ŁAZIENKI: KRÓLEWSKI ZWIERZYNIEC – NOWA STREFA PRZYRODNICZO – EDUKACYJNA

Królewski Zwierzyniec w Łazienkach w Warszawie
Królewski Zwierzyniec w Łazienkach w Warszawie

Fascynujący świat zwierząt do odkrycia w Nowej Palmiarni w Łazienkach Królewskich
Na mapie Łazienek Królewskich pojawiło się nowe miejsce. Królewski zwierzyniec to otwarta dla wszystkich strefa przyrodniczo-edukacyjna w nowoczesnym budynku Nowej Palmiarni.

W jej wnętrzu Muzeum Łazienki Królewskie prezentuje różnego rodzaju materiały, z których dowiedzieć się można wielu ciekawostek o zwierzętach zamieszkujących Łazienki dzisiaj oraz w czasach historycznych. Jeszcze kilka wieków temu to właśnie natura rządziła tym terenem, znajdującym się wówczas na uboczu miasta.

Zabytkowe ogrody Łazienek Królewskich są położone na terenie dawnego Zwierzyńca, czyli terenów łowieckich należących niegdyś do marszałka i magnata Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. To on zbudował tu niewielką Łaźnię na wyspie i tym samym 350 lat temu zapoczątkował historię Łazienek.

Następnie rozbudował je król Stanisław August, który w pałacowych wnętrzach umieścił wiele dekoracji z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Do tej tradycji nawiązuje nowo otwarta przestrzeń w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni. Królewski zwierzyniec powstał, by przez zabawę bliżej zapoznać zwiedzających z przyrodniczą stroną Łazienek Królewskich.

Przestrzeń jest wypełniona przedmiotami, które zaciekawią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Co jedzą sowy? Jak to się dzieje, że sarny rodzą się tylko wiosną? Czym były i jak wyglądały historyczne zwierzyńce? To wszystko odkryjemy teraz w Nowej Palmiarni.

W strefie „Królewski zwierzyniec” zobaczymy m.in. prawdziwy róg tura, pióra sów pod mikroskopem i wiele innych eksponatów. Porównamy poroża jelenia, sarny i daniela, a przez lunetę poobserwujemy, jak toczy się życie mieszkających w łazienkowskich ogrodach zwierząt. Tutaj też będzie można się przekonać, jak „pachnie” tchórz! W strefie przyrodniczej na gości czeka też instruktor przyrodnik, który odpowie na wszystkie przyrodnicze pytania oraz pokaże, jak skorzystać z dostępnych tu sprzętów.

Strefa przyrodnicza Królewski zwierzyniec będzie otwarta do 17 listopada 2024 r. w godzinach podanych na stronie internetowej Muzeum Łazienki Królewskie. W tym czasie odbędą się również liczne wydarzenia dla dzieci i dorosłych, m.in. warsztaty artystyczne i bartnicze, spotkania z instruktorami, spacery po łazienkowskich ogrodach oraz wykłady na temat ochrony zwierząt. Cały projekt zakończy wspólne sadzenie krzewów lilaków w historycznych ogrodach Łazienek.

Udogodnienia: Strefa edukacyjna jest dostosowana do potrzeb osób o szczególnych wymaganiach. Przeszkoleni instruktorzy zapewnią audiodeskrypcję, pomoc w poruszaniu się po przestrzeni Centrum Edukacji Ekologicznej oraz udostępnią dodatkowy sprzęt optyczny i słuchawki wygłuszające dźwięki.

Informacje na stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/krolewski-zwierzyniec-nowa-strefa-edukacyjna

Partnerami projektu są: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Lasy Miejskie Warszawa, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 „KĄT”, Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica.

Projekt „Królewski zwierzyniec” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Zdjęcia: Muzeum Łazienki Królewskie

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top