HISTORIC HOTEL EUROPE W POLSCE

Stowarzyszenie Hoteli Historycznych w Polsce to prężna organizacja, która promuje historię i tradycje sprzed wieków w połączeniu z przyjmowaniem na zamkach i dworach gości spragnionych ucieczki od sztampy hoteli sieciowych.

 

Polska organizacja jest pełnoprawnym członkiem Europejskiego stowarzyszenia Hoteli Historycznych. Po raz pierwszy gościliśmy europejski zjazd członków stowarzyszenia w naszym kraju. W pięknym i znakomicie odrestaurowanym Zamku Na Skale**** w Trzebieszowicach koło Lądka Zdrój.

 

 

Tereny Kotliny Kłodzkiej znane ze znakomitych warunków narciarskich masywu Śnieżnika, pięknych tras do turystyki pieszej w lecie i niegdysiejszych asfaltowych tras Rajdu Polski. Skorzystaliśmy z zaproszenia na konferencję do Zamku Na Skale, dzięki czemu mogliśmy zapoznac się z ofertami dla turystów z całej Europy.

 

Często specjalnie przygotowane dla pasjonatów nietuzinkowych przeżyć. Np. ekipa z Italii organizuje projekt wycieczek po różnych krajach śladami związanymi z muzyką Mozarta. W Szwajcarii jest wręczana coroczna nagroda dla najlepszego hotelu historycznego w kraju. Zamki i pałace goszczą uczestników wielu rajdów starych samochodów.

 

W austriackim stowarzyszeniu jest ponad 70 hoteli – w tym także z Chorwacji, Słowenii, Czech i Węgier. Z kolei Irlandczycy i Walijczycy chwalili bogatą historię wysp Brytyjskich. Polecamy by wybrać się w podróż do krainy piwa i whisky. A w Niemczech jest tak dużo zamków, że aby je zwiedzić potrzebne są bardzo długie wakacje.

 

Spotkanie to zrodziło dużo pomysłów na dalsze wyjazdy auto-turystyczne powiązane z pobytami w różnych zamkach i pałacach w całej europie. Pan Jerzy Donimirski z organizacji Hotele Historyczne Polska zachwalał zalety współpracy hoteli z mediami i firmami organizującymi różne atrakcje dla turystów. Właścicielka Hotelu Na Skale pani Danuta Nojszewska wraz ze swoją córka Aniką opowiedziała nam pasjonującą historię obiektu:

 

 Zamek został zakupiony w 2004r. i odremontowany w zaledwie 18 miesięcy. Przedtem mieścił się tam hostel młodzieżowy – obiekt był więc w momencie zakupu w dość dobrym stanie. Nazwa zamku wzieła się z tego, że jest on i otaczający go 13 hektarowy park zlokalizowany na podłożu skalnym. Najstarsza część piwnic, to XV wiek i mają one 3 metrowe mury, które spełniały funkcję obronną, a obecnie mieszczą winiarnię.

 

Pod stropem sali secesyjnej odkryto stary, 300-letni strop z malowaniem renesansowym. W dawnych XVII wiecznych stajniach jest SPA. W XIX w dziedziniec wewnętrzny został przykryty szklanym dachem. W Sali balowej zainstalowane jest pierwsze centralne ogrzewanie na terenie Śląska. W secesyjnym salonie, oryginalnym z lat 1905-1910,  znajduje się piec kaflowy.

 

Piękna jest klatka schodowa, neobarokowo-neoklasycystyczna w drewnie. Na dziedzińcu odbywają się spektakle operowe. Zamek robi bardzo eleganckie wrażenie. Jest doskonale odnowiony i wyposażony, a pokoje są przytulne.

Elegancka kolacja specjalnie dla gości konferencji Historic Hotels Europe ujawnia jeszcze jedną zaletę Zamku Na Skale.

 

Mianowicie doskonałą kuchnię. Prezydent HHE ze Szwecji podkreślał gościnność hoteli historycznych w Polsce. Konferencja odbywała się także w Krakowie i w Jeleniej Górze. W rozmowach kuluarowych przedstawiciele wszystkich krajów podkreślali, iż hotele historyczne doskonale komponują się ze starymi samochodami, z klasyką motoryzacji i zlotami aut niegdysiejszych. To dla nas wyzwanie, by poznawać historię motoryzacji i architektury całej Europy. 

 

Zdjęcia: Maciej Szanter i Mirosław Wdzięczkowski, Zamek Na Skale.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top