CHORWACJA: SLAVONIA – ZŁOTA BRAMA KRAJU

 

Myśląc o Chorwacji, oczami wyobraźni widzimy malownicze nadmorskie miasteczka, lśniącą błękitem taflę Adriatyku i urokliwe, romantyczne plaże. Jednak ten popularny wśród turystów kraj ma do zaoferowania znacznie więcej, a prawdziwe skarby można znaleźć z dala od utartych szlaków. Jedną z takich pereł jest Slawonia – ukryty wśród zieleni region na wschodzie kraju.

 

Nazywany „Złotym Spichlerzem” obszar łączy cztery regiony winiarskie, których historia sięga czasów Imperium Rzymskiego. Różnorodna oferta gastronomiczna z lokalnym specjałami, bogate tradycje ludowe (dożynki, stroje i muzyka) oraz dziedzictwo kulturalne to znak rozpoznawczy tego regionu i magnes dla przyjezdnych. Warto zatrzymać się tu na dłużej i spędzić niezapomniane wakacje.

 

Lipicańską dorożką po Osijeku

 

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu i symbolem regionu są szlachetne konie lokalnej rasy Lipizzaner (koń lipicański/lipicaner), hodowane w Slawonii od 1580 roku. Można je podziwiać zarówno w stadninach, podczas licznie organizowanych pokazów, jak i na ulicach Osijeku, gdzie zaprzężone w dorożki obwożą turystów po zabytkowym mieście szczycącym się malowniczą starówką i imponującą twierdzą. Zimową atrakcją pobliskiej miejscowości Djakovo jest Bożonarodzeniowy Bal Lipicański, podczas którego organizatorzy co roku snują barwną opowieść o koniach lipicańskich. To wyjątkowe widowisko muzyczne, zaaranżowane w barokowych dekoracjach, jest niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich miłośników jazdy konnej i historii.

 

Cuda natury na największym podmokłym obszarze w Europie

 

Z kolei świetną propozycją dla miłośników natury będzie wizyta w parku przyrody Kopački Rit, który jest uznawany za skarb przyrodniczy Slawonii, zachwycając bioróżnorodnością flory i fauny. To obszar bagienny przy ujściu Dravy do Dunaju, niedaleko Osijeku, o powierzchni 238 hektarów, który ze względu na niedostępność i zagrożenie powodziami pozostał w stanie nienaruszonym od najdawniejszych czasów. To jeden z największych naturalnych obszarów bagiennych w Europie, który oferuje szereg możliwości kontaktu z naturą: szlaki piesze, wodne i rowerowe. Rekomendowanym sposobem poznawania piękna tego terenu jest wycieczka niewielkim statkiem wycieczkowym, który jest w stanie wpłynąć nawet w płytkie, bagienne odnogi.

 

Śladami Rzymian

 

Złota dolina (rzymska Vallis Aurea) Požegi jest doskonale znana koneserom wina, gdyż tutejsze ukształtowanie terenu i mikroklimat tworzą doskonałe warunki do uprawy szlachetnych winorośli. Winiarskim regionem kontynentalnej Chorwacji jest miasto Kutjevo, położone na południowych stokach Krndija i Papuk w wąskiej dolinie rzeki Kutjevčanka. Liczne winiarnie Kutjeva oferują szereg doznań smakowych dzięki takim lokalnym rarytasom jak Kutjevacka grasevina (Riesling), Pinot Gris, Pinot Blanc, Traminer czy Rheinriesling. Równie atrakcyjnie prezentuje się oferta kulturalna. Przyjezdni mogą podążać śladami dawnego barona Franjo Trenka i cesarzowej Marii Teresy, czy zwiedzić Zamek Kutjevo wraz z jego podziemnymi przejściami, prowadzącymi bezpośrednio do piwnicy z winami.

 

Zabawa na świeżym powietrzu w Parku Przyrody Papuk

 

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Slawonii jest Park Leśny Jankovac, najpiękniejsza część Parku Przyrody Papuk. Bajkowa dolina, otoczona wysokimi górami, poprzecinana jest strumieniami i spowita łąkami pełnymi kwiatów oraz gęstymi lasami bukowymi. Jednak największą atrakcję tego miejsca stanowi malowniczy wodospad Jankovački Slap. Miłośnicy górskich wędrówek powinni zatrzymać się na odpoczynek w schronisku na Jankovcu zbudowanym na wzór wiejskiej chaty, które przez wielu turystów uznawane jest za najpiękniejsze w kraju. W Parku Przyrody Papuk amatorzy aktywności fizycznej mają do dyspozycji sześć ścieżek rowerowych, cztery szlaki Turystyczne i wyznaczony obszar wspinaczkowy. A zapierające dech w piersiach widoki na wodospady kamieniołomy i zielone doliny gwarantują niezrównane emocje bez względu na wiek i kondycję.

 

Tradycja i zwyczaje jednego z najstarszych miast w Europie

 

Położone we wschodniej części Slawonii miasto Vinkovci może pochwalić się bogatą historią, dziedzictwem kulturalnym i piękną architekturą. Łączy ono zwyczaje i tradycje, które znajdują odzwierciedlenie w charakterystycznych tańcach ludowych i rzemiośle. Nazywane złotą bramą Chorwacji, oferuje liczne formy rozrywki zarówno dla osób podróżujących solo, jak i dla rodzin, którzy mogą skorzystać z aktywności fizycznej, takiej jak jazda konna, łowiectwo, rybołówstwo czy jazda na rowerze. Warto spenetrować ukryte skarby tego regionu i zaznaczyć go na swojej podróżniczej mapie.

Więcej informacji o Chorwacji na stronie: https://www.croatia.hr/pl-PL

Zdjęcia: Chorwacka Wspólnota Turystyczna: Ivo Biocina, Damir Fabijanic

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top