LITWA: IMPREZY BOŻONARODZENIOWE W WILNIE

Imprezy Bożonarodzeniowe w Wilnie – to warto zobaczyć w stolicy Litwy w okresie okołoświątecznym! Choć oficjalna, 18-metrowa wileńska choinka rozświetla Plac Katedralny już od 3 grudnia, to program imprez bożonarodzeniowych w stolicy Litwy dopiero się rozpoczyna.

 

Już 10 grudnia w podróż po zaułkach wileńskiej Starówki wyrusza specjalna świąteczna kolejka, która na trasie Ratusz – Plac Katedralny – prospekt Giedymina będzie woziła nie tylko stęsknione świątecznych atrakcji maluchy i ich rodziców, ale również wszystkich gości miasta.

 

 

 

Przejażdżka w przytulnym, ogrzewanym wagoniku, ciągniętym przez prowadzoną przez elfy lokomotywę z pewnością uatrakcyjni każdemu okołoświąteczne zwiedzanie Wilna. Kolejka będzie kursowała do 7 stycznia.

 

Uroczyste zapalenie choinki na wieży telewizyjnej

 

25 Grudnia, wieża telewizyjna w Wilnie. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia zapalona zostanie największa w Europie choinka Bożonarodzeniowa – ozdobiona 6 kilometrami girland wieża telewizyjna w Wilnie. Początek iluminacji uświetni pokaz fajerwerków. Do oświetlenia choinki posłuży 6 tysięcy żarówek i 400 potężnych lamp błyskowych.

 

Cudowne Boże Narodzenie – Bożonarodzeniowa baśń 4D

 

25-30 grudnia, godz. 17.00, 18.20, 20.00, Plac Katedralny. Cudowne Boże Narodzenie to wyjątkowe widowisko, po raz pierwszy w Europie Wschodniej pokazywane w technice 4D. Wilnianie i turyści będą mogli podziwiać Bożonarodzeniową opowieść, stworzoną przy użyciu najnowocześniejszych współczesnych technik, wyświetlaną na olbrzymim ekranie, w który zamienia się wielka boczna ściana wileńskiej Archikatedry.

 

W opowieści fragmenty historii Wilna splotą się z motywami folklorystycznymi i religijnymi, uzupełnionymi współczesnymi wątkami. Trójwymiarowe obrazy Bożonarodzeniowej opowieści będą wzmocnione specjalnymi efektami, które uzupełnią projekcję o czwarty wymiar – świąteczny Plac Katedralny zapachnie specjalnie przygotowanym zapachem Bożonarodzeniowym, niesionym po placu Bożonarodzeniowym wiatrem.

 

Bożonarodzeniowe miasteczko

 

Między 25 grudnia a 1 stycznia Plac Ratuszowy zamieni się w Bożonarodzeniowe miasteczko. Będzie można w nim skosztować świątecznych łakoci i innych smakołyków, rozgrzać się grzanym winem, a wszystko to po raz pierwszy nie pod gołym niebem, lecz pod dachem, na promieniującym bożonarodzeniowym ciepłem Placu Ratuszowym w Wilnie.

 

Powitanie Nowego Roku – sylwestrowe fajerwerki

 

31 Grudnia do Wilna na Plac Katedralny wracają świąteczne, sylwestrowe fajerwerki, które ucieszą zebranych na powitanie Nowego Roku mieszkańców i gości Wilna.

 

Pochód Trzech Króli 6 Stycznia

 

Co roku koniec okresu świątecznego i początek karnawału w Wilnie świętowany jest teatralizowanym pochodem Trzech Króli. Już od 1999 roku wilnianie i odwiedzający miasto turyści zbierają się na trasie przemarszu Trzech Króli, który wiedzie ulicami wileńskiej Starówki od Ostrej Bramy do Placu Katedralnego.

 

W królewskiej procesji najczęściej udział bierze 7 postaci: wysokie na trzy metry figury Kacpra, Melchiora i Baltazara oraz towarzyszący im archanioł i trzej pastuszkowie. Maszerując ulicami Królowie życzą miastu, jego mieszkańcom i gościom zdrowia, spokoju, szczęścia oraz pomyślnego i urodzajnego roku, a w urządzonej na Placu Katedralnym szopce składają dary.

 

Więcej informacji: Centrum Informacji Turystycznej Litwy – e-mail: info@litwatravel.com oraz www.vilnius-events.lt – oficjalna strona Wilna z opisem imprez w mieście.

 

Zdjęcia: Centrum Informacji Turystycznej Litwy

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top