AUSTRIA: SMAKI STYRII

W Styrii wszystko się kręci wokół jedzenia i picia. Oczywiście nie chodzi tu o dostarczanie organizmowi niezbędnych do życia składników, lecz o przyjemność, z jaką wiąże się to zajęcie. Na tym Styryjczycy się znają, z tego są dumni i z tego czerpią pełnymi garściami: Styria to wyjątkowo żyzny kraj na śródziemnomorskim południu.

 

W „Sadzie Austrii“ dojrzewają głównie winorośle, dynie i jabłka, jak również owoce jagodowe, fasola, chrzan i wiele, wiele innych. Z kolei alpejska północ dostarcza produkty na główne dania, takie jak delikatne mięso wołowe „Styria beef”, „alpejska” wołowina i ryby, jak złotopstrąg ze styryjskich jezior.

 

Jako kulinarne specjalności kuchni styryjskiej polecane są styryjskie wino, połyskujący zielono olej z pestek dyni i styryjskie jabłka. Pochodzący ze słonecznego południa smakowity triumwirat dowodzi, że oprócz smaku liczy się także dobra zabawa i pomysłowość. Jest serwowany z szacunkiem dla tradycji i wielką kreatywnością w lokalach zwanych „Buschenschank” (tradycyjnych gospodach Weinlandu), wiejskich karczmach i restauracjach dla smakoszy, degustowany w winiarniach, winotekach, przydomowych sklepikach i na targach rolnych.

 

Okresy kwitnienia, zbioru i produkcji zachęcają do wspólnego świętowania i patronują wydarzeniom sportowym i kulturalnym. Jako „podarunki od natury“ te trzy produkty od niedawna rozpieszczają także zmysły w Styryjskiej Krainie Ciepłych Źródeł (Steirisches Thermenland): Masaż jabłkowy oczyszcza, peeling z wytłoków z winogron pobudza krążenie, aromatyczna kąpiel z olejkiem z pestek z dyni w połączeniu z wodą termalną regeneruje ciało, umysł i duszę.

 

Styryjskie wino

 

Styryjscy winiarze serwują najczystsze wino w dosłownym tego słowa znaczeniu. Długa tradycja upraw winorośli i konsekwentna praca nad jakością w wykonaniu około 3000 styryjskich winiarzy składają się na światową sławę miejscowych odmian. Szlachetny trunek dojrzewa w trzech rejonach uprawy winorośli i zaprasza do odwiedzin wzdłuż ośmiu szlaków wina.

 

Jako pierwsze wyróżnia się białe wino z takimi gatunkami jak Welschriesling, Sauvignon blanc czy Morillon (Chardonnay). 77% z ok. 4000 ha łącznej powierzchni upraw winorośli jest przeznaczone wyłącznie do produkcji białego wina, 12% wina czerwonego, takiego jak Blauer Zweigelt, St. Laurent i Blauburger; pozostałe 11% zajmuje Schilcher – różowe wino o chronionym pochodzeniu geograficznym.

 

Lekki, wytrawny Schilcher, o barwie od jasnoczerwonej do rubinowej, jest wytwarzany z winogron odmiany blauer wildbacher i występuje tylko w Styrii. Mimo, że tylko 7% austriackiej produkcji wina pochodzi ze Styrii, produkowane tu 220.000 hektolitrów wina nieodmiennie zaskakuje nie tylko miłośników wina, ale również międzynarodowych krytyków, którzy nie szczędzą pochwał i wyróżnień.

 

Styryjski olej z pestek dyni

 

To, co w lecie tylko zapowiadają rozległe zielone pola z wielkimi, jaskrawożółtymi plamami, w jesieni okazuje się smakowitym „bogactwem naturalnym” – styryjska dynia oleista, z której robi się sławny również poza granicami regionu olej z pestek dyni. Orzechowy smak i wysoka zawartość witamin i mikroelementów w styryjskim oleju z pestek dyni już dawno podbiły podniebienia koneserów z wielu krajów.

 

10 000 styryjskich hodowców dyni nie narzeka na brak popytu. Mimo najczęściej niewielkich powierzchni uprawowych po ok. 1,4 ha, w 60 styryjskich tłoczniach oleju produkuje się rocznie dwa miliony litrów oleju z pestek dyni. Od jajecznicy przez zupy aż do potraw słodkich – olej poprawia smak jedzenia. Aby uzyskać jeden litr cennego oleju do prasy musi trafić ok. 2,5 kg pestek.

 

Olej jest tłoczony przez cały rok, a europejska marka regionalna – „ggA” –chronione oznaczenie geograficzne – pozwala określić jego pochodzenie wstecz aż do pola, na którym urosła dynia. Tym samym razem z szampanem, Prosciutto di Parma, Prosciutto di San Daniele czy greckim serem Feta olej ten zalicza się do najlepiej kontrolowanych, najbardziej elitarnych i ekskluzywnych specjalności w Europie.

 

Porady dla smakoszy na lato 2010

 

Gourmetreise-Festival 2010

Już po raz trzeci Styria stanie się kulinarnym pępkiem świata, gdy w dniach od 1 do 5 czerwca 2010 11 najlepszych kucharzy z 3 kontynentów będzie gotować swe specjalności w Grazu, Deutschlandsbergu, Gamlitz i Fohnsdorf. Przez pięć dni festiwal zaoferuje kulinarne rozkosze niecodziennej klasy, po które normalnie trzeba byłoby jechać do Szanghaju, Dallas, Moskwy czy San Jose del Cabo. Więcej na ten temat na: www.gourmetreisefestival.at

 

Stolica Smaku Graz

Praktyczna wskazówka: Jeżeli chcecie poznać Graz, załóżcie wygodne buty i niezbyt wąskie ubranie. Dlaczego? To proste: mimo, że Graz ze swoim ćwierć miliona mieszkańców nie jest właściwie dużym miastem, trzeba się przygotować na to, że czas zleci szybko także na jego wielu krótkich szlakach. Wygodne obuwie ochroni więc stopy. Historyczne stare miasto, które organizacja UNESCO zaliczyła do Światowego Dziedzictwa Kulturowego, jest okraszone współczesną architekturą.

 

Jak np. Muzeum Sztuki „Kunsthaus” czy pływająca wyspa na rzece Mur – „Murinsel”, która została otwarta w 2003 r., gdy miasto Graz było Europejską Stolicą Kultury. Można tu wiele zwiedzić i jeszcze więcej skosztować, gdyż Graz jest także stolicą smaku, którą można nie tylko zobaczyć, ale również posmakować. I dlatego właśnie potrzebne jest nam obszerne ubranie. Dalsze szczegóły na: www.graztourismus.at

 

Smakowita podróż przez Styrię

4 dni styryjskich pyszności! Znana ze smakowitej kuchni Styria zaprasza na wystawny urlop w środku Austrii. Jedyne w swoim rodzaju produkty natury i różnorodność krajobrazu to zasadnicze elementy podróży przez kulinarne regiony Zielonego Serca Austrii.

 

Styryjskim winem, jedynym w swoim rodzaju olejem z pestek dyni, cieniusieńką szynką Vulcano i niezwykłymi kreacjami smakowymi fabryki czekolady Zotter można delektować się bezpośrednio u producentów tych smakołyków. Cena: od 349,- EUR za osobę w pokoju 2-osobowym w 4**** zacisznym hotelu. Więcej na ten temat na: www.steiermark-touristik.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top