JURTY NAD BUGIEM

Jurty – domy azjatyckich koczowników to namioty pokryte skórami lub wojłokiem używane przez ludy tureckie, lub mongolskie. Z wyglądu przypominają odwróconą do góry dnem miskę. Z wierzchu pokryte są tkaniną, a na szczycie mają otwór na ujście dymu, przez który dzisiaj wychodzą kominy piecyków ogrzewających pomieszczenie w zimie. Te dopracowane przez wieki schronienia są dobrze izolowane, stąd wewnątrz zimą jest ciepło, a latem panuje w nich przyjemny chłód. Jurty stały się ostatnio modnym mieszkaniem dla turystów także w Polsce

Do niedawna najbardziej znana była jurta tatarska w Kruszynianach na Podlasiu w znanej wsi na Szlaku Tatarskim. w ostatnich latach powstało w naszym kraju kilkadziesiąt już miejsc, gdzie można zanocować w jurcie. W Krakowie jest firma produkująca ekologiczne jurty na potrzeby glampingu, modnej ostatnio coraz bardziej wersji luksusowego campingu.

UDRZYNEK NA SKRAJU PUSZCZY BIAŁEJ

Gospodarstwo agroturystyczne przy piecu w Udrzynku znajduje się na skraju pozostałości niegdyś wielkiej Puszczy Białej, w otoczeniu naturalnej przyrody, w pobliżu Bugu, od którego oddziela je pas łąk włączonych w obszar Natura 2000. Unikalne środowisko przyrodnicze, chronione m.in. w dwóch parkach krajobrazowych: Podlaskim Przełomie Bugu i Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Sama rzeka – jej kręty bieg z bogatą roślinnością – jest atrakcją samą w sobie, a zachód słońca nad Bugiem, przy akompaniamencie bocianiego klekotu pozostawia niezapomniane wrażenia.

Na działce porośniętej różnorodnymi drzewami, takimi jak lipy, świerki, sosny, klony, dęby, brzozy. stoi dom z tradycyjną wiejska kuchnią z czterofajerkowym paleniskiem opalanym drewnem, pokojem z kominkiem i dwiema łazienkami. Jest też rozległa wiata z kamiennym piecem z czterofajerkowym paleniskiem, piecem chlebowym, duchówką, wędzarnią i grillem oraz kamienny stół do przygotowania potraw. Pod wiatą są trzy stoły przy których może zasiąść równocześnie 50 osób.

KONCERTY I KONFERENCJE W STODOLE

Jest też dawna stodoła przystosowana do pełnienia wielu funkcji, gdzie mogą odbywać się warsztaty, szkolenia czy konferencje, a także koncerty muzyczne, na parkiecie zaś odbywać się tańce. Na terenie gospodarstwa znajduje się boisko do badmintona, małe boisko do gry w piłkę nożną, placyk zabaw z piaskownicą dla dzieci, bezpieczne miejsce do strzelania z łuku, teren do przeciągania liny i do wyścigów w workach, a także dla innych gier i zabaw. Jest tu także bezpieczny teren na rozpalenie ogniska wraz z zapasem drewna, oraz pomieszczenia sanitarne z umywalkami i prysznicami.

Do działki jest doprowadzony prąd z możliwością podłączania różnych sprzętów, woda z kranami w różnych miejscach i teren, na którym można ustawiać namioty. Istnieje także możliwość podłączenia kampera lub przyczepy kempingowej. Na miejscu można skorzystać ze śniadań, u pobliskich rolników są w sprzedaży świeże jajka od szczęśliwych kur, w sąsiedniej wiosce jest bowiem ferma egzotycznych, różnokolorowych kur. Jest także ciepłe mleko i domowe pierogi, można również skorzystać z pieca grillowego lub zorganizować ognisko.

NOCLEGI W KAZACHSKICH JURTACH

Poza piecem, wiatą i szopą, jest także zewnętrzna scena umożliwiającą wystawianie niewielkich spektakli z widownią na łące! Gospodarstwo przy piecu dysponuje także bazą noclegową. Niektórzy goście mogą nocować w domu, ale największą atrakcją są sprowadzone z Azji Środkowej oryginalne kazachskie jurty – całoroczne konstrukcje mieszkalne z drewnianymi podłogami i ścianami z poczwórnej warstwy materiału przypominającego zaimpregnowane żeglarskie płótno. Zimą wstawiane są do nich piecyki, w pozostałych porach roku wnętrza ocieplają rozłożone na podłogach i zawieszone na ścianach dywany.

W pobliżu są rozległe tereny bagienne z drewnianą kładką nad bagnami, można obserwować przyrodę, w maju kwitną tu storczyki!, spacerować pięknymi leśnymi ścieżkami obserwując ptaki oraz bobry, można zbierać grzyby oraz organizować spływy kajakowe po Bugu, czy wycieczki rowerowe po leśnych i nadbużańskich ścieżkach. W pobliskich wioskach jest możliwość organizacji jazdy konnej oraz wycieczek po lesie zaprzęgiem konnym, na tradycyjnych wiejskich wozach. Organizowane są warsztaty kiszenia kapusty, wędzenia ryb, wędlin i boczków w wędzarni opalanej drewnem liściastym.

WSPÓŁPRACA Z LEŚNICZYM

Gospodarstwo współpracuje też z miejscowym leśniczym Rafałem Wyszyńskim, miłośnikiem ptaków, zwłaszcza sów. Nocne wyprawy do lasu rozpoczynały się ogniskiem i filmem w sali projekcyjnej w dawnej stodole, gdzie leśniczy opowiadał o tych ciekawych ptakach od malutkiej sówki do wielkich puchaczy o rozpiętości skrzydeł 1,7 metra. Po prelekcji ilustrowanej zdjęciami ptaków 50-osobowa (!) grupa wyruszyła na wyprawę, by podpatrywać i podsłuchiwać nocne życie lasu. Jesienią goście z całego kraju przyjeżdżają tu na rykowiska jeleni.

Rafał Wyszyński jest twórcą inicjatywy Mazovian Wildlife, w ramach której organizowane są wycieczki przyrodnicze po nadbużańskich bezdrożach i po samym Bugu, bo zdarzają się ornitologiczne spływy kajakowe. Ogromnym powodzeniem cieszyła się wspomniana noc sów. Udokumentowana została, dzięki zastawionej foto pułapce, obecność rysia na tym terenie. Sympatyczny drapieżnik dał się sfotografować kilka razy na drewnianej kłodzie, którą podążał do ukrytej w krzakach, upolowanej wcześniej sarny.

JAK TU TRAFIĆ

Gospodarstwo przy piecu leży na uboczu, ale łatwo tu trafić, wystarczy (trzeba jadąc od strony Warszawy zjechać z drogi S8 za Wyszkowem na lokalną drogę wzdłuż Bugu w kierunku Brańszczyka), aby dotrzeć na nadbużańskie łąki na skraju Puszczy Białej i bagniska, które zajmują w tym rejonie ponad 400 hektarów! Wydawać się może – koniec świata! A jednocześnie blisko do cywilizacji, w dodatku, kilka kilometrów stąd we wsi Tuchlin znajduje się punkt uważany za środek Europy! A gdyby pogoda któregoś dnia nie dopisała, można usiąść pod wiatą z gospodarzem, właścicielem biura podróży “Bezkresy”, historykiem i twórcą dokumentalnych filmów historycznych, Waldemarem Ławeckim, który zjeździł kawał świata i potrafi fantastycznie opowiadać o przeszłości i swoich podróżach po świecie.

Kontakt: Gospodarstwo przy piecu Udrzynek 88 A, 07-308 Udrzynek waldek@bezkresy.pl kom. 48 607 454 003

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top