Jak informowaliśmy 6 września, dwie polskie himalaistki: dziennikarka i podróżniczka Monika Witkowska oraz Joanna Kozanecka, rozpoczęły – w ramach kobiecej wyprawy Manaslu 2018 Awilux Discover – zdobywanie w Himalajach tego ósmego pod względem wysokości (8156 m n.p.m.) górskiego szczytu świata. Cel tej dwuosobowej wyprawy osiągnęły w piątek 28 września około godziny 5 rano czasu polskiego. Gratulujemy!
Do tej pory szczyt Manaslu zdobyło 15 Polaków, w tym tylko 3 kobiety. Monika i Joanna rozpoczęły wyprawę 3 września. Od 16 września przemieszczały się zgodnie z planem wyprawy: z bazy (4750 m n.p.m.), przez 4 kolejne obozy Camp 1 – Camp 4. W nocy z 27 na 28 września, o godz. 2:00 czasu lokalnego, wyruszyły z obozu 4 na wysokości 7450 m. Szczyt zdobyły 28 września o godzinie 8:50 czasu lokalnego w Nepalu, tj. około 5:00 rano czasu polskiego. Atak szczytowy trwał niecałe 7 godzin.
Szczyt Manaslu – nazywany przez miejscowych „Górą Ducha” – leży w masywie Himalajów. Niższy od Mount Everest, ma jednak wyższą statystykę wypadków, a do największych zagrożeń należą lawiny. Poza tym, to dość rozległy masyw, którego drogi wspinaczkowe należą do najdłuższych w Himalajach.
Jak do tej pory przebiegała wyprawa Polek? * 7-13 września – początek aklimatyzacji, trekking do obozu bazowego (Base Camp) na wysokości 4750 m n.p.m., w tym pokonanie przełęczy Larka Pass (5100 m). * 16 września – start akcji górskiej, dotarcie do Camp 1 (5800 m). * 18 września – po wspinaczce na pociętym szczelinami lodowcu, dotarcie do Camp 2 (6300 m). * 19 września – Monika robi podejście pod Camp 3 (6800 m).
Do 18 września dojście do Camp 3 było niemożliwe z powodu zagrożenia lawinowego. Joanna z powodu problemów aklimatyzacyjnych cofa się do obozu bazowego. * 21-23 września – Joanna czuje się już lepiej. Razem z Moniką w bazie szykują się do ponownego wyjścia na górę. Trzy inne osoby (2 Hiszpanów i Tajwańczyk) wycofują się z wyprawy. Bardzo trudne warunki klimatyczne (21-22.09), silne opady śniegu. 22 września pod Manaslu odnotowano trzęsienie ziemi.
* 25-26 września – obie podróżniczki przemieszczają się z Camp 1, przez Camp 2 (6300 m) do Camp 3 (6800 m). W tym czasie ruszają pierwsze wejścia na Manaslu: szerpowie i kilku wspinaczy, w tym Hiszpan, który w ciągu 365 dni chce zdobyć 6 ośmiotysięczników bez dodatkowego tlenu (od lipca zdobył Broad Peak, K2, Manaslu) * 27 września – podróżniczki dochodzą do Camp 4 (7450 m) * 28 września godz. 2:00 nad ranem czasu lokalnego – ruszył atak szczytowy Polek na wierzchołek Manaslu (8156 m).
Monika Witkowska to podróżniczka, dziennikarka, autorka książek. Zdobyła 9 szczytów Korony Ziemi, w tym Mount Everest. Na swoim koncie ma też Ama Dablam, Matterhorn czy wyprawę na Broad Peak. Oprócz gór, specjalizuje się w żeglarstwie morsko-oceanicznym, zwłaszcza w regionach polarnych. Dwa razy opłynęła Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę, zaliczyła Przejście Północno-Zachodnie, czyli trudny, arktyczny szlak z Grenlandii na Alaskę. Wspólnie z Borje Ivarssonem – jako pierwsi w świecie – odbyli rejs z północy Kanady na rosyjską Wyspę Wrangla i opłynęli Czukotkę. W sumie odwiedziła około 180 krajów na wszystkich kontynentach.
Partnerką wspinaczkową Moniki jest Joanna Kozanecka, która górskie szlify zdobywała od Beskidów i Tatr, przez Alpy, Andy, po Pamir i Himalaje. Weszła na Gerlach zimą, Mont Blanc, Elbrus, Mt Denali, Aconcagua, himalajskie Dampush Peak i Khang Yatse, a także Pik Lenina. Jej drugą pasją są biegi długodystansowe i triathlon. Ukończyła ponad 30 maratonów, 8 Ironmanów i liczne biegi ultra, w tym na dystansie 150 km. Objechała na rowerze całe polskie wybrzeże, Bornholm i Kubę.
Partnerem tytularnym wyprawy jest Awilux Polska – dostawca rozwiązań okienno-drzwiowych do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa w Polsce i Niemczech, opierając usługi na niemieckiej technologii SCHÜCO.
Więcej informacji o wyprawie można znaleźć na: www.womenexpedition.com
Zdjęcia: archiwum wyprawy.