LITWA: WIOSENNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Wilno i pobliskie Troki, Kowno, czy uzdrowiska Druskienniki i Połąga, należą do najlepiej znanych i najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów miast na Litwie. Ale ciekawych miejsc jest tam o wiele więcej, przy czym atrakcje zależne są również od pory roku.

Litewska Narodowa Agencja Rozwoju Turystyki „Lithuania Travel” wraz z centrami informacji turystycznej zaprasza do odkrycia najbardziej urzekających w tym kraju kwitnących miejsc. Wśród tych, które koniecznie trzeba zobaczyć, są: dolina pierwiosnków w Szetejniach – miejscu urodzenia Czesława Miłosza, Wileński Park Sakury czy pokryta niezapominajkami Góra Krzyży.

Gdy kwitną kwiaty

Ekspert ds. turystyki lokalnej w Lithuania Travel, Neringa Sutkaitytė, uważa, że wiosna to doskonały czas, by odkryć prawdziwe piękno tego kraju. – W nadchodzących miesiącach Litwa będzie w pełnym rozkwicie, a turyści będą mogli podziwiać kwitnącą przyrodę w całym kraju – powiedziała.

Zachęca zatem do zwiedzania kraju w okresie rozkwitu i poznania jeszcze nieodkrytych miejsc, jak dolina pierwiosnków w Szetejniach – miejscu urodzenia noblisty Czesława Miłosza, czy święta stokrotek w dworze w Ilzenbergas na granicy litewsko-łotewskiej. Podczas niezapomnianej wiosennej wycieczki będzie można podziwiać kwitnące kwiaty: macierzanki, żonkile, niezapominajki, a nawet sakury – na litewskiej wsi.

      Święto Żonkila w litewskim kurorcie

Choć pierwsze wzmianki o żonkilu, zwanym też narcyzem, pochodzą już ze starożytnej Grecji, to w Europie kwiat ten zyskał popularność dopiero kilka wieków temu. W Druskiennikach, litewskim kurorcie znanym z licznych ośrodków spa i wellness, jest on szczególnie ceniony. Co roku park Vijūnėlė rozświetla się żółcią kwitnących żonkili. Wiosenne kwiaty pokrywają niemal całą jego powierzchnię. Kwitnie ich tam ponad pół miliona, co sprawia, że jest to widok, którego nie sposób przegapić

Pierwiosnki z kart książki noblisty

Podczas wizyty w Szetejniach, miejscu urodzenia noblisty Czesława Miłosza, nie sposób nie zauważyć szaleństwa na punkcie dzikich kwiatów. W dolinie Nevėžis, zwanej też Łąką Miłosza, kwitną pierwiosnki. Kwiat ten był wielokrotnie wspominany w jego autobiograficznej powieści „Dolina Issy”.

Jako że pierwiosnek jest uważany za kwiat poprawiający nastrój, jest on najbardziej odpowiedni dla osób żyjących w dużym stresie lub mających często zły humor. Nazywany jest pieszczotliwie „złotym kluczem” – oznacza przejście do lata – i będzie zachwycał w maju podczas wizyty w Kiejdanach.

Poznaj sakurę różnymi zmysłami

Japońskie drzewo wiśni, czyli sakurę, można znaleźć na prawie całej Litwie. Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania dla jego miłośników jest uwielbiany przez mieszkańców i turystów park Sakura w Wilnie. Przychodzą do niego zjeść obiad, zrobić sobie zdjęcie, posłuchać spontanicznej muzyki lub obejrzeć występy artystyczne.

Park został założony w 2001 roku dla uczczenia setnej rocznicy urodzin japońskiego dyplomaty Chiune Sugihary. Dwieście drzewek był prezentem od narodu japońskiego dla Litwy dla wzmocnienia przyjaznych stosunków między oboma krajami. Natomiast w Mariampolu miłośnicy sakury spotykają się na Kocim Podwórku.

W otoczeniu wiśni mogą tam podziwiać liczne murale, a także próbować policzyć figurki kotów, których właścicielką była założycielka miasta, hrabina Pranciška Butlerienė. Zwiedzający mogą nie tylko wąchać i podziwiać sakury, ale także ich skosztować w największym ogrodzie japońskim w Europie.

W ogrodzie Mažučiai (gmina Kretinga) odbywają się ceremonie degustacji herbaty sakura przez cały sezon kwitnienia. Robi się ją z kwiatów wiśni, marynowanych w japońskim occie śliwkowym i posypanych solą morską. W Japonii ten rodzaj herbaty pije się tylko na specjalne okazje.

Litewski kwiat wolności wśród 200 tysięcy krzyży

Kwiaty myosotis, znane również jako niezapominajki, upamiętniają agresję sowiecką na Wilno na początku lat 90. XX w. Co roku, w maju, tysiące niezapominajek rozkwita na Górze Krzyży – znanym na całym świecie, obowiązkowym miejscu odwiedzin w pobliżu miasta Šiauliai (Szawle).

Tradycja przynoszenia krzyża, aby zostawić go na wzgórzu, rozpoczęła się prawie 200 lat temu (po upadku powstania listopadowego),. Na początku XX w. było ono już znane jako święte miejsce mszy, nabożeństw i pielgrzymek.

Wprawdzie widok wzgórza jest niezwykły o każdej porze roku, ale wiosną staje się niebieskie od tysięcy niezapominajek, co sprawia, że jest on jeszcze bardziej zjawiskowy, zwłaszcza podczas „złotej godziny”. Ci, którzy przyjdą wtedy na wzgórze krótko po wschodzie lub przed zachodem słońca, mogą w pełni podziwiać bujne, falujące pola i niebieskie kwiaty.

Stokrotki w autentycznym dworku

Dumą dworu Ilzenbergas, znajdującego się na granicy litewsko-łotewskiej, są zaś stokrotki. Park o powierzchni 17,5 hektara jest doskonałym miejscem do spacerów i przeniesienia się w realia szlacheckiego życia. W parku znajduje się wiele rzeźb, odrestaurowana stodoła, wędzarnia, sauna, bateria artyleryjsk.

A nawet trójwymiarowa replika drzewa Stelmužė, jednego z najstarszych dębów w Europie. Po zwiedzaniu można skosztować smakołyków z gospodarstwa Ilzenbergas – jedynego dworku w krajach bałtyckich, który kontynuuje tradycje rolnictwa naturalnego – i urządzić piknik wśród stokrotek.

Zdjęcia: Gabriel Khiteret, Kedainai Tourism, Šiaulai Tourism, Regina Jasińska, Gintaras Bingeld

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top