GRECJA: WAKACJE NA THASSOS

Itaka jako jedyny polski touroperator robi czartery na grecką wyspę Thassos. Z początkiem sezonu turystycznego Itaka uruchomiła połączenia czarterowe na Thassos i jako jedyny polski touroperator oferuje polskim turystom wypoczynek na tej wyspie. W tym roku wyloty realizowane są z Katowic i warszawskiego lotniska im. Chopina. Samoloty lądują na lotnisku Kalevala. Stamtąd turyści jadą do portu w Keramoti skąd odpływa prom do Limenas na Thassos. Podczas półgodzinnego rejsu turyści mają możliwość podziwiania z promu porośniętej bujną roślinnością, górzystej wyspy, na której będą wypoczywać.

 

 

CORAZ WIĘCEJ POLSKICH TURYSTÓW

 

Rajska wyspa Thassos jest coraz częściej odwiedzana przez polskich turystów. Jest to niewielka wyspa mająca kształt zbliżony do koła i ok. 100 km wybrzeża. Położona jest na Morzu Egejskim, zaledwie 12 km od wybrzeży Macedonii (krainy historycznej w Grecji) i należy do archipelagu Wysp Egejskich Północnych. Zamieszkuje ją tylko 15 tys. ludzi.

Ta wyspa o wyjątkowych walorach turystycznych uważana jest za „wschodzącą, grecką destynację turystyczną”. Szybko zyskuje na popularności wśród Europejczyków, w tym także u Polaków. Nie ma dokładnych danych statystycznych, ale szacuje się, że rocznie na Thassos wypoczywa ponad 100 tys. zagranicznych turystów.

Ok. 60 tys. podróżnych przylatuje na wyspę czarterami. Ponad 40 tys. stanowią wczasowicze z krajów bałkańskich, którzy przyjeżdżają autokarami i samochodami. Najczęściej z wypoczynku na Thassos korzystają Niemcy, Austriacy, Polacy (ok.7 tys.), Czesi, Skandynawowie, Słowacy i wczasowicze z krajów bałkańskich.

Każdego roku rośnie ilość polskich turystów odwiedzających Thassos. Znaczną liczbę gości na wyspie stanowią Grecy, którzy uwielbiają tu wypoczywać. Ze względu na wyjątkowe walory turystyczne Grecy nazywają ją „rajską wyspą”.

 

ZRÓŻNICOWANE KRAJOBRAZY 

 

Turystyka zorganizowana rozwija się na wyspie dopiero od niedawna i nie zniszczyła jeszcze jej typowo greckiego charakteru. Thassos jest jedną z najmniej skomercjalizowanych greckich wysp. Ponadto kameralny charakter wyspy sprawia, że nie ma tu tłumów turystów jak na Rodos, Korfu czy Krecie.

Thassos znakomicie nadaje się na wypoczynek dla tych, którzy lubią spędzać urlop w ciekawym miejscu, ale z dala od tłumów, a także na wypoczynek rodzinny, czy romantyczny pobyt we dwoje. Głównymi atutami Thassos są wspaniałe, piaszczyste plaże otoczone morzem o pięknej, szmaragdowej toni.

Jest tu ponad trzydzieści, piaszczystych, zagospodarowanych plaż oraz niezliczona ilość dzikich plaż. Wyspa zachwyca swoją różnorodnością. Turystów urzekają nie tylko plaże, ale również klifowe, skaliste oraz łagodnie opadające brzegi, malownicze zatoczki z niezwykle czystą i przezroczystą wodą o szmaragdowej toni.

Jest tu nawet sztuczne jezioro i wodospady. Szmaragdowego kolorytu wyspie nadają też porastające ją piniowe i sosnowe lasy oraz oliwkowe gaje. Thassos to jedna z niewielu zielonych wysp Grecji. Znaczną część wyspy zajmują góry. W środkowej jej części znajduje się Ipsarion, najwyższa góra na wyspie, mająca 1204 m n.p.m.

Główny grzbiet górski z pięcioma szczytami powyżej 1000 m wysokości, rozciąga się z północnego-zachodu na południowy wschód i dzieli wyspę na dwie nierówne części. Na każdym kroku można natknąć się na zabytki z czasów starożytnych. Historia na Thassos sięga 5 tys. lat p.n.e.

 

         NIEDROGO I AKTYWNIE 

 

Tutejsze hotele i ośrodki wypoczynkowe nie są drogie i nastawione głównie na obsługę średniozamożnych klientów. To samo można powiedzieć o cenach w sklepach, restauracjach, tawernach czy pubach. Na wyspie jest ok. 80 różnego typu obiektów hotelowych (hoteli, studio, apartamentów) z czego większość w kategorii trzech gwiazdek.

Nie brakuje też hoteli o wyższym standardzie: cztero- i pięciogwiazdkowych. Główna droga na Thassos biegnie wokół wybrzeża wyspy. Dojechać nią można do większości miejscowości turystycznych i pięknych plaż. Prosty układ komunikacyjny stwarza dogodne warunki do zwiedzania wyspy pieszo, rowerem, skuterem lub samochodem.

Ich udostępnienie oferują liczne wypożyczanie. Wynajem roweru kosztuje za dzień 5 Euro, skutera 12 Euro, a samochodu 20 Euro. Przy zwiedzaniu wyspy można też korzystać z taniej komunikacji autobusowej pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. Na całej wyspie są doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, nurkowania, żeglowania, rejsów statkiem wzdłuż wybrzeża oraz wędkarstwa.

W Limenas znajduje się typowa marina, ale jachty mogą cumować też w innych portach. Turyści chętnie korzystają z rejsów statkami turystycznymi, które wypływają z różnych portów. W ich trakcie podziwiają uroki wyspy od strony morza. Istnieje też możliwość podróży promami na wybrzeże Macedonii, a stamtąd na sąsiednie wyspy archipelagu np. Samotraka, Limnos czy Lesbos.

Z lądem wyspę łączą dwa połączenia promowe: Limenes – Keramoti (cena 3,5 Euro, czas rejsu 30 minut, 13 odpłynięć dziennie) i Prinos – Kavala (cena 5 euro, czas rejsu 75 minut, 5 odpłynięć dziennie). Turyści chętnie korzystają z połączeń promowych głównie by poznać zabytki Filippi oraz zwiedzić położone na zboczach gór piękne miasto Kavala z wieloma zabytkami. Jest ono nazywane greckim Monte Carlo.

 

Zdjęcia autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top