GOŚCIE GLOBTROTERA: HOLIDAY CHECK

Gościem Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” na pierwszym listopadowym spotkaniu w tym cyklu była pani Marta Pogorzelska-Gałach ,PR&Marketing Manager HolidayCheck Polska. Opowiadała o niezależnym turystycznym portalu opinii HolidayCheck. Start up założyło w roku 1999 trzech studentów z Konstancji na południu Niemiec, a wymyślił go Markus Shott, podczas wyjazdu na Karaiby, inspirując się prywatną stroną pewnej Kanadyjki, która zbierała opinie znajomych na temat hoteli. Portal wypromowany został przez reportaż o HolidayCheck, wyemitowany latem 2003 roku przez niemiecką telewizję RTL. Ma on charakter społecznościowy. Do roku 2012 można było kupić na nim wycieczki. Obecnie jest to wyłącznie portal opinii.

 

Turyści publikują tu swoje opinie, które mogą przeczytać potencjalni klienci jakiegoś hotelu czy firmy. Ideą jest, żeby ludzie nie tracili pieniędzy, bo nieudanych wakacji nie da się zwrócić. Na portalu www.holidaycheck.pl można znaleźć przeszło 690 tysięcy hoteli, około 144 000 atrakcji turystycznych, ponad 8 milionów opinii, ok. 8 milionów zdjęć i ok. 88 tysięcy filmów wideo. W firmie zatrudnionych jest 383 pracowników w biurach w szwajcarskim Bottighofen, Monachium, Poznaniu (dział IT) i Warszawie. Firma prowadzi też internetowy magazyn o podróżach Escape with HolidayCheck, w którym publikowane są inspirujące artykuły na temat podróży oraz blog z poradami i newsami turystycznymi.

Firma funkcjonuje w Niemczech (główny rynek) a także w Austrii, Szwajcarii, a od roku 2009 portal działa także w Polsce. Wbrew obiegowym poglądom, że opinie w internecie piszą ludzie niezadowoleni, aż 89 % Polaków było zadowolonych z pobytu w hotelu, a 84 % zagranicznych gości poleca polskie hotele. Branża też korzysta, bowiem posiłkuje się opiniami z portalu HolidayCheck. Hotelarze też często ustosunkowują się do wpisów klientów, czy wyjaśniają opisane sytuacje. Opinie pojawiające się na portalu są weryfikowane przez zespół 55 osób, które w roku 2016 spędziły przy tej pracy 30 000 godzin.

Badane są algorytmy, podejrzane wpisy i frazy, zaś pomocna w tym jest wiedza i doświadczenie sprawdzających. System weryfikacji ocen jest bardzo skuteczny, wśród portali publikujących opinie o hotelach, HolidayCheck jest w czołówce pod względem wykrywania oszustw. W tym roku zostało przyłapanych na tym kilkaset obiektów. Próby manipulacji opiniami na wielką skalę, podejmują przede wszystkim hotele tureckie – na 10 podejrzanych obiektów aż 6 to hotele z Turcji.

Po stwierdzeniu, że dany hotel systematycznie fałszuje opinie i próbuje wpływać na oceny posługując się niedozwolonymi metodami – zostaje on oznakowany odpowiednim ostrzeżeniem, co zwykle skutkuje szybkim wyjaśnieniem sytuacji. W tym roku takie ostrzeżenie pojawiło się przy 10 hotelach. Warto więc poświęcić trochę czasu przed wyjazdem na wakacje, żeby pobuszować w sieci i przeczytać co o danym hotelu piszą jego byli goście. Bowiem sprawdzony i polecony hotel to niemal sto procent udanego urlopu.

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top