MICHELIN: ALGARVE

Portugalski region Algarve położony na południu tego kraju słusznie uchodzi za najlepszy w nim na wypoczynek nadmorski. Oferuje bowiem liczne, świetne plaże na najcieplejszym atlantyckim wybrzeżu Portugalii. Nie wszyscy wiedzą, że woda w oceanie na zachodnim brzegu Półwyspu Iberyjskiego jest, nawet w lecie, dosyć chłodna. Algarve cieszy się więc ogromnym zainteresowaniem turystów także w Polsce. Zwłaszcza, że z głównym miastem tego regionu, Faro, są dogodne połączenia lotnicze nie tylko z Warszawy. A poza plażami, kąpielami w morzu oraz sportami wodnymi, oferuje on sporo innych atrakcji. Jak dużo, można przekonać się czytając wydany po raz pierwszy przez Bezdroża przewodnik Michelina. Poza mnóstwem przydatnych informacji znajduje się w nim prawie 130 kolorowych zdjęć, 4 plany miast oraz osobno dołączona mapa z planami i lokalizacją adresów. Ponadto ciekawostki włamane w tekst w ramkach, niestety bez ich spisu. Na wstępie autor czy autorzy – nie są wymienieni, sugerują („Nasze podpowiedzi”), co szczególnie warto zobaczyć i przeżyć w Algarve. A więc spacery po starej części Faro, sobotni targ na Loule, ocean na wybrzeżu Costa Vincentina, wejście na najwyższy szczyt regionu, świt w Parku Przyrody Ria Formosa, rejs z rybakami, wycieczki do miasteczek w głębi lądu, podróż dwu wagonowym pociągiem na trasie Faro – Vila Real de Santo Antonio.

 

I oczywiście skosztować lokalnej kuchni i napić się w Sagres chłodnego piwa z beczki. Warte uwagi są propozycje spędzenia w tym regionie przynajmniej 5 dni, z konkretnymi programami na rano i wieczór, a w niektórych przypadkach także popołudnie. W części poświęconej informacjom praktycznym znajduje się, chociaż bardzo skrótowo, to, co dla turysty jest najważniejsze. Czyli podstawowe, w pigułce, informacje o poszczególnych miastach, miasteczkach i innych atrakcjach, miejscowym transporcie, kartach turysty itp. W Informatorze A-Z podobnie. Z kalendarzem dni wolnych od pracy, tak przydatnymi informacjami, jak ta, że dwie ceny przy posiłku w karcie dań oznaczają, że można zamówić tylko pół porcji, która okazuje się całkiem niemała. Równocześnie jednak cena ryby dotyczy przeważnie kilograma, warto więc zapytać, ile będzie kosztować kawałek. Można też dowiedzieć się, że obsługa w restauracji wliczona jest w cenę, ale zwyczajowo zostawia się jeszcze około 10% sumy rachunku. Ważne są informacje na temat połączeń telefonicznych, także z Polską. A także noclegów – w podziale na poszczególne miasta i kategorie cenowe.

Niestety, niezbyt tanie, gdyż tylko w jednym wymienionym przypadku wynoszą 40-50 € za dobę w pokoju. Większość w granicach 70-200 €, ale są i po 450 €. Bez informacji, czy ze śniadaniami, chociaż w przypadku tych droższych wydaje się to oczywiste. Podobne są informacje o restauracjach – wg. miast i cen, przy czym z uwagą, że w tych najtańszych, ale dobrych, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Są też informacje o barach, kawiarniach, cukierniach oraz sugestie na temat zakupów, rozrywek i sportów aktywnych, propozycje na wieczory oraz kalendarz świat i wydarzeń kulturalnych. Część „Zaproszenie do podróży” zawiera kalendarium historyczne, informacje o dziedzictwie mauretańskim, wielkich odkryciach geograficznych, domach w Algarve, azulejos i calçadas (ozdobne płytki ceramiczne i mały, sześcienny bruk z białego wapienia i czarnego bazaltu), wybrzeżu i wiejskich domach w głębi lądu, parkach narodowych oraz lokalnej kuchni, alkoholach i winach.

Podstawowa we wszystkich przewodnikach część poświęcona miastom, zabytkom i innym atrakcjom turystycznym w tym przypadku jest objętościowo skromna. Ale na 43 stronach znajdują się podstawowe informacje o współczesnym Algarve oraz stolicy regionu – Faro i jego okolicach, a także innych miastach i częściach: Tavira, Dolina Gwadiany, Albufeira, Portimão, Lagos i Przylądek św. Wincentego i Costa Vincentina. Wszystko bardzo zwięźle, ale z informacjami o tym, co najważniejsze, z nazwami, adresami, także internetowymi, dniami i godzinami otwarcia obiektów, cenami biletów itp. W tekst, jak już wspomniałem, włamane są ciekawostki w ramkach. M.in. „Od templariuszy po rycerzy Chrystusa”, „Najważniejsze portugalskie ekspedycje”, „Astrolabium i nokturnlabium”, „Jak powstały karawele” i sporo innych.

ALGARVE. Przewodnik turystyczny Michelina, polskie wydanie Bezdroży. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 127, cena 22,90 zł. ISBN 978-83-283-5442-5 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top