MALTA: SPACERY W DOLINACH

Na długie spacery i wędrówki najlepiej wyruszać tu poza sezonem, w chłodniejsze zimowe miesiące. Jednak miłośnicy aktywnego spędzania czasu również latem chętnie odpoczywają na łonie natury. Oto propozycje Malta Tourism na odpoczynek wśród maltańskiej przyrody.

W każdym z tych miejsc z pewnością znajdzie się ciszę, spokój oraz odrobinę cienia.

Wied Għammieq

Dolina Għammieq znajduje się w Kalkarze, naprzeciwko Valletty, po drugiej stronie Wielkiego Portu. Jest to miejsce położone z dala od głównych turystycznych szlaków. W pobliżu są równie zapomniane: zabytkowy kościół, cmentarz i Fort Ricasoli. Ten ostatni został zbudowany przez Zakon Rycerzy Joannitów w drugiej połowie XVII wieku i jest największym na Malcie.

      Wied Babu

Dolina ta jest położona tuż obok słynnej Błękitnej Groty, choć sama nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Najczęściej jest odwiedzana przez miłośników skalnych wspinaczek. Zachowało się w niej wiele gatunków endemicznych oraz naturalne krajobrazy. Idąc w dół doliny znajduje się odosobnione miejsca na morską kąpiel.

 

Wied is-Sewda

W pobliżu St. Vincent de Paul i Casa Leoni, w połowie drogi pomiędzy Vallettą a Mdiną, leży niedoceniana i rzadko uczęszczana dolina Wied is-Sewda. A w niej kilka kozich farm i stadnin. Zimą cały wąwóz wypełnia się płynącą wodą.

Wied Għollieqa

W rezerwacie przyrody Wied Għollieqa można obserwować dzikie zwierzęta Malty (np. łasice). w ich naturalnym środowisku. Rosną tam też różne gatunki roślin – w tym dzika lawenda i drzewa chleba świętojańskiego. Rezerwat znajduje się w pobliżu Tal-Qroqq, 5 kilometrów na zachód od stolicy.

Wied il-Għasri

Ghasri Valley lub Wied il Ghasri to wąwóz morski na wyspie Gozo. Zaczyna się w Ta 'Dbieġi, a kończy między Żebbuġ i Ta’ Ġurdan. Jest to idealne miejsce do pływania, spacerów i jazdy na rowerze. Cieszy się również zainteresowaniem nurków ze względu na przepiękne podwodne jaskinie.

Wied il-Mielaħ

Most skalny Wied il-Mielah Window znajduje się na północ od miasta Għarb, na północno-wschodnim wybrzeżu Gozo. W całej dolinie il-Mielaħ można spotkać mnóstwo klifów, niekończących się jaskiń i misek solnych. W pobliżu jest także 22 metrowa latarnia morska Ġiordan, zbudowana w XIX wieku przez Anglików władających Maltą. Obecnie pełni funkcję stacji meteorologicznej.

 

Zdjęcia: Malta Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top