ŁAZIENKI: WYSTAWA „KOLOR ŻYCIA. FRIDA KAHLO”.

Meksykańska malarka Frida Kahlo jest uznawana za jedną z najważniejszych i najbardziej autentycznych artystek XX wieku. Jej barwne życie oraz twórczość przybliża wystawa Kolor życia. Frida Kahlo, którą od 7 lipca można oglądać w Muzeum Łazienki Królewskie. Do jej świata wprowadzają kolory, obrazy oraz archiwalne zdjęcia, plenerowa instalacja nawiązująca do słynnego domu artystki, La Casa Azul, a także międzypokoleniowa przestrzeń twórcza Frida i Fridita. Wystawa potrwa do 3 września 2023 r.

Ekspozycja wpisuje się w przypadającą w tym roku 95. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Meksykiem. W tym roku przypada również 65-lecie powstania Museo Frida Kahlo, gdzie znajduje się La Casa Azul, a sam wernisaż wystawy odbędzie się w 116. rocznicę urodzin Fridy Kahlo. Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Łazienki Królewskie, Ambasady Meksyku w Polsce oraz Colección Acervo INBAL – Museo de Arte Moderno, meksykańskiej instytucji kultury, zajmującej się popularyzacją kultury meksykańskiej za granicą.

 

„Byłam dzieckiem, które wędrowało po świecie kolorów – tak powiedziała o sobie Frida Kahlo i tym zdaniem można by próbować określić całe jej życie, zarówno prywatne, jak i artystyczne. Twórczość Fridy przepełniały wyraziste barwy, choć życie nie szczędziło jej cierpienia. Wystawa w Muzeum Łazienki Królewskie będzie opowieścią o historii kobiety wrażliwej, poszukującej swojej tożsamości, mającej ogromną moc twórczą i będącej w stanie przezwyciężać ból. „

Przy wyjściu z wystawy, obok symbolicznego lustra zadaliśmy pytanie Jaki jest Twój kolor życia? Dziś, kiedy coraz więcej rozmawiamy o arteterapii czy muzeoterapii, proponowana przez nas koncepcja może być szansą i zaproszeniem do odnajdywania ukojenia wobec wyzwań codzienności.” – mówi Marianna Otmianowska, p.o. Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Jak dodaje: „Prace nad koncepcją wystawy poświęconej twórczości Fridy Kahlo rozpoczął śp. prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w latach 2017-2022. Ich kontynuowanie było jedną z ostatnich próśb profesora. Dzięki zaangażowaniu i współpracy zespołu oraz kontaktom z Ambasadą Meksyku w Polsce, w ostatnim półroczu projekt zyskał szerszy wymiar, a także nowy kontekst.”

Na wystawie w Podchorążówce można zobaczyć trzy obrazy autorstwa Fridy Kahlo: Tam wisi moja sukienka (1933), który artystka zaczęła tworzyć, gdy wspólnie z mężem mieszkała w Nowym Jorku, a także Kokosy (1951) oraz Martwą naturę z arbuzami (1953). Dwa ostatnie dzieła artystka namalowała na krótko przed śmiercią, gdy mimo ciężkiego stanu zdrowia starała się pozostać wierna swojemu stylowi życia, a siłę czerpała również z bliskości z naturą. Ekspozycję wzbogacają archiwalne zdjęcia z życia artystki, pochodzące między innymi z Archives of American Art, Smithsonian Institution, a także film z 1941 r. Twórcą dokumentu jest słynny amerykański fotograf Nickolas Muray, bliski przyjaciel Fridy Kahlo, a zarazem autor wielu jej zdjęć. W archiwalnym materiale zobaczymy artystkę i jej męża Diego w ogrodzie ich Niebieskiego Domu (La Casa Azul).

Jak mówi Zofia Urban, Kuratorka wystawy: „Praca nad wystawą była wyzwaniem i szansą, za którą jestem wdzięczna. Samo nazwisko meksykańskiej artystki potrafi onieśmielić, ponieważ jej postać uległa swego rodzaju mitologizacji. W miarę postępu prac i zagłębiania się w barwny i różnorodny świat Fridy jej fenomen stawał się dla mnie oczywisty. Inspirowała współczesnych sobie i fascynuje nas do dziś.”

Częścią wystawy będzie wyjątkowa instalacja plenerowa, która kształtem i malarskimi dekoracjami nawiązuje do słynnego domu i ogrodu artystki La Casa Azul w Coyoacan na przedmieściach Mexico City. Frida i Diego wspólnie urządzili swój ogród, czerpiąc z motywów ludowych. Ściany domu pomalowali na niebiesko, a ogród wypełnili meksykańskim rękodziełem. Wchodząc do tej przestrzeni, wypełnionej żywymi kwiatami, poczujemy się jak we wnętrzu patio, w którym Frida najbardziej uwielbiała spędzać czas, dopóki pozwalał jej na to stan zdrowia.

Uzupełnieniem wystawy będzie międzypokoleniowa przestrzeń twórcza Frida i Fridita, a także szeroki program wydarzeń towarzyszących. Zaproponowano m.in. działania skierowane do dorosłych i młodzieży, podczas których specjaliści zgłębią kwestię wpływu stanu psychicznego oraz fizycznego cierpienia na twórczość artystyczną Fridy Kahlo. Nie zabraknie również wydarzeń, których tematem przewodnim będą barwne motywy z dzieł artystki, a także jej charakterystyczny styl. Dla dorosłych będzie dostępny również cykl warsztatów arteterapeutycznych. Rodziny z dziećmi będą mogły skorzystać z animacji w „Meksykańskiej strefie malucha” w Starej Kordegardzie, warsztatów artystycznych oraz otwartej pracowni malarskiej.

Wystawa „Kolor życia. Frida Kahlo” dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tytuł wystawy: Kolor życia. Frida Kahlo Kurator: Zofia Urban. Miejsce wystawy: Podchorążówka, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie; wejście na wystawę przez instalację nawiązująca do La Casa Azul Międzypokoleniowa przestrzeń twórcza Frida i Fridita: Stara Kordegarda Termin: 7 lipca–3 września 2023 r. Bilety: 30 zł – normalny, 15 zł – ulgowy, 20 zł – dorośli Kartą Dużej Rodziny, w piątki wstęp bezpłatny Organizator: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Informacja na stronie www: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/kolor-zycia-frida-kahlo

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top