GRUZJA: BATUMI – NADMORSKI KURORT WŚRÓD WZGÓRZ

Batumi, najpopularniejszy nadmorski kurort Gruzji, po ponad 25 latach zapomnienia przez polskich turystów ponownie wraca do ich łask. Polacy na nowo odkrywają Batumi i korzystają z jego uroków. Za czasów ZSRR, gdy Polacy nie korzystali jeszcze z masowej turystyki do Egiptu, Tunezji czy Turcji, popularnym kierunkiem letniego wypoczynku była Gruzja. Adżarskie Batumi uznawane za jeden z najpiękniejszych kurortów Morza Czarnego zyskało wtedy wyjątkową popularność wśród naszych rodaków. Dodatkowej sławy przysporzył mu popularny w tym czasie zespół wokalny Filipinki, który wylansował przebój zatytułowany „Batumi”.

 

Renesans popularności kurortu dzięki samolotom

Od kilku lat Batumi staje się ponownie bardzo popularne wśród polskich turystów. Dzieje się tak głównie za sprawą tanich linii lotniczych Wizz Air, które uruchomiły połączenia lotnicze z Warszawy i Katowic do Kutaisi w pobliżu Batumi. Obecnie gdy ze względu na bezpieczeństwo coraz więcej Polaków rezygnuje z wypoczynku w Egipcie,

Tunezji oraz Turcji, Batumi jeszcze bardziej zyskało na atrakcyjności. Tym bardziej, że czas podróży samolotem wynosi ok. 3 godziny i jest porównywalny z lotem do popularnych kurortów w Północnej Afryce lub na Bliskim Wschodzie .

Uroki ciepłego morza

Batumi to stolica niewielkiej, górzystej Autonomicznej Republiki Adżarii wchodzącej w skład Gruzji. Popularność miasta wśród turystów nie wynika jednak z jego stołecznego charakteru, lecz dzięki walorom tego nadmorskiego kurortu. Urlopowicze cenią sobie subtropikalny klimat Batumi, a szczególnie długie, ciepłe lato.

Ponadto upodobali sobie tutejsze urokliwe plaże, świeże powietrze, ciekawą architekturę miasta, rozbudowaną infrastrukturę i otaczające miasto góry. To nic, że tutejsze plaże są kamieniste. Brak piasku rekompensuje wyjątkowo ciepła woda w morzu, której temperatura dochodzi latem nawet do 29 stopni C. Dzięki temu można bez ograniczeń rozkoszować się morską kąpielą.

Ciekawa architektura

Batumi jest bardzo atrakcyjne dla turystów. Zachowała się w nim Starówka z wieloma zabytkowymi, głównie secesyjnymi gmachami, które świadczą o dawnej świetności miasta. Równie atrakcyjne są budowle realizowane w ostatnich latach, uważane za jedne z ciekawszych przykładów współczesnej, gruzińskiej architektury.

Przykładem mogą być nowoczesne hotele, które powstały w ostatnich latach, czy 35-piętrowy gmach Uniwersytetu Technologicznego. U szczytu tego 188-metrowego wieżowca zamontowano mały Diabelski Młyn z sześcioma gondolkami. Innym przykładem ciekawej współczesnej architektury jest Plac Piazza czyli Nowy Rynek. Uchodzi on za jeden z najpiękniejszych rynków Gruzji.

Ponieważ mieści się tu wiele kawiarni i restauracji to wieczorem staje się on centrum życia towarzyskiego Batumi. Odbywa się na nim wiele różnego rodzaju imprez kulturalnych np. wieczorki taneczne przy muzyce na żywo, a także koncerty zarówno gruzińskich artystów jak i międzynarodowych gwiazd takich jak np. Placido Domingo, Sting, Christ Botti, Macy Grey, czy Michel Legrand.

Atrakcje strefy nadmorskiej

Uwagę przyciąga również Park Cudów znajdujący się w strefie nadmorskiej w centrum miasta. W sąsiedztwie nowoczesnych hoteli powstała atrakcyjna infrastruktura wypoczynkowo-rozrywkowa. Ciekawa jest okrągła wieża z literami gruzińskiego alfabetu. Jest tu też wielki, 55-metrowy Diabelski Młyn z czterdziestoma gondolami.

Z obracających się gondoli mozna podziwiać przepiękne widoki na morze, plaże, kurort i pobliskie pasma gór. Wzdłuż brzegu morskiego ciągnie się nadmorski bulwar. Jego budowę rozpoczęto w 1881 r. Kilka lat temu został on przedłużony i obecnie ma ok. 7 km długości. Jest to ulubione miejsce spacerów i rowerowych przejażdżek mieszkańców i turystów.

Atrakcją tego bulwaru są nie tylko liczne kawiarnie, ale również zdobiące go współczesne rzeźby oraz tańcząca fontanna. Jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta jest Delfinarium w Parku 6 Maja. Oprócz niego jest w nim również Akwarium, małe zoo oraz liczne atrakcje dla dzieci. Innym miejscem chętnie odwiedzanym w Batumi przez turystów jest Ogród Botaniczny.

Został on założony w 1912 r. Na obszarze 111 hektarów zgromadzono w nim zasoby florystyczne 9 stref geograficznych: Azji Zachodniej, Ameryki Północnej, Nowej Zelandii, Ameryki Południowej, Himalajów, Meksyku, Australii, strefy śródziemnomorskiej oraz Kaukaskiego Obszaru Subtropikalnego.

Duże wycieczkowce i małe jachty

Ulubionym miejscem spacerów turystów jest również tutejszy port. Cumują w nim nie tylko statki handlowe, ale również promy pływające do Iliaczewska na Ukrainie. Batumi od wielu lat jest w siatce rejsów wycieczkowych statków pasażerskich pływających po Morzu Czarnym.

Nie powinien więc nikogo dziwić widok stojących przy nabrzeżach dużych statków pasażerskich, z których wychodzą na zwiedzanie miasta setki turystów.

W porcie cumują także niewielkie jachty, motorówki i stateczki, na pokładach których można odbywać krótkie rejsy wzdłuż wybrzeża.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top