Na Świąteczny Wieczór zorganizowany w Warszawie przez Kazachskie Linie Lotnicze Air Astana, którego celem było przybliżenie zaproszonym atrakcji turystycznych Kazachstanu oraz jego linii lotniczych, przyleciał z Frankfurtu Susith Hettihewa, regionalny dyrektor generalny Air Astana na Europę środkową i wschodnią.
Obecni byli przedstawiciele: Ambasady Kazachstanu w Polsce, Polsko – Kazachstańskiej Izby Handlowo – Przemysłowej (Polish-Kazakh Chaber of Commerce and Industry), Warszawskiej Izby Handlowej, touroperatorzy organizujący wyjazdy turystyczne do Kazachstanu lub zainteresowani nimi oraz nieliczni zaproszeni dziennikarze, w tym naszego portalu.
Dyr. Hettihewa w multimedialnej prezentacji przedstawił krótko turystyczne atrakcje Kazachstanu, a następnie bardziej szczegółowo linie lotnicze, które reprezentuje. Air Astana są narodowym przewoźnikiem powietrznym Kazachstanu, a zarazem wiodącą linią Azji Środkowej. Pierwszą czterogwiazdkową w Azji Centralnej i na obszarze WNP.
Stanowią one współwłasność Republiki Kazachstanu, która ma w nich 51% udziałów oraz BAE Systems z 49% udziałem. Linie zatrudniają ponad 4500 pracowników, od 2002 roku przynoszą zyski.
A ich samoloty latają do 60 krajowych i międzynarodowych portów lotniczych w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji Centralnej i Południowo – Wschodniej oraz na Dalekim Wschodzie.
Dzięki współpracy z liniami partnerskimi można, korzystając z nich, dolecieć do ponad 400 miejsc na całym świecie. Wprowadzenie przez Kazachstan bezwizowego ruchu turystycznego do 30 dni, który obejmuje również obywateli polskich, powoduje wzrost zainteresowania podróżami do tego kraju.
Flota Air Astana składa się samolotów Boeing 767 i B757, Airbusów A319, A320, A320 neo i A321, a także Embraerów 190. W całej flocie tych linii są klasy bussines i ekonomiczna. Przy czym w samolotach B757 także ekonomiczna sypialna (Sleeper). Jej pasażerowie mają do dyspozycji trzy miejsca z materacem, kocem i poduszką.
Ponadto dostęp do salonów klasy business w portach lotniczych w Nur-Sułtan oraz partnerskich we Frankfurcie, Londynie i Paryżu, wyższy limit bagażu i preferencyjna rejestracje i wejście na pokład samolotu. Natomiast w klasie bussines jest po 16-30 łóżek całkowicie płaskich, nagrodzony za jakość wybór posiłków i atrakcji kulinarnych, win i szampana, bogaty program rozrywkowy itp.
Pełny catering jest we wszystkich klasach, z dużym wyborem napojów i posiłków. Każde miejsce pasażerskie posiada indywidualny ekran dotykowy z systemem rozrywki pokładowej. Pasażerowie w trakcie lotu mogą korzystać także z własnych urządzeń elektronicznych, telefonów komórkowych, tabletów lub laptopów i wybierać w bogatej ofercie filmowej, muzycznej oraz bieżących wiadomości.
W samolotach są też zestawy rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. Linie oferują również przerwy w podróży – Stopover holidays w cenach już od 1 $ za noc. Zachęcają pasażerów do przystąpienia i korzystania z programu lojalnościowego Nomad Club, uprawniającego, po zebraniu odpowiedniej liczby punktów, do korzystania z przywilejów.
Przy czym zarówno w Kazachskich Liniach Lotniczych Astana Airlines, jak i jej partnerów. Air Astana jest członkiem Polsko – Kazachstańskiej Izby Przemysłowo – Handlowej. Więcej informacji na temat tych linii lotniczych znaleźć można na: www.airastana.com. Atrakcje turystyczne Kazachstanu, w tym zabytki i piękno tamtejszej przyrody oraz krajobrazów przedstawiła zaproszona blogerka, która niedawno odbyła podróż po nim.
Prezentacja składała się z komentowania pokazu zrobionych tam zdjęć, fragmentów filmowych oraz zapowiedzi inwestycyjnych. W programie Wieczoru, obok smacznego poczęstunku przygotowanego przez gruzińską restaurację Rusiko, odbyło się losowanie trzech atrakcyjnych nagród, wśród których główną były bilety dla dwu osób na przelot z Warszawy do Nur-Sułtan.
Zdjęcia autora