LITWA: BOŻE NARODZENIE W WILNIE

Tradycyjny wileński cykl imprez „Boże Narodzenie w stolicy” każdego roku zachęca, byśmy uwierzyli w cud Bożego Narodzenia, wspólnie cieszyli się i naszą radością dzielili się z innymi.

 

To czas, kiedy w Wilnie w jeden świąteczny cykl łączą się najważniejsze i najpiękniejsze publiczne imprezy, w których udział można wziąć bezpłatnie.

 

Ich inicjatorem jest Samorząd Miasta Wilna, organizatorem zaś Concept events & media.

 

Mieszkańcow i gości litewskiej stolicy czekają w okresie od 11 grudnia 2010 r. – 6 stycznia 2011 r. rożnorodne bożonarodzeniowe pokusy: świąteczne miasteczko, karuzela, wielka choinka i bank prezentów.

 

 

PREZENTACJA PROJEKTU

 

Celem projektu jest szerzenie ducha Bożego Narodzenia oraz wciągnięcie wszystkich wilnian i gości miasta w świąteczną atmosferę. W tym roku główną atrakcją stanie się miasteczko bożonarodzeniowe, które stanie w pobliżu Placu Katedralnego.

 

W miasteczku mieszkańcy i goście miasta będą mieli niepowtarzalną okazję pojeździć na świątecznej karuzeli, pozdrowić bliskich w oryginalny sposób, wybrać prezent czy ogrzać się przy lampce grzanego wina. Cykl imprez „Boże Narodzenie w stolicy” przekształci Wilno w miasto jeszcze bardziej jasne, przytulne i otwarte dla wszystkich.

 

Więcej informacji o imprezach, organizowanych w ramach projektu – www.kaledossostineje.lt

 

PROGRAM IMPREZ

 

CHOINKA BOŻONARODZENIOWA

 

11 grudnia – 6 stycznia, Plac Katedralny.

Wielka choinka bożonarodzeniowa na Placu Katedralnym nazywana jest przez Litwinów narodową choinką kraju. W tym roku wokół niej będzie bardzo ruchliwie i wesoło – dzieci będą wożone bożonarodzeniową kolejką, której wagoniki będą ozdobione migającymi girlandami. Świąteczna muzyka przyciągnie zwiedzających i przechodniów, będzie zachęcać nie tylko do zrobienia zdjęć przy choince, ale także do wypróbowania proponowanych atrakcji.

 

ZAPALENIE CHOINKI I OTWARCIE MIASTECZKA

 

11 grudnia, godz. 19, Plac Katedralny Choinka na Placu Katedralnym jest nazywana narodowym drzewkiem kraju. Tradycyjnie jej zapalenie ogłasza początek okresu świątecznego nie tylko w Wilnie, ale też w całym kraju i połączone z imponującym spektaklem audio-wizualnym, przeznaczonym dla wilnian i gości. Wraz z wieloma artystami i ważnymi litewskimi osobistościami choinkę zapali rodzina wilnian, wybrana w drodze losowania.

 

MIASTECZKO BOŻONARODZENIOWE

 

11 grudnia – 6 stycznia , Skwer Odminių (obok Placu Katedralnego). Czynne bedzie w dni powszednie w godz. 16-22, w weekendy godz. 10-22 Piękna tradycja miasteczka bożonarodzeniowego będzie w tym roku kontynuowana z jeszcze większą energią i natchnieniem.

 

W miasteczku bożonarodzeniowym mieszkańcy miasta i goście będą mieli niepowtarzalną okazję pojeździć na karuzeli, pozdrowić bliskich w oryginalny sposób, wybrać prezent czy ogrzać się przy lampce grzanego wina.

 

BANK PREZENTÓW

 

11 – 30 grudnia, Plac Katedralny. Wymieniacie się prezentami w kręgu przyjaciół ? Chcecie zaskoczyć bliską osobę, albo po prostu zwrócić uwagę znajomych? Bank Prezentów pomoże pomysłowo wręczyć świąteczne upominki: przynieście prezent pod choinkę na Placu Katedralnym, a my skontaktujemy się z odbiorcą i zaprosimy w Boże Narodzenie do odbioru upominku w najbardziej świątecznym miejscu miasta – na Placu Katedralnym.

 

ZUPA BOŻONARODZENIOWA

 

11 i 18 grudnia, miasteczko bożonarodzeniowe. Służba Pomocy Zakonu Maltańskiego na Litwie oraz bracia bernardyni już trzeci rok w grudniu przygotowują akcję, której celem jest pomaganie osobom niepełnosprawnym, samotnym, starszym, potrzebującym wsparcia materialnego i duchowego.

 

Projekt „Boże Narodzenie w stolicy” przyłącza się do tej kampanii i przygotowuje imprezę, podczas której znane osoby z całej Litwy będą częstowały przechodniów bożonarodzeniową zupą w miasteczku bożonarodzeniowym, jednocześnie zachęcając do składania bożonarodzeniowych datków dla ludzi ubogich, znajdujących się pod opieką Zakonu Maltańskiego.

 

KONCERTY MUZYKI BOŻONARODZENIOWEJ W KOŚCIOŁACH WILNA

 

13 – 30 grudnia. Jest to cykl bezpłatnych imprez dla miłośników muzyki klasycznej i sakralnej w kościołach Wilna. W ich czasie koncertują słynni soliści operowi, chóry, zespoły muzyczne. Dyrektorem artystycznym cyklu jest Sigutė Trimakaitė.

 

SZOPKA I UROCZYSTOŚCI JEJ POŚWIĘCENIA

 

22grudnia – 6 stycznia. Szopka to symbol Bożego Narodzenia. Każdego roku przypomina ona najważniejsze wartości: rodzinę, miłość bliźniego, zrozumienie, jedność i nadzieję. Uroczystość poświęcenia szopki odbędzie się 24 grudnia na Placu Katedralnym.

 

POCHÓD TRZECH KRÓLI

 

6 stycznia. Jest to ostatnia impreza okresu świątecznego, zachęcająca do radosnego i wspólnego pożegnania Bożego Narodzenia. Pochód, którego centrum stanowią ubrani w kolorowe kostiumy Trzej Królowie i ich świta, jest szczególnie lubiany przez dzieci. Więcej informacji na temat wydarzeń, które będą miały miejsce – www.kaledossostineje.lt

 

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych Wilna i Litwy na: www.litwatravel.com: strona CIT Litwy w Polsce www.travel.lt: oficjalny portal turystyczny Litwy. Informacje turystyczne na temat Wilna: www.vilnius-tourism.lt: strona CIT Wilna, opisy atrakcji turystycznych, baza noclegowa, broszury informacyjne do pobrania. www.vilnius-events.lt: imprezy i wydarzenia kulturalne w Wilnie www.vilniusautomobiliu.lt: strona „Malowniczego szlaku samochodowego po Wilnie i okolicach”, proponowane trasy, punkty widokowe, informacje dla kierowców.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top