Święto dobrego wina

 Wino produkowane w Republice Czeskiej jest coraz lepsze. Świadczą o tym nie tylko nagrody, jakie zdobywa w międzynarodowych konkursach, ale przede wszystkim rosnące zainteresowanie ze strony konsumentów. Region zalany słońcem, na którym znajdują się winnice i liczne pamiątki jest idealnym miejscem do turystyki pieszej i rowerowej. Jeżeli zdecydujecie się na przyjazd w czasach jesiennego winobrania, będziecie mieli wyjątkową okazję, aby poznać bogactwo tradycji kulturalnych, folklorystycznych i gastronomicznych regionu.

 

Dwa najbardziej znane miasta, wokół których rozpościerają się liczne winnice, to Znojmo i Mikulov. W roku bieżącym będą one po raz pierwszy wspólnie świętować winobranie. Dla miłośników wina to z pewnością doskonała okazja, aby podczas jednego weekendu – od 11 do 13 września 2009 – w ramach jednej wycieczki w atrakcyjnej cenie odwiedzić dwie imprezy, oddalone od siebie o niecałą godzinę jazdy samochodem.

 

W Znojmě będzie można ponownie obejrzeć wielki nocny i popołudniowy korowód historyczny, turnieje rycerskie i targi historyczne. Charakterystyczną atmosferę podkreślą stroje historyczne, w których wszyscy uczestnicy, sprzedawcy i rzemieślnicy będą występować. Na podiach zaprezentują się największe gwiazdy czeskiej muzyki rozrywkowej oraz lokalni artyści. Największe winobranie w Republice Czeskiej odwiedziło w ubiegłym roku osiemdziesiąt tysięcy osób. W Mikulově przez trzy dni będzie miała miejsce degustacja wina i młodego wina. To urocze miasteczko na Południowych Morawach, położone nieopodal granicy z Austrią, zaprasza gości na bogaty program kulturalny i folklorystyczny. Uroczystości przebiegać będą głównie na rynku i w amfiteatrze, rzemieślnicy będą sprzedawać swoje produkty w parku Mikulowskiego Zamku. Regionalne restauracje zaproponują swoje specjały, tak samo jak ponad setka stoisk na miejskim rynku.

Królewskie miasto Uherské Hradiště otworzy swoje bramy dla folkloru, tradycji ludowych, wina i pamiątek historycznych w weekend 12 i 13 września 2009. Slowackie święto wina i otwartych pamiątek przedstawi kulturalne, winiarskie i gastronomiczne dziedzictwo regionu wschodniomorawskiego. Tegoroczne święto będzie między innymi poświęcone pięknu i różnorodności stroju ludowego. W tym roku po raz pierwszy w pochodzie zaprezentuje się zawsze co najmniej jedna para ubrana w strój ludowy typowy dla danego mikroregionu, gminy lub miasta Slowacka. Z cała pewnością będzie to ogromna atrakcja, ponieważ w zeszłym roku przez miasto przedefilowały ponad cztery tysiące osób w strojach ludowych. Degustacja wina będzie połączona z bogatą ofertą kulturalną w otwartych na tę okazję obiektach historycznych. Dla zwiedzających przygotowane są także przejażdżki łodzią przy akompaniamencie kapeli muzycznej po kanale Bati.

 

W najbardziej popularnym w Czechach zamku Karlštejn, oddalonym niespełna 35 km od Pragi, w dniach 26. 9. a 27. 9. 2009 odbędzie się ulubione Winobranie na Karlštejnie. W przeciągu tych dwóch dni będziemy mogli poznać smak wina z regionalnej produkcji, którą zapoczątkował cesarz rzymski i król czeski Karol IV (+1378). Zresztą on sam ze swoją świtą osobiście będzie uczestniczył w święcie wina. Ku jego chwale zabrzmią średniowieczne pieśni, wystąpią kuglarze, żonglerzy, fakirzy i tancerze. Pod wieczór podzamcze rozświetli korowód pochodni.

 

Trzydniowe święto wina pełne muzyki i ciekawych wydarzeń odbędzie się także w Mělníku w dniach 18.–20. 9. 2009. Miasto zaszczyci wizytą cesarz Karol IV. Goście będą mieli okazję podziwiać kolorowe stroje jego drużyny. Okazji do degustacji wina z regionu Mělnika będzie naprawdę wiele. Jedną z nich będzie degustacja w historycznej piwnicy winnej z czternastego wieku, która jest otwarta przez cały rok w pomieszczeniach Mielnickiego Zamku.

 

Zaproszenie na kolejne święta wina:

Winobranie w Strażnicy (www.straznice-mesto.cz):12. 9. 2009

Trojskie Winobranie w Praskim ogrodzie botanicznym (www.botanicka.cz): 12.–13. 9. 2009

Bzeneckie Winobranie w strojach ludowych (www.bzenec.cz): 18.–19. 9. 2009

Winobranie Świętego Wacława w mieście Kadań (www.mesto-kadan.cz): 26. 9. 2009

Winobrania w Litoměřicach (www.litomerice.cz): 25.–26. 9. 2009

Winobranie w Wielkich Pavlovicach (www.velke-pavlovice.cz): 4.–5. 9. 2009

Winobranie w Valticach (www.radnice-valtice.cz): 3. 10. 2009

Winobranie na zamku Loket (www.hradloket.cz): 10.–11. 10. 2009

Atrakcje: Szczegółowe informacje o czeskich i morawskich winach znaleźć można na stronachwww.wineofczechrepublic.cz.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top