Tego lata stolica Krainy w Kratę rozbrzmiewa różnorodnymi dźwiękami muzyki. Wsie, w których mieszka zaledwie 190 osób, a koncertują w ich największe muzyczne gwiazdy należą w naszym kraju do rzadkości. Jedną z takich miejscowości jest Swołowo – niewielka, ale wyjątkowa wieś położona w województwie pomorskim.
Jej niezwykłość wynika z faktu, że zachowało się tu stosunkowo dużo chłopskich zagród z początku XIX wieku, które tworzą zabudowania z szachulcowych budynków. Z tego też powodu zyskała ona mian Stolicy Krainy w Kratę, czyli obszaru na którym zachowały się obiekty budownictwa szkieletowego (ryglowego). Miejsce to przyciąga tysiące turystów, nie tylko zabytkowymi budynkami, ale również organizowanymi tu znakomitymi wydarzeniami kulturalnymi.
Podczas tegorocznych wakacji odbywają się tu dwie duże imprezy muzyczne z udziałem znakomitych artystów.
Swołowo Summer Jazz Festival
Nie często zdarza się słuchać na wsi jazzową muzykę, tym bardziej w wykonaniu renomowanych wykonawców. W Swołowie zaprezentują się oni w dniach 9-11 sierpnia podczas festiwalu Swołowo Summer Jazz. Z pewnością słuchanie jazzu w otoczeniu natury, pomorskich łąk i zachodzącego sierpniowego słońca będzie niezapomnianym przeżyciem. Przed fanami muzyki trzy wyjątkowe dni w towarzystwie topowych polskich wykonawców jazzowych oraz debiutujących artystów.
W piątek o godz. 18:30 zagra zespół Irka Zapolska Quartet. W 2019 r. zdobył on Grand Prix na Ladies’ Jazz Festival w Gdyni oraz nagrodę specjalną w konkursie na Indywidualność Jazzową podczas 57. edycji festiwalu Jazz nad Odrą. Jego album Perception of Preception został nominowany do muzycznej nagrody Fryderyk 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz.
O godz. 20 wystąpi zespół Immortal Onion, który ugruntował już sobie pozycję, jako jednego z najciekawszych projektów nowej fali polskiego jazzu.
W sobotę o 18:30 zaprezentuje się Katya, czyli Katarzyna Wołoszyn, wokalistka, trenerka wokalna, kompozytorka i autorka tekstów. Jest ona absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2019 r. ukończyła studia w dziedzinie wokalistyki jazzowej w klasie Joanny Knitter.
Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubiera on w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej. Jego koncert z pewnością będzie prawdziwą muzyczną ucztą.
W niedzielę festiwal zakończy występ Urszula Dudziak, której towarzyszyć będzie Grzech Piotrowski. Będzie to spotkanie dwóch niezwykle silnych osobowości. Urszula Dudziak jest wyjątkową artystką jazzową, pionierką loopingu, wykonawczynią wspaniałych koncertów solowych i ambasadorką polskiej muzyki na całym świecie. Gdy ona śpiewa Grzegorz Piotrowski prezentuje pełnię możliwości brzmienia saksofonu. Jego wyjątkowy dźwięk, stał się sygnaturą artysty. Urszula Dudziak dzięki loopingowi wraz ze znakomitym muzykiem maluje niezwykłe muzyczne obrazy pobudzające wyobraźnię słuchacza. Muzyczne spotkanie tych dwóch artystów gwarantuje wieczór pełen optymizmu, inteligentnego dowcipu oraz niezwykłych historii opowiadanych muzyką i słowem.
Ich koncert poprzedzi zespołu Mateusz Bliskowski Imaginary Landscape, który zagra utwory z płyty ,,Imaginary Landscape’’. Jest to debiutancki album gitarzysty Mateusza Bliskowskiego, który został stworzony wraz z Grzegorzem Nadolnym, grającym na kontrabasie oraz Piotrem Biskupskim na perkusji. Kompozycje umieszczone na płycie są muzyczną impresją naturalnych krajobrazów. Melodie, akordy oraz rytmy utworów powstały w wyniku bezpośrednich wrażeń wywołanych pięknem natury. Improwizacje muzyków są instrumentalną dyskusją na ich temat oraz stanowią próbę autorskiej interpretacji.
Lato na łące
Od czerwca odbywał się w Swołowie cykl koncertów „Lato na łące”. W ich trakcie znani artyści prezentują swoją twórczość z dala od miejskiego zgiełku miasta. W otoczeniu traw i zachodzącego słońca, uczestnicy muzycznych prezentacji mogą wysłuchać repertuaru czołowych wykonawców polskiej muzyki. Miejscem wyjątkowych plenerowych koncertów są malowniczo położenie łąki tuż za XIX-wieczną Zagrodą Inicjatyw Twórczych. Uczestnictwo w tych niezwykłych imprezach muzycznych to niepowtarzalna okazja, by doświadczyć jedności z naturą i cieszyć się niezapomnianymi chwilami w otoczeniu przyrody i uroku muzyki.
4 sierpnia wystąpił w Swołowie Paweł Domagała, który zaprezentował utwory z wydanej dwa lata temu płyty pt. „Narnia”, nawiązującej do „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. Płyta ta to bardzo osobista podróż, będąca rodzajem pamiętnika. Artysta podkreśla, że album jest „o szukaniu w sobie takiego miejsca, które jest tylko nasze i do którego uciekamy, gdy jest nam źle”. To opowieść pełna wiary w to, że każdy z nas ma w sobie tytułową „Narnię”, w której może rządzić dobro. Jak mówi sam autor: „To na pewno dla mnie płyta najbardziej osobista i najbardziej terapeutyczna. Płyta, która mnie w jakimś sensie uratowała, bo praca nad »Narnią« była równocześnie pracą nad sobą” – opowiada wokalista.
W czerwcu w ramach koncertów „Lato na łące” wystąpił zespół Mikromusic Acoustic Trio, które gra muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W lipcu zaprezentowała się Anita Lipnicka, popularna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.
Swołowo położone jest na Pomorzu, 15 km na północny zachód od Słupska, przy trasie Słupsk – Darłowo.
Organizatorem koncertów „Lato na łące” oraz Swołowo Summer Jazz Festival jest Gmina Redzikowo oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Redzikowo.