INDIE: W KOLEBCE AJURWEDY

Ajurweda to tradycyjna nauka o zdrowiu wywodząca się z Indii. Światowa Organizacja zdrowia (WHO) uznaję ją za najstarszy system opieki zdrowotnej na świecie. Najlepsze ośroki ajurwedyjskie znajdują się w Kerali. Ten południowy region Indii zwany „ Krainą Boga” zazwyczaj kojarzony w Europie z palmami kokosowymi i uprawą imbiru, kurkumy, pieprzu, goździków, najbardziej znany jest z najstarszych klinik Ajurwedy. Od ponad 5000 lat ta kompleksowa koncepcja zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego jest praktykowana głównie tam.

 

MANALTHEERAM I SOMATHEERAM

 

W Kerali znajduje się najwięcej ośrodków Ajurvedy, a jednym z najbardziej znanych i utytułowanych jest Manaltheeram i Somatheeram. Oba ośrodki położone są nad Morzem Arabskim, tuż przy plaży ciągnącej się prawie 600 km, 21 km od lotniska w Trivandrum stolicy stanu, 9 km od znanej w tych okolicach plaży Kovalam,130 km od największych atrakcji turystycznych regionu Back Waters – rozlewisk rzecznych z sanktuarium ptaków i roślin, 200 km od Parku Narodowego Peryar. W drewnianych domkach o różnym standardzie (Garden cottages, Special cottages czy Kerala houses) zatopionych w bujnej roślinności wśród palm kokosowych, drzew bochenkowych i najróżniejszych gatunków kwiatów i krzewów, można poczuć się jak w raju.

W każdym domku znajduje się solidne drewniane łoże z moskitierą, biureczko do pracy, niezbędny w tym klimacie wiatrak lub air-condition, a w łazience niezbędne ekologiczne produkty kosmetyczne .Z niemal każdego miejsca roztacza się nieziemski widok na ocean, szum fal od rana do wieczora i ptasie trele dają poczucie odprężenia i wewnętrznego spokoju. Somatheeram położony jest na wysokim klifie i z tarasów rozciąga się panorama na niekończące się plaże, aż po horyzont. Z Manaltheeram, codziennie tuż przed wschodem słońca można podziwiać ocean z innej perspektywy, spacerować wśród skał, podpatrywać rybaków w ich codziennej pracy lub odwiedzać bajecznie kolorowe świątynie hinduskie oraz kapliczki i kościoły katolickie.

 

PIĘĆ ŻYWIOŁÓW I TRZY BIOENERGIE

 

Na terenie obu ośrodków mieszczą się Kliniki Ajurwedy. Pracuje w nich 20 lekarzy, a w sześćdziesięciu gabinetach wykonuje zabiegi 120 terapeutów. Lekarze po przeprowadzeniu wywiadu określają bioenergię czyli doszę. Według medycyny ajurwedyjskiej ciało człowieka powstało z 5 żywiołów, a u podstaw jego rozwoju leżą trzy bioenergie: WATA (element wiatru i eter), PITTA (ogień) i KAPHA (ziemia i woda). Od tego wywiadu zależy dalsza terapia i przepisanie odpowiedniej diety. Lekarze, w zależności od długości pobytu, mogą zaproponować oczyszczenie organizmu z toksyn czyli Pancha Karmę, kurację odchudzającą lub upiększającą.

Zabiegi trwają od 60 do 90 minut. Każdemu pacjentowi przydzielany jest osobisty terapeuta. Dopełnieniem zabiegów i diety według wiedzy ajurwedyjskiej jest medytacja i ćwiczenia jogi. Joga to związek miedzy ciałem i umysłem, między świadomością i duszą. Celem ćwiczeń jest osiągnięcie stanu harmonii i równowagi, pozbycie się stresu, negatywnych myśli, wypracowanie zdrowej sylwetki z wyciszonym stanem ducha. Ajurweda i joga to jedność. W obu ośrodkach codziennie można uprawiać jogę z trenerem, a także medytować.

Na najwyższe uznanie zasługują restauracje w obu ośrodkach, które przygotowują dla gości specjalne potrawy wegetariańskie, sałatki, soki owocowe i warzywne. Na wcześniejsze zamówienie według indywidualnych preferencji oraz na zlecenie lekarza, kuchnia może przygotować specjalne dania wg osobistej diety. Przed każdą potrawą znajdują się tabliczki z informacją o jej składzie i nazwie doszy, dla której jest przeznaczona. Do posiłków zalecane jest picie herbatek ziołowych. Oba miejsca są magiczne. Zdrowie, kultura, przyjaźń, wiara mają tu zupełnie inny wymiar niż w Europie. Właśnie dlatego Europejczycy wybrali sobie ten zakątek Kerali i wracają tu ponownie kiedy tylko nadarzy się okazja. Więcej informacji: www.somatheeram.in

Zdjęcia autorki 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top