MALARSTWO I BIŻUTERIA ARTYSTYCZNA

MALARSTWO I BIŻUTERIA ARTYSTYCZNA

Wernisaż Basi Pacześnej

 

 

            Trzy lata działalności Galerii Autorskiej Basi Pacześnej – Vercueil w Grodzisku Mazowieckim stało się okazją do zorganizowania przez nią wernisażu malarstwa i biżuterii autorstwa artystki. Dom rodziny w Milanówku oraz przydomowy ogród stały się 21 czerwca br. na kilka sobotnich godzin salonem wystawowym i miejscem pikniku około setki zaproszonych gości. Wśród nich znakomitego aktora Wojciecha Siemiona oraz artysty – pieśniarza i autora tekstów (  a na co dzień czynnego lekarza ) Jacka Rudnickiego ze Szczecina. Nie zabrakło również ponad 20 „globtroterowców”.

            Z Basią, a także jej rodzicami, zwłaszcza mamą Grażyną – w przeszłości pracującą w „Orbisie”, starsi stażem członkowie naszego stowarzyszenia zaprzyjaźnieni są bowiem od lat. Część z nas Basia, wówczas świeżo upieczona absolwentka United Word College of South East Asia w Singapurze, oprowadzała w końcu XX wieku z dużym znawstwem po tym mieście, w trakcie naszej podróży po Malezji i na Borneo oraz tej dawnej kolonii brytyjskiej. Jej ojciec pracował bowiem tam wówczas w polskiej placówce dyplomatycznej. Abiturientka polskiego liceum poleciała więc do rodziców i postanowiła powtórzyć maturę, tyle że międzynarodową. Pozwoliło jej to znakomicie opanować język angielski, poznać egzotyczny kraj i odkryć w sobie talent artystyczny oraz pasję sztuki.

            Już wcześniej w milanowskiej szkole redagowała gazetki szkolne, współprowadziła telewizyjny program dla dzieci i młodzieży „5-10-15”, lubiła rysować. Dopiero jednak w Singapurze okazało się, że nie tylko lubi, ale również potrafi malować. Po raz pierwszy w historii kolegium dwukrotnie otrzymała nagrody „Za największe osiągnięcia artystyczne w 1998 i 1999 roku”, a pierwsza indywidualna wystawa jej prac w tym kraju zakończyła się sukcesem nie tylko artystycznym, ale i finansowym. Pierwsze zarobione w ten sposób pieniądze Basia przekazała organizacjom charytatywnym działającym na rzecz dzieci, m.in. Very Special Arts, Netherlands Charity Association, Czerwony Krzyż i Childern Charities Association.

            Międzynarodowa matura z doskonałymi wynikami otworzyła przed Basią bramy prestiżowych uczelni świata. Z kilku propozycji jakie otrzymała, wybrała Central Saint Martins College of Arts & Design w Londynie, gdzie poznawała i szlifowała m.in. tajniki grafiki pod kierownictwem wielu znakomitych pedagogów i praktyków. Projektowanie grafiki stało się jej głównym kierunkiem studiów. Trzykrotnie była finalistką konkursu Student Design & Art. Direction. Jej zdjęcie konkursowe – zajmuje się bowiem również fotografią – znalazło się na plakatach w całym Londynie i zaproszeniach promujących wystawy dyplomowe akademii w 2003 roku, w której studiowała.

            W 2006 roku otrzymała, za prace dla BBC, prestiżową nagrodę Młodego Dziennikarza Roku w Wielkiej Brytanii w kategorii Projektant Roku.  Została członkinią brytyjskiego Design & Art Direction i Zrzeszenia Polskich Artystów Plastyków w Wielkiej Brytanii. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i udziały w zbiorowych w Singapurze, Malezji oraz Wielkiej Brytanii i Polsce. Ostatnia wystawą w Warszawie wsparła dom opieki dla ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera w Ptaszkach. Od 5 lat związana jest z BBC Worldwide, posiada również wspomnianą Galerię Autorską.

            W „międzyczasie” zdążyła też wyjść za mąż za Anglika pochodzącego z RPA i urodzić, obecnie 3-letnią Zosię, która – miałem okazję to sprawdzić, na widok obiektywu aparatu fotograficznego zachowuje się jak rasowa modelka oraz parkę rozrabiających bliźniaków. Uwielbia malować, przy czym twierdzi, że bawi się pędzlem i lubi intensywne kolory. Maluje przede wszystkim kobiety, głównie abstrakcyjne, projektuje również biżuterię łącząc metal z kamieniami. To ostatnie uważa za powrót do radości, możliwość ciągłego poszukiwania i próby stworzenia czegoś równie pięknego i niepowtarzalnego, jak kobiety, które tę biżuterię noszą. Nazywa ją biżuterią z charakterem i taki adres nosi jej blog: http://bizuteriazcharakterem.blogspot.com.

            Wernisaż wzbudził duże zainteresowanie. Obrazy i fotografie Basi na ścianach oraz podłodze w salonie i wystawione na sztalugach w ogrodzie, a także zaprezentowana na stołach biżuteria jej autorstwa, przyciągały uwagę gości. W ogrodzie znalazło się również stoisko z obrazami haftowanymi przez Martynę Kołotę, chorą dziewczynkę, uczennicę 2 klasy L.O. w Milanówku, która haftem ręcznym interesuje się od 11 roku życia, a na rozwój jej zainteresowań artystycznych wpłynęły małe kanwy podarowane jej przez ciocię. Martyna ma na swoim koncie już wiele prac, niektóre z nich pokazuje na stronie: http://www.mukowiscydoza.pl/?d=8&t=11. Wernisaż połączony został z degustacją kawy PerkReishi i herbaty z Reishi. O walorach profilaktyczno – leczniczych tego grzyba działającego podobnie, ale silniej niż słynne korzenie żeń – szeń, pisałem już na naszych łamach 14 grudnia 2006 r. relacjonując spotkanie z gośćmi „Globtrotera” – Singapurem, malarstwem Basi oraz właśnie grzybami Reishi.

            W kilkugodzinnym spotkaniu, które przerodziło się w piknik ze smakołykami z domowej kuchni, w którym uczestniczyli goście nierzadko również z dziećmi, nie zabrakło części artystycznej wysokiej klasy. Poezję recytował Wojciech Siemion, zaś Jacek Rudnicki wystąpił z recitalem autorskim akompaniując sobie na gitarze. Na zakończenie tego bardzo udanego spotkania z twórczością artystki odbyła się loteria, w której wygrywanymi losami była biżuteria zaprojektowana przez Basię, porcelana i drobiazgi artystyczne oraz kawa i herbata z grzybem Reski, sprzedawane przez jej galerię autorską. Było bardzo miło i rodzinnie, także dzięki gościnności i serdeczności gospodarzy, zwłaszcza pań: mamy – Grażyny oraz córki Basi. Przeuroczą i po krótkiej „niedostępności” bardzo kontaktową okazała się też mała Zosia i gromadka innych dzieci – od osesków po kilkuletnie.

 

Cezary Rudziński

Zdjęcia autora

           

           

 

 

Dodane 26 06 08

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top