II FORUM HUMANUM MAZURKAS W OŻAROWIE

  Zaskakująco dużo gości, którzy chcieli wchłonąć potężny „łyk kultury”, przybyło 17 bm do MCC Mazurkas & Hotel do Ożarowa. Chcieli uczestniczyć w czymś nadzwyczajnym, albowiem opinia o I Forum Humanum dawała gwarancję ciekawych doświadczeń kulturalnych.
 
Zaproszenie zostało skierowane do świata biznesu, prezesów, właścicieli i menadżerów firm z Warszawy i okolic, a także do ludzi sztuki, nauki, artystów oraz wszystkich kochających sztukę. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z czystej miłości do kultury dwóch mecenasów sztuki, a zarazem szefów M CC Mazurkas & Hotel: Andrzeja Bartkowskiego i Andrzeja Hulewicza.
 
W programie znalazł się spektakl „Obłoczni, czyli sen Chopina” – fragment sztuki Grzegorza Walczaka, zaś w rolę kompozytorów: Fryderyka Chopina i Juliana Fontany wcielili się Olgierd Łukaszewicz i Henryk Talar. Wykonanie warstwy muzycznej przypadło w udziale Marii Pomianowskiej i jej zespołowi.
 
Same mocne, słynne nazwiska aktorskie obywające się bez komentarza; dodać trzeba, że multiinstrumentalistka Maria Pomianowska ze swoją płytą (fragmenty poznali widzowie opisywanej imprezy) znalazła się na 5 miejscu światowej listy przebojów etno music. Ma wielkie zasługi w popularyzowaniu dzieł Chopina, zwłaszcza w Azji.
 
Mocną pozycję w dziedzinie poezji, prozy, dramatu zajmuje Grzegorz Walczak, autor wielu sztuk teatralnych i słuchowisk, laureat wielu konkursów. Na podkreślenie zasługuje stworzenie miejsca do bezpośrednich rozmów i dyskusji toczonych z wyżej wymienionymi osobistościami tuż po spektaklu. To wielka rzadkość w naszym świecie teatralnym.
 
Zostało ujawnionych wiele ciekawostek i fragmentów artystycznych życiorysów. Drugą okazją do takiej wymiany myśli były rozmowy poświęcone artystom malarzom : Arturowi Chaciejowi z Białegostoku i Bartłomiejowi Michałowskiemu z Kazimierza Dolnego – tuż po pokazie impresji filmowych poświęconych w/w twórcom.
 
Na wernisażu Artura Chacieja zgromadzono obrazy z cyklu: „Muzyka w nas i dookoła nas”, zaś Bartłomiej Michałowski pokazał malarstwo akwarelowe „Między Prowansją a Drohobyczem”. Wernisaż ten został połączony z finisażem wystaw Mariana i Michała Adamczyków – uczestników I Forum Humanum.
 
Nazwa tego wieczoru artystycznego została zaczerpnięta z dzieła malarskiego Michała Adamczyka. Nad całością czuwała Janina Tuora – kurator II (i I) Forum, osoba znana z wielu inicjatyw i wielkiej pasji tworzenia imprez nietypowych i fascynujących.
 
Ciekawe były uwagi gości opuszczających późnym wieczorem ten nietypowy przybytek kultury, np. – „warto było tu przyjechać dla takich przeżyć artystycznych” i „czekamy na III Forum Humanum Mazurkas, przybędziemy jeszcze większą paczką”.
 
Zapowiedź zorganizowania III Forum już padła z ust organizatorów tego wspaniałego przedsięwzięcia i chociaż grozi to przybyciem jeszcze większej liczby osób, to można wyeliminować obawy – w opisywanym centrum konferencyjnym zmieści się parę tysięcy gości chłonących kulturę.
 
Zdjęcia: Katarzyna Rolak

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top