IRLANDIA: INTERESUJĄCY LUTY

Tanecznie, literacko, artystycznie, a przede wszystkim filmowo – taki będzie luty w Irlandii. Sztormową pogodę na zachodzie przegonią festiwale muzyczne, a na czerwonym dywanie przed kinem Savoy w samym centrum Dublina zalśnią największe gwiazdy irlandzkiego i międzynarodowego kina.

 

MUZYCZNIE, TANECZNIE, LITERACKO

 

The Gathering, 24¬28 luty, Killarney, hr. Kerry Festiwal w Killarney odbywa się w tym roku po raz 11. The Gathering to eksplozja tradycyjnej, irlandzkiej kultury: koncerty, sesje muzyczne muzyków uznanych i początkujących, warsztaty i pokazy tańca irlandzkiego, wykłady. Wszystko to w otoczeniu pięknego hrabstwa Kerry w jednej z najbardziej turystycznych, irlandzkich miejscowości. Więcej na www.thegathering.ie

 

Belfast Nashville Songwrtiters Festival, 24¬28 luty, Belfast Ta muzyczna impreza odbywa się w Belfaście po raz szósty. Na kilka dni przybędą do stolicy Irlandii Północnej jedni z najlepszych autorów piosenek, nagradzanych na wielu międzynarodowych festiwalach. W ciągu kilku dni na wielu scenach Belfastu, między innymi w odrestaurowanych salach Ulster Hall odbędą się dziesiątki koncertów, a początkujący autorzy piosenek będą mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach i panelach dyskusyjnych z doświadczonymi tekściarzami. Na stronie www.belfastnashville.com znaleźć można interaktywną broszurę z dokładnym programem imprezy.

 

TedFest, 25 luty – 7 marca, Wyspy Aran Gratka dla wszystkich miłośników kultowego na Wyspach serialu “Father Ted”, zabawna komedia z księdzem w roli głównej zyskała sobie wielu fanów w Irlandii, cechuje ją charakterystyczny dla wyspiarzy humor, drwiący ze wszystkich i wszystkiego. Festiwal również pełen jest niezwykłych atrakcji jak mecz siatkówki plażowej księża kontra zakonnice, wybory najbardziej urokliwego irlandzkiego konia czy lekcje aerobiku z zakonnicą, do tego pokazy filmów, konkursy i koncerty z ojcem Tedem w roli głównej. Szczegóły na niezwykle zabawnej stronie festiwalu www.tedfest.org

 

Russell Memorial Weekend, 26¬28 luty, Doolin, hr. Clare Niewielka wioska Doolin znana jest wszystkim miłośnikom Irlandii. Z jej nadbrzeża widać migoczącą na horyzoncie latarnię morską na najmniejszej z wysp Aran – Inishmore. W sezonie turyści tłumnie przeprawiają się na wyspy na pokładzie małych promów. Z Doolin widać także majestatyczne Klify Moheru, a trzy puby wioski: O’Connor’s, McGann’s i McDermott’s rozbrzmiewają przez cały rok muzyką. Festiwal dedykowany jest pochodzącemu z okolic Doolin jednemu z najbardziej znanych irlandzkich flecistów. Festiwal swoją pierwszą edycje miał w 1995 roku w pierwszą rocznicę śmierci muzyka.

 

Francis Bacon w Galerii Miejskiej Hugh Lane w Dublinie, Jeszcze tylko do początku marca można oglądać w galerii miejskiej Hugh Lane’a specjalną, rocznicową wystawę „A Terrible Beauty”. Wystawa poświęcona jest jednemu z najbardziej uznanych irlandzkich malarzy XX wieku – Francisowi Bacon. Jego twórczość jest już w galerii bardzo silnie widoczna choćby dzięki obecności, pełnej artystycznego nieładu przeniesionej z Londynu i skrupulatnie odtworzonej w Dublinie, pracowni artysty. Wystawa będąca jedną z najważniejszych w dziejach galerii ukazuje nie pokazywane od wielu lat obrazy, szkice, zdjęcia i nieukończone prace. Towarzyszy jej specjalnie wydany na te okazję katalog i seria wykładów, www.hughlane.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top