Niemal równocześnie z III wydaniem przez Bezdroża przewodnika po Andaluzji Patryka Chwastka i Barbary Tworek w serii travelbooków, ukazał się w tej oficynie polski przekład „Andaluzji” Michelina. Szczuplejszy od polskich autorów o jedną trzecią objętości, podobnie w przypadku zdjęć, ale tańszy o 6 złotych. Zawierający ponadto 9 kolorowych i czytelnych planów i mapek oraz 48 krótszych informacji włamanych w tekst. Niestety nie uwzględnionych w spisie rzeczy, co uważam za wadę. Niewątpliwym plusem jest natomiast dosyć dokładny indeks, przy czym z oznaczeniami gwiazdkami, od 1 do 3, chociaż również bez nich, miejscowości i obiektów szczególnie zasługujących na poznanie. Czytelnicy – turyści mają więc wybór, który z tych przewodników wybrać. Michelina na wstępie prezentuje („Nasze podpowiedzi”) najważniejsze atrakcje tego, jednego z najbogatszych w nie, regionów Hiszpanii. 5 Pereł architektury. 3 Najciekawsze miasta. 6 Atrakcji przyrodniczych, w tym Gibraltar. 2 Najlepsze plaże. 3 Idealne miejsca na aktywny wypoczynek i 2 Najciekawsze doroczne wydarzenia. Informacje praktyczne, jak we wszystkich przewodnikach tej serii, są wyjątkowo zwięzłe, zawierają jednak nazwy obiektów, ich adresy, telefony i strony w.w.w.
Dowiedzieć się można o noclegach z omówieniem typów zakwaterowania oraz wymienieniem przykładowych hoteli i informacjami o nich w poszczególnych miastach. Podobnie o wyżywieniu, a także świętach i festiwalach. W „Zaproszeniu do podróży” znajduje się krótka prezentacja Andaluzji, jej geografii, klimatu oraz społeczeństwa. Dosyć obszerne Kalendarium historyczne Hiszpanii od starożytności do sierpnia 2017 roku – zamachu terrorystycznego w Barcelonie. A także tamtejszej architektury i sztuki – krótko, ale z wieloma ciekawymi szczegółami, od prehistorii do końca XX wieku oraz tańca (flamenco) i korridy.
Obejmująca ponad połowę objętości przewodnika jego część poświęcona miastom, miasteczkom, regionom, a w nich zabytkom i innym atrakcjom turystycznym („Zwiedzanie Andaluzji”) ułożona została alfabetycznie według nazw miejscowości i miejsc, a w nich stanowi oprowadzanie czytelnika – turysty po tym, co jest tam ważne i ciekawe. Z oznaczeniami gwiazdkami stopnia atrakcyjności. Na końcu każdej miejscowości są informacje praktyczne na temat transportu, gastronomii (ale, nie bardzo wiadomo dlaczego, już nie możliwości noclegowych), zakupów i rozrywki.
Wspomniałem o informacjach w ramkach włamanych w tekst. Obok tak oczywistych, jak adresy, telefony itp. ambasad i konsulatów, ograniczeniach prędkości w Hiszpanii czy listy dni wolnych od pracy, jest też sporo o charakterze ciekawostek. M.in. „Styl pracy” (południowców), „Ogród mauretański”, „Ronda – kolebka walki byków”, „Neandertalski mężczyzna, czy gibraltarska kobieta?”, „Magoty” (gibraltarski gatunek małp), „Zakon rycerski Alcántara”, „Bitwa pod Trafalgarem”, „Historia Jerez”, „Sherry” (mocne wino), „Tradycja fiesty” i wiele innych.
ANDALUZJA. Przewodnik Michelina w polskim tłumaczeniu Bezdroży. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 144, cena 20,90 zł. ISBN 978—83-283-4022-0