GOŚCIE GLOBTROTERA: WYDAWNICTWO MUZA

 

 

Gościem drugiego październikowego spotkania w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” było warszawskie wydawnictwo Muza SA. Reprezentowali je Joanna Sasinowska i Maciej Marcisz z działu promocji oraz redaktorki Barbara Czechowska i Urszula Lewandowska. Pierwsza dwójka z nich przedstawiła najnowsze, polecane publikacje wydawnictwa. Równocześnie uzgodniliśmy, że nowości wydawnicze Muzy o tematyce turystycznej, podróżniczej oraz związanych z nimi, będziemy otrzymywać do recenzji. Wkrótce więc nasi Czytelnicy będą mogli dowiadywać się o nich więcej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych wydawnictw, które od dawna przysyłają nam egzemplarze recenzyjne.

 

 

Wśród przedstawionych nowości znalazł się m.in. opasły, bogato ilustrowany leksykon polskiej przyrody „500 cudów natury w Polsce, które warto w życiu zobaczyć” Pawła Fabijańskiego. Omawia on najcenniejsze obiekty polskiej przyrody i krajobrazu. W sprzedaży znajdzie się na początku listopada. Pokazano też podobne wydawnictwo ubiegłoroczne, „1000 miejsc w Europie, które warto zobaczyć”.

 

Zainteresowaniem czytelników powinna cieszyć się również inna nowość, „Polska wielu kultur i religii” Tomasza Czerwińskiego. Jest to bogato ilustrowana historia współistnienia mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce zarówno współczesnej, jak i dawnej Rzeczpospolitej. Ukazała się ona w serii „Ocalić od zapomnienia” poświęconej dokumentowaniu i szerzeniu wiedzy o zanikających elementach polskiej kultury.

 

Natomiast kolejną książką z serii „Są takie miejsca” jest, także polecana na spotkaniu, nowość „Duchy w polskich zabytkach” Jacka Sobczaka. Autor, historyk i krajoznawca, opisuje w niej niezwykłe historie o duchach i zjawach w polskich zamkach, pałacach i kościołach. Szeroko rozumianej turystyki i podróży dotyczy także wydana niedawno pozycja Wojciecha Lewandowskiego „Przez pustynie i ośnieżone szczyty”.

 

Jest to, jak przedstawili ją nasi goście, wyróżniona we wrześniu br . w konkursie na Górską Książkę Roku opowieść o najwyższych górach Ameryki Łacińskiej, tajemniczych wulkanach, tropikalnych lasach mgielnych, dzikiej przyrodzie i spotkaniach z wyjątkowymi ludźmi. To – usłyszeliśmy – swoista mozaika zdarzeń, którą stworzyły wieloletnie włóczęgi autora po tamtym niezwykłym i ciągle zaskakującym świecie. Wśród prezentowanych nowości znalazły się dwie książki dotyczące kuchni i gotowania.

 

Pierwszą z nich jest pozycja „Moje smaki” Michela Morana, kucharza i pasjonata gotowania, jurora polskiej edycji programu MasterChef. Jest to rodzaj osobistego przewodnika autora po daniach kuchni europejskiej. Natomiast książka „BlogerChef. W sieci przepisów.” stanowi efekt wyprawy po kuchniach świata, którą odbyli najlepsi polscy blogerzy kulinarni. Podsumowuje ona konkurs „BlogerChef”, który łączył rywalizację w Internecie z klasycznym konkursem kulinarnym. Udowadnia zarazem, jak w ciągu ostatnich lat zmieniły się kulinarne zwyczaje naszych rodaków.

 

Zaprezentowano również książki: „Izrael oswojony” Eli Sidi – osobistą relację autorki ze spotkania z tym krajem; „Żona lotnika” Melanie Benjamin – historię małżeństwa Anne Morrow i Charlesa Lindbergha; „Palmy na śniegu” Luz Gabás – dzieje wyjątkowej rodziny toczące się w Europie i Afryce; „Mafia Spółka Jawna” Giovanni’ego Tiziana – kronika terroru i powieść dokumentalna o włoskiej przestępczości zorganizowanej, za wydanie której autor otrzymał od mafii wyrok śmierci i jest obecnie stale chroniony przez policję.

 

Jako hit także na polskim rynku zapowiada się „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” japońskiego pisarza Haruki Murakami, od kilku lat kandydata do literackiej Nagrody Nobla. Już jego promocja w Polsce zapowiada się niezwykle. W dzień przed oficjalną premierą można go będzie kupić po atrakcyjnej cenie na Dworcu Centralnym w Warszawie. W hali głównej stanie wyjątkowy automat sprzedający, zamiast napojów czy słodyczy, tę książkę.

 

Będzie to pierwsza tego rodzaju premiera wydawnicza w Polsce. Nawiąże ona formą do fascynacji technologicznych japońskiej kultury, a miejscem usytuowania – do treści książki. Główny bohater powieści jest bowiem inżynierem dworców i często obserwuje odjeżdżające pociągi. Impreza ta odbędzie się 5 listopada o godzinie 17:00.

 

Na fanów, którzy jako pierwsi kupią książki autora, czekają wyjątkowe gadżety związane z twórczością pisarza. Przedpremierowa sprzedaż w tej formie odbędzie się jednocześnie również na Dworcach Głównych w Poznaniu i we Wrocławiu. Z okazji premiery nowej książki użytkownicy urządzeń mobilnych już od 3 listopada będą mieli możliwość ściągnąć darmową aplikację Murakami Notes przeznaczoną na systemy iOS i Android.

 

Murakami Notes to wyjątkowa aplikacja, która pozwala na wykonywanie codziennych notatek, którym towarzyszą cytaty z książek Murakamiego. Przy każdej nowej notatce użytkownik poznaje cytat z jednej z powieści japońskiego mistrza słowa. Wydawnictwo Muza zaprasza na tę dworcową promocje nowej książki, wszystkich zainteresowanych.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top