CZECHY: ŚWIĄTECZNE JARMARKI

Miasta i zamki czeskie zapraszają na przeedświąteczne jarmarki. Świąteczna atmosfera wypełni Pragę już 28 listopada, kiedy to na Rynku Starego Miasta rozbłyśnie piękna choinka i rozpocznie się jarmark adwentowy.

 

Na odświętnie przystrojonych stoiskach będzie można zakupić dekoracje świąteczne, ozdoby ze słomy, pierniczki, pachnące świeczki, a także ciepłe szale i czapki.

 

Zmarznięci goście z przyjemnością skosztują gorącego punczu czy miodu pitnego. Ucztą dla podniebienia będą pieczone kasztany, kukurydza i tradycyjne czeskie pieczywo.

 

 

Świąteczne stoiska pojawią się także na Placu Republiki. Luksusowe prezenty, m.in. kreacje zaprojektowane przez najlepszych czeskich projektantów, można zakupić w eleganckich butikach, przy największych praskich arteriach handlowych – ulicach: Na Příkopě i Pařížská (www.prague-info.cz.). Na jarmarki adwentowe zapraszają także inne czeskie miasta i zamki.

 

4 i 5 oraz 11 i 12 grudnia na zamku Křivoklát, jednym z najstarszych czeskich zamków, będzie można zakupić tradycyjne ozdoby choinkowe, wyroby rzemiosła ludowego, uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych i tanecznych oraz w mszy adwentowej (www.krivoklat.cz).

 

Jarmark adwentowy z bogatym programem kulturalnym szykuje zamek Sychrov (ok. 90 km na północ od Pragi), 4-5 grudnia (www.zamek-sychrov.cz), barokowy zamek Kuks (ok. 30 km od Kudowy Zdroju) w drugi i trzeci weekend listopadowy (http://www.ceska-apatyka.cz/) a także zamek Loket, w pobliżu Karlowych Warów, 10 i 11 grudnia.

 

Okres adwentu rozpocznie 28 listopada Czeski Krumlov uroczystym rozświetleniem choinki i śpiewem kolęd. W każdą niedzielę adwentu na rynku czeka na gości ciekawy program kulturalny – koncerty, Mikołaj, zdobienie pierników, wyrób ozdób choinkowych, a wszystko to w romantycznej scenerii pięknego, zabytkowego miasta… (www.ckrumlov.info).

 

W Rožnovie pod Radhoštěm (ok. 60 km od Cieszyna), najstarszym i największym skansenie ludowej architektury góralskiej w środkowej Europie, na jarmarku świątecznym 11 grudnia będzie można zakupić oryginalne wyroby sztuki ludowej.

 

W grudniu skansen zaprasza na atrakcyjny program świąteczny Boże Narodzenie na Wołoszczyźnie, w czasie którego odwiedzający zapoznają się ze zwyczajami świątecznymi, wezmą udział w przygotowywaniu tradycyjnych potraw wigilijnych i ozdób. Wspólne kolędowanie odbędzie się 26 grudnia.www.vmp.cz.

 

Malownicze, południowomorawskie miasteczko Mikulov 11 grudnia szykuje ciekawy program kulturalny na rynku – Boże Narodzenie pod ratuszem. (www.mikulov.cz ) Oryginalne prezenty świąteczne zakupimy także na jarmarku świątecznym na zamku Loučeň (około 60 km od Pragi) 5 grudnia. W ostatnią niedzielę adwentu natomiast zobaczymy tu słynną żywą szopkę.

Zwiedzając komnaty zamkowe dowiemy się, jak wyglądały święta w rodzinie arystokratycznej Thurn – Taxisów, dawnych właścicieli zamku. Kolejną tutejszą atrakcją jest tzw. labiryntarium, jedyne w Czechach a nawet w Europie, składające się z dziesięciu różnych labiryntów, wkomponowanych w krajobraz parkowy. Jest tu na przykład labirynt świetlny, bukszpanowy, palisadowy czy kamienny. Świetna zabawa dla dzieci i dorosłych! (www.zamekloucen.cz). 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top