MALTA: EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2018

Malta? Nie możesz jej znaleźć na mapie? Nie jesteś sam! Jednak takie podejście w ostatnim czasie bardzo się zmienia! A wszystko za sprawą nadania Valettcie statusu Europejskiej Stolicy Kultury 2018.

 

W maltańskiej stolicy w ciągu mijającego roku zostanie zorganizowanych 400 wydarzeń kulturalnych.

 

Valetta 

 

Valetta jest gratką dla miłośników architektury i designu. W stolicy można znaleźć wszystko: od dobrze zachowanych średniowiecznych fortec – po muzea sztuki współczesnej otwarte w oryginalnych wnętrzach murów miejskich. Historia Malty sięga czasów fenickich, a na jej architekturę wpływali Rzymianie, Grecy, Arabowie, Normanowie, Sycylijczycy, Francuzi, Zakon Maltański i Brytyjczycy.

W stolicy warto zarezerwować sobie pokój w hotelu Phoenicia Malta, wybudowanym w 1939 roku jako pierwszy luksusowy na wyspie. W 2015 roku, został poddany gruntownej renowacji, tym samym, wpisując się na prestiżową listę Leading Hotels of the World. Z hotelu z łatwością można dojść do Górnych Ogrodów Barrakka, z których roztaczają się niezapomniane widoki na morze i okoliczne wyspy.

A jeśli wybrać się do historycznego centrum, warto przejechać się przez Bramę Miejską Renzo Piano oraz kompleks zabudowań tworzonych przez parlament i teatr na świeżym powietrzu powstały w ruinach starej opery. Miłośnicy sztuki koniecznie muszą się udać się do konkatedry św. Jana, w której znajdują się dwa obrazy Caravaggia. Jeden z nich jest jedynym dziełem podpisanym przez malarza! Kaplice wewnątrz barokowej katedry, inkrustowanej złotem i marmurem, zostały zbudowane przez Rycerzy Zakonu Maltańskiego.

Trzeba również odwiedzić Pałac Wielkiego Mistrza z XVI wieku. W środku można obejrzeć przepiękne apartamenty wielkich mistrzów, Komnatę Rady zawieszoną arrasami oraz zbrojownię z 5000 eksponatów. Zajrzeć też do pałacu Casa Rocca Piccola, dawnego domu rycerza Zakonu Maltańskiego. Warto pamiętać i o muzeum Malta International Contemporary Art Space (MICAS), w którym można podziwiać rzeźbę szwajcarskiego artysty Ugo Rondinone.

 

Co warto zobaczyć poza stolicą?

 

Koniecznie trzeba odwiedzić także Mdinę – znaną jako Ciche Miasto. Otoczona murem średniowieczna miejscowość jest tak dobrze zachowana, że można tam poczuć jakby czas cofnął się. Miasto było tłem akcji Gry o tron. Mdina Glass od pięćdziesięciu lat produkuje ręcznie wydmuchiwane lampy, dzbany i inne szklane przedmioty. Warto zobaczyć na własne oczy jak przygotowują je rzemieślnicy oraz kupić szklaną pamiątkę.

Na lunch trzeba spróbować maltańskiej ftiry – tradycyjnej kanapki z tuńczykiem, suszonymi pomidorami, oliwkami i kaparami w Palazzo de Piro.

A noc spędzić w kameralnym hotelu Xara Palace, znajdującym się w XVII-wiecznym pałacu. Codzienne życie mieszkańców wyspy można zobaczyć zatrzymując się w uroczej wiosce Marsaxlokk.

Słynie ona z barwnie pomalowanych rybackich łodzi. W wiosce znajduje się też Fort Saint Angelo, w którym więziono Caravaggia. Najlepszym miejscem na nocleg będzie Corinthia Palace Hotel & SPA, otwarty w zabytkowej willi w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. Hotelowe pokoje zostały niedawno odnowione, SPA jest obecnie remontowane i rozbudowywane aby nadać mu styl maltański.

 

Gozo i Comino

 

Archipelag Maltański składa się z trzech zamieszkałych wysp: Malty, Gozo i Comino. Gozo jest drugą co do wielkości wyspą, z równie pięknymi plażami i zabytkami jakie możemy znajdują się na największej z wysp – Malcie. Warto odwiedzić tam Xwejni Salt Pans (i przywieźć trochę soli morskiej) i Victorię – ufortyfikowaną wioskę w Gozo, której historia sięga epoki brązu.

W murach obronnych miasta znajduje się kościół – dawna rzymska świątynia bogini Juno. Gdy zmęczymy się zwiedzaniem, można łódką popłynąć na Comino. Na najmniejszej z wysp, znajduje się słynna Błękitną Lagunę. Pomimo tłoku, warto zażyć orzeźwiającej kąpieli w nieprawdopodobnie turkusowej wodzie.

Zdjęcia: Malta Tourism Authority

Od redaktora: O Malcie i jej wyspach, zabytkach oraz innych atrakcjach pisaliśmy już w przeszłości sporo i dosyć szczegółowo. Wiele tych tekstów oraz zdjęć nadal można znaleźć na naszych łamach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top