MEDIOLAN: DZIEŃ POLSKI NA EXPO 2015

13 września na Światowej Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie to Dzień Polski – jedno z najważniejszych dla Polski wydarzeń podczas tej renomowanej wystawy. Z tej okazji na terenie EXPO oraz w Pawilonie Polskim odbędzie się szereg imprez, które zwieńczy wieczorny koncert Orkiestry Filharmonii Narodowej w Auditorium di Milano. Oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli polskiego rządu oraz strony włoskiej rozpoczną się o godzinie 10.30 w Expo Media Center. W programie przewidziano m.in. uroczystą paradę, wizytę wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego w Pawilonie Włoch oraz innych pawilonach, a także otwarcie wystawy „Stół Polski”.Przez pierwsze cztery miesiące Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie Pawilon Polski odwiedziło ponad 816 tys. osób. Codziennie jest on areną licznych prezentacji kulinarnych, degustacji, występów artystycznych czy konferencji i seminariów w ramach programu gospodarczego wspierającego współpracę pomiędzy polskimi i włoskimi przedsiębiorcami. Jednym z najważniejszych dla Polski wydarzeń podczas obecności na EXPO 2015 jest Dzień Narodowy.

Pawilon Polski bije rekordy popularności – już dziś, na 2 miesiące przed zakończeniem wystawy, osiągnęliśmy zakładaną na początku liczbę odwiedzających – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – To dla nas powód do dumy, a jednocześnie potwierdzenie, że koncepcja udziału Polski w Wystawie Światowej EXPO 2015 jest realizowana we właściwy sposób. Szczególnie cieszą efekty programu promocji gospodarczej. Jego wymierne korzyści dostrzegają setki przedsiębiorców z całego kraju, którzy nawiązują owocną współpracę z partnerami z Włoch i innych krajów. Dzień Polski to ważna uroczystość i doskonała okazja do tego, by szczególnie wyraźnie podkreślić wagę naszych osiągnięć w jednym z kluczowych sektorów polskiej gospodarki – w sektorze spożywczym – dodaje.

Dzień Polski obfitował będzie również w atrakcje, które od rana do wieczora będą czekać na gości Pawilonu Polski. Będą wśród nich m.in. występy kuglarzy, a także animatorów zabaw dziecięcych. Wizytę w Pawilonie Polski uświetnią polscy artyści, którzy na scenie przed budynkiem przez cały dzień prezentować będą bogaty program muzyczny. Tego dnia odbędą się także prezentacje tradycyjnej polskiej kuchni w wykonaniu kucharzy Garnizonu Warszawa oraz występy artystyczne Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Z kolei wieczorem plac przed Pawilonem Polski wypełni się uczestnikami zabawy tanecznej, podczas której królować będą polskie i włoskie szlagiery z lat 60. i 70., znane z festiwali w San Remo i w Opolu. Zwieńczeniem oficjalnych obchodów Dnia Polski będzie koncert galowy Orkiestry Warszawskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka i pianisty Andrzeja Wiercińskiego na jednej z najsłynniejszych mediolańskich scen muzycznych – Auditorium di Milano. W programie przewidziano koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, a także Symfonię „Tansman Epizody” op. 85 na orkiestrę i fortepian i organy obbligato. Będzie to premiera wykonania tego utworu we Włoszech.

Od 7 września Pawilon Polski stał się areną prezentacji Województwa Świętokrzyskiego, które obecne będzie na EXPO przez cały tydzień. Poza wystawą regionalnych produktów, takich jak krzemień pasiasty, szkło Wrześniaka czy doceniana na całym świecie porcelana z Ćmielowa, zaprezentowane są możliwości biznesowe w oparciu o dwa kluczowe sektory regionu: nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze a także turystykę zdrowotną i prozdrowotną. 13 września zostanie zainaugurowana wystawa „Stół Polski. La Tavola Polacca”.

Ekspozycja przedstawia 33 najlepsze produkty polskiego wzornictwa przemysłowego związane z kulturą stołu i jedzenia. Zostaną na niej pokazane tradycyjne polskie marki takie jak Ćmielów, Krosno, Hefra, a także projekty młodych i ambitnych projektantów, współczesne „koncepty stołowe” – takie jak szpatułki do podawania jedzenia zaprojektowane przez Rygalik Studio, czy talerzyki do fingerfood młodej grupy projektowej Kabo&Pydo. Do Mediolanu pojedzie także reprezentacja polskich mebli – krzesła stołowe, fotele i pufy, które są tu niezbędnym uzupełnieniem.

Dziś po kilku miesiącach trwania wystawy EXPO 2015 w Mediolanie możemy z satysfakcją powiedzieć, że polski pawilon dobrze wpisał się w koncepcję Wystawy Światowej i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony odwiedzających – mówi wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk. – Udział w EXPO 2015 jak również działania realizowane w ramach kompleksowego programu promocji polskiej gospodarki we Włoszech umacniają wizerunek Polski jako stabilnego i atrakcyjnego partnera gospodarczego. Zbliżające się obchody Dnia Narodowego to doskonała okazja nie tylko do tego, żeby podkreślić polskie uczestnictwo Wystawie Światowej lecz również aby po raz kolejny zaprezentować dokonania i potencjał naszego kraju. – dodaje.

We wrześniu polscy przedsiębiorcy będą mieli możliwość uczestniczyć także w innych wydarzeniach branżowych, na których Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) organizuje stoiska narodowe, umożliwiające prezentację polskich produktów. Między12 a 15 września odbędą się Międzynarodowe Targi Produktów Naturalnych SANA w Bolonii, a od 23 do 25 września trwać będą Międzynarodowe Targi Owoców i Warzyw MACFRUT w Rimini. Ponadto, PARP zorganizuje misję zakupową przedsiębiorców włoskich do Polski, której elementem będzie uczestnictwo w Targach Polagra Food, które odbywać się będą od 21 do 22 września.

Jeszcze w tym miesiącu zostaną również zorganizowane wydarzenia w ramach inicjatywy Mission for Growth, poświęcone bezpieczeństwu żywności tematyce efektywności i zarządzania zasobami w rolnictwie oraz life science. Ponadto program wydarzeń gospodarczych w Pawilonie na wrzesień przewiduje organizację Polsko-Włoskiego Forum Gospodarczego i konferencji Food Design. W październiku odbędzie się m.in. prezentacja polskich firm sektora ICT i konferencja na temat bezpieczeństwa żywności.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top