CZECHY: JAZZ NAD WEŁTAWĄ

Jesienią i zimą czeskie miasta wypełnia jazz. Na koncertach i festiwalach możemy oczekiwać najlepszych czeskich a także światowych wykonawców.

 

Piąta edycja międzynarodowego festiwalu Jazz bez granic odbywa się od 29 października do 14 listopada w kilku miastach na zachodzie Czech i w bawarskim Schönsee.

 

Melodie jazzowe usłyszymy w Pilznie, Klatovych i Rokycanach. Do projektu włączona jest również Filharmonia Pilzneńska, pilzneńskie konserwatorium i cały szereg tutejszych klubów.

 

 

Przed publicznością wystąpi na przykład Quartet Milana Svobody, czy Peter Lipa jedna z najsłynniejszych osobistości słowackiej sceny jazzowej. 11 listopada goście festiwalowi wspomną setną rocznicę narodzin legendarnego belgijskiego gypsy-hot-jazzowego gitarzysty Djanga Reinhardta. Fortepian jazzowy Od 13 do 20 listopada w Pradze zagości 15 edycja Międzynarodowego Festiwalu Fortepianu Jazzowego (http://www.jmw.cz/).

 

Wykonawcy ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Słowacji, Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii i Republiki Czeskiej będą koncertować w przepięknym Kościele świętego Wawrzyńca. Wystąpią między innymi: Veyron Weston, Yannick Delez czy Chris Jarrett. Republikę Czeską reprezentować będzie Michal Nejtek. Dla jazzu przygotowano także honorowe miejsce na festiwalu Alternatywa (http://www.unijazz.cz/en/alternativa-festival/15/), przeglądzie gatunków alternatywnych.

 

Podczas festiwalu w klubie Kaštan i Teatrze Archa w Pradze zaprezentuje się ponad 20 artystów, nie zabraknie też programu towarzyszącego. W mieście Slaný, w środkowych Czechach odbędzie się w dniach od 19 do 21 listopada już 44 edycja Slánskich Dni Jazzowych (www.jazzclubslany.cz). Oczekiwać możemy na przykład wystąpienia Trio Josefa Vejvody i Petra Krála lub czesko-amerykańskiej grupy muzycznej Evana Christophera, J.J.Jazzmena i Petry Vlkovej.

 

Miasto Slaný, oddalone o 40 kilometrów od Pragi, może być dla turystów idealnym przystankiem w drodze do parku narodowego Czeska Szwajcaria (http://www.ceskesvycarsko.cz/), nagrodzonego prestiżowym tytułem europejskiej destynacji EDEN. Brneński klub Stará Pekárna (www.starapekarna.cz) zorganizował dla miłośników jazzu, w ramach festiwalu Jazz Brno 2010 (www.jazzdoregionu.cz) 29 koncertów.

 

Ostatni rozpoczyna się 14 grudnia od godz. 20. Wszystkie koncerty są dla niepalących. Wystąpią między innymi zagraniczne grupy muzyczne a także liczna grupa czeskich artystek jazzowych, na czele z pierwszą damą czeskiego jazzu, fenomenalną Eleną Sonenshine. Jesienią warto odwiedzić także transgraniczny festiwal jazzowy w Czeskim i Polskim Cieszynie – Cieszyński Festiwal Jazzowy 2010 (www.kassct.cz). Czeskich, polskich, słowackich i węgierskich wykonawców jazzowych będziemy mogli usłyszeć od 24 do 27 listopada.

 

W Republice Czeskiej jazz usłyszymy nie tylko podczas festiwali. W całych Czechach znajdziemy bowiem liczne kluby jazzowe. W Pradze zapraszamy na przykład do klubu Jazz dog (http://www.jazzdock.cz/cz/) czy do jazzowego klubu U Staré paní (www.ustarepani.cz/). W Ostravie melodie jazzowe usłyszymy w klubie Parník (www.klubparnik.cz) a w Libercu w klubie Jazz Club (http://jazzclub.webnode.cz/). Miłośnikom jazzu spodoba się także w Art Café (www.artcafe.cz) w Mariańskich Łaźniach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top