LITWA – CAŁOROCZNA TRASA NARCIARSKA W DRUSKIENNIKACH

16 lipca w Druskiennikach uroczyście rozpoczęto budowę całorocznego krytego kompleksu tras narciarskich, który według parametrów technicznych znajdzie się wśród 5 najlepszych na świecie. Ten unikatowy w skali regionu obiekt stanie się atrakcją turystyczną i sportową nie tylko wśród Litwinów, ale również mieszkańców innych państw tej części Europy. Zmienny klimat i globalne ocieplenie dotąd nie pozwalały wielbicielom białego szaleństwa rozkoszować się urokami ulubionych sportów zimowych na Litwie, ale od stycznia 2011 roku w Druskiennikach będzie można jeździć na nartach cały rok.

 

Podczas ceremonii otwarcia w miejscu budowy wmurowano kapsułę, symbolizującą początek budowy. Gości przybyłych na otwarcie przywitała… zima. Mimo pełni sezonu letniego teren przyszłej budowy pokryto śniegiem, a zebrani goście mogli porzucać się śnieżkami. W uroczystości uczestniczył minister gospodarki Litwy Dainius Kreivys, sekretarz ministerstwa Gediminas Miškinis, dyrektor Państwowego Departamentu Tursytyki Nijolė Kliokienė, pomysłodawcy projektu, partnerzy i inni.

 

Minister gospodarki D. Kreivys tryskał optymizmem: „Nie bójmy się marzyć – mer Druskiennik jest wielkim marzycielem, ale jeszcze większym realizatorem marzeń“. Komentując dotychczasowe działania i plany druskienniczan D. Kreivys zacytował znaną propozycję sklonowania mera Druskiennik Ričardasa Malinauskasa, a całej Litwie życzył jak najwięcej takich klonów, tak, aby wielkimi krokami naprzód mogły podążać i inne miasta Litwy.

 

Dyrektor Państwowego Departamentu Turystyki N. Kliokienė zapytana, jaka rola przypada kurortowi w formowaniu wizerunku Litwy i jakie są możliwości, aby nowy projekt reprezentował cały kraj, zauważyła, że otwarcie obiektów takich rozmiarów wytwarza wartość dodaną nie tylko dla najbliższej okolicy, ale i dla całego kraju. Jej zdaniem, otwarcie tego kompleksu będzie jeszcze jedną przyczyną, dla której warto odwiedzić Druskienniki i Litwę.

 

W kompleksie tras narciarskich ze sztuczną pokrywą śnieżną będą dwie podstawowe trasy – kryta i otwarta, a ich łączna długość przekroczy 900 m. Zjeżdżać krytą trasą będzie można nawet podczas 30-stopniowych upałów na zewnątrz, a trasa odkryta będzie działała, gdy temperatura powietrza spadnie do -3 stopni Celsjusza. W kompleksie będzie można wypożyczyć sprzęt narciarski, nauczyć się jeździć w szkółce narciarskiej, zjeść i wypocząć. Całkowita wartość projektu szacowana jest na 90 mln litów (ok. 110 mln złotych).

 

Mer Druskiennik R. Malinauskas nie wątpi w powodzenie projektu: „Przykład akwaparku udowodnił, że wielkie obiekty wytwarzają wartość dodaną dla całego regionu – liczba turystów odwiedzających nasz kurort z roku na rok rośnie. W ostatnich latach najbardziej zwiększyła się liczba turystów z Polski – dwukrotnie, z Łotwy – trzykrotnie. Nawet w ubiegłym roku, kiedy na Litwie zaczęto odczuwać kryzys, w Druskiennikach odnotowano 6-procentowy wzrost liczby przyjeżdżających. Kompleks tras narciarskich wytworzy wartość dodaną dla całej Litwy – takie wyjątkowe połączenie rozrywek letnich i zimowych w jednym mieście to rzadkość.

 

Budowy obiektu takiej wielkości nie podjęło się żadne z okolicznych państw, a po otwarciu kompleksu narciarskiego w Druskiennikach Litwa stanie się całoroczną atrakcją turystyczną dla miłośników sportów zimowych dla wszystkich naszych sąsiadów. Ten obiekt jeszcze bardziej poszerzy i tak bogatą ofertę usług naszego kurortu oraz zwiększy konkurencyjność całego kraju na rynku turystycznym.“ – zapewniał R. Malinauskas. Największa kryta trasa narciarska ze sztucznym śniegiem jest w mieście Bottrop w Niemczech, 1200 km od Litwy, a najbliższa – w Moskwie.

 

Kompleks narciarski w Druskiennikach znajdzie się wśród pięciu najdłuższych krytych tras narciarskich na świecie, pod względem parametrów technicznych prześcigając nawet znajdującą się na piątym miejscu słynną trasę narciarską w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Projekt jest realizowany według zasad partnerstwa sektorów publicznego i prywatnego. W czerwcu podpisano umowę koncesyjną między gminą Druskienniki, UAB „Stamita“ i UAB „SKI PARK DRUSKININKAI“.

 

Partner projektu, spółka „Stamita“ zobowiązała się zainwestować ponad 50 milionów litów, a dzięki staraniom urzędu gminy pozyskano 40 milionów litów ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Wykonawcy projektu obliczyli, że dzięki nowoczesnej i kompleksowej ofercie usług obiekt przyciągnie około 400 odwiedzających dziennie, a rocznie – 150 tysięcy.

Więcej informacji: Bartłomiej Kowal Centrum Informacji Turystycznej Litwy Tel. +48 22 696 98 15 e-mail: info@litwatravel.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top