zarządu PKP CARGO ds. pracowniczych. Marszałek Komorowski podziękował w nim organizatorom parady za zaangażowanie i ogromną pracę na rzecz zachowania historycznego dziedzictwa.

Osobne podziękowania otrzymali organizatorzy także od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, za czynne włączenie się we wsparcie zbiórki pieniędzy na rzecz dzieci. W styczniu br. na ten cel przekazana została kwota 950 zł, za którą wylicytowany został przejazd w kabinie parowozu, który otworzył właśnie zakończoną Paradę Parowozów 2010.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak poinformował, że trwają rozmowy w sprawie powołania specjalnej spółki z udziałem samorządu wojewódzkiego, miasta Wolsztyna i PKP CARGO, w gestii której znalazłoby się sprawowanie pieczy nad parowozownią w Wolsztynie i organizowanie kolejnych edycji Parady Parowozów.

Oficjalnego przecięcia wstęgi, otwierającego XVII Paradę Parowozów dokonali wspólnie Janusz Lach, członek 

zarządu PKP CARGO ds. finansowych, marszałek Wojciech Jankowiak oraz burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogoziński.

Po części oficjalnej nastąpiła wyczekiwana przez widzów prezentacja najpiękniejszych parowych lokomotyw z Polski, Węgier, Czech i Niemiec.

 

W tegorocznej paradzie wzięły udział następujące parowozy:

 

  • 313.432 [Czechy – depo Luzna u Rakovnika],
  • 242 001 [Węgry – MAV Nosztalgia],
  • 01 509 [Niemcy – Pressnitztalbahn / LDC e.V. Cottbus],
  • Ty2-953, Ol12-7, Tkt48-191, [Zakład Małopolski PKP CARGO S.A.],
  • Pm36-2, Pt47-65, Tr5-65, Ol49-59, Ol49-7, [ Zakład Wielkopolski PKP CARGO S.A.]

 

W tym roku nie zabrakło parowozu Pm36-2, czyli słynnej „Pięknej Heleny”, która po prawie dwuletniej przerwie wróciła do Wolsztyna. Parowóz ten to jeden z dwóch egzemplarzy z lat 30. ubiegłego wieku, który osiąga prędkość ponad 130km/h. Jego konstrukcja została nagrodzona złotym medalem na wystawie techniki w Paryżu, w 1937 roku. Ostatnią planową jazdę „Piękna Helena” wykonała w kwietniu 1965 roku, a potem trafiła do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Po remoncie kapitalnym w Pile, w 1995 parowóz ten trafił do Wolsztyna, gdzie jest nadal wykorzystywany w ruchu planowym. Z ciekawych lokomotyw wypada wymienić parowóz Ok1-359 zbudowany w roku 1917, który zagrał m. in. w nagrodzonym Oscarem filmie „Pianista” Romana Polańskiego.

 

Kolejowe atrakcje

 

Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji. 1 maja już od godz. 10:00 na dzieci i dorosłych czekały liczne atrakcje, a wśród nich „artystyczna podróż” parowozem po europejskich miastach – „Podróż po Europie”. Występ ten przygotowali aktorzy polskich teatrów – Buffo, Roma, Komedia.

Każdy uczestnik imprezy miał okazję przejechać się pociągiem retro lub drezyną na pobliskich trasach, zwiedzić parowozownię czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z parowozem TKt48- 143, który został odrestaurowany przez Fundację Era Parowozów m.in. ze środków pochodzących ze zbiórek publicznych. Warto wspomnieć, że Fundacja w tym roku obchodzi okrągły jubileusz – właśnie mija 5 lat od momentu jej powołania do życia! W tym czasie udało się odrestaurować cztery parowozy.

Ważnym elementem pikniku była akcja ratowania starych lokomotyw. Dzięki środkom finansowym zebranym podczas Parady Parowozów, w ramach zbiórki publicznej oraz sprzedaży okolicznościowych pamiątek, Fundacja odnawia co roku w Wolsztynie jeden parowóz.

Parada Parowozów w Wolsztynie co roku gromadzi tysiące widzów, którzy mogą podziwiać wyjątkowe maszyny, zapoznać się z historią europejskiego kolejnictwa XIX i XX wieku, a to wszystko na terenie wolsztyńskiej Parowozowni, która jako jedyna w Europie realizuje planowy ruch pociągów prowadzonych lokomotywą parową.

Od 2003 roku gospodarzem i mecenasem Parowozowni Wolsztyn jest, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…”, Spółka PKP Cargo. Opiekę nad zabytkowym taborem w Wolsztynie sprawuje powołana w 2005 roku z inicjatywy Zarządu PKP Cargo S.A. Fundacja „Era Parowozów”.

Parowozowe ciekawostki:

Prawie 300 lat temu (w 1712 r.) wynaleziony został (przez Thomasa Newcomen’a) pierwszy praktycznie używany atmosferyczny silnik parowo-tłokowy

Ponad 200 lat temu (w 1804 r.) – zbudowany został (przez Richarda Trevithick’a) pierwszy i nadający się do eksploatacji parowóz z kołem zamachowym „Invicta”. W tym samym roku R. Trevithick zbudował pierwszą linię kolejową w Walii.

Prawie 200 lat temu (w 1829 r.) – zbudowany został pierwszy „współczesny” parowóz. Parowóz Rakieta (Rocket) George’a Stephensona stał się pierwowzorem wszystkich dalszych konstrukcji.

Ponad 150 lat temu (w 1838 r.) – powstała pierwsza europejska fabryka parowozów w Miluzie w Alzacji.

Ponad 100 lat temu (1907) – powstała Wolsztyńska Parowozownia

Dokładnie 5 lat – działa Fundacja Era Parowozów na rzecz przetrwania zabytków kolejowych

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top