GOŚCIE GLOBTROTERA: FUNDACJA CHLEB TO ZDROWIE

 

 

Fundacja Chleb to Zdrowie była gościem drugiego październikowego spotkania w tym cyklu organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”. Reprezentował ją prezes zarządu, dr Robert Księżopolski. Fundacja stawia dopiero pierwsze kroki w swojej działalności. Powołana została bowiem w maju br. przez przedstawicieli nauki, technologów żywności i producentów pieczywa o najlepszych tradycjach piekarskich. A są wśród nich zarówno małe piekarnie rzemieślnicze, jak i duże zakłady piekarnicze z całego kraju. Radę programową Fundacji tworzą przedstawiciele różnych dziedzin nauki o żywności i gastrolodzy.

 

– Do głównych celów naszej działalności – powiedział Gość Globtrotera rozpoczynając ciekawą prezentację – należy promowanie zdrowego żywienia oraz racjonalnej diety. A w tej dziedzinie szczególną rolę odgrywa pieczywo. Zamierzamy integrować środowisko oraz organizować jego współpracę aby jak najskuteczniej osiągać nasze cele. Będziemy informować o produkcji i walorach oraz cechach pieczywa, a nie reklamować poszczególne marki, gatunki czy piekarzy lub piekarnie.

 

A także prowadzić kampanie informacyjne w oparciu o dane wiarygodne naukowo. W tym ostatnim zakresie Fundacja planuje rozwijać współpracę z ośrodkami badawczymi oraz innymi podmiotami w zakresie ochrony praw konsumentów, zwłaszcza do pełnej i wiarygodnej informacji o produktach spożywczych. Bardzo ważne jest, podkreślił, aby konsumenci potrafili korzystać z informacji znajdujących się na opakowaniach umieszczanych na nich przez producentów. Zwracał też uwagę na konieczność stosowania prawidłowej diety.

 

Posiłki muszą być właściwie zbilansowane, zawierać wszystkie niezbędne organizmowi składniki w odpowiednich proporcjach. Przy czym dostosowane do potrzeb energetycznych konkretnego człowieka oraz jego aktywności fizycznej. Obalił też kilka mitów, m.in., że pieczywo tuczy. Nie jest to prawdą, gdyż np. jedno jabłko (145 g) zawiera około 72 kcal, a jedna kromka chleba żytniego (50 g) tylko około 56 kcal, co odpowiada ilości energii spalanej podczas 10-15 minut powolnego spaceru.

 

Niestety, żywienie jest, nie tylko w Polsce ale i w innych krajach rozwiniętych, bardzo często nieprawidłowe, o czym świadczy dwukrotny wzrost w ostatnich latach dzieci z nadwagą. Powoduje to zaburzenia metaboliczne i ma negatywny wpływ na stan zdrowia. Mówiąc o pieczywie, przypomniał jego różnorodność w poszczególnych regionach Europy. A także, że jest ono jednym z najmniej przetworzonych produktów na rynku. To zaś, co jest naturalne, jest najlepsze dla ludzkiego organizmu.

 

Produkty zbożowe, w tym zwłaszcza pieczywo, są i powinny być podstawą piramidy zdrowego żywienia i spożywane nawet 5-6 razy dziennie według rekomendacji dietetyków i naukowców. W Polsce popularny jest chleb żytni, zwłaszcza razowy, najzdrowszy, produkowany na zakwasie. Chociaż na zakwasie piecze się trzy czwarte całego pieczywa dostarczanego u nas na rynek. Prawidłowe żywienie wymaga jednak pieczywa zróżnicowanego.

 

Nie wszyscy bowiem wiedzą, że żytnie razowe, podobnie jak pełnoziarniste, powoduje co prawda, iż energia uzyskiwana z nich (węglowodany, skrobia) wchłaniana jest do organizmu stopniowo. Dając mu siłę na długi czas. A ich indeks glikemiczny jest stosunkowo niski, gdyż wynosi około 55. Badania naukowe jednoznacznie przeczą twierdzeniom, że takie pieczywo powoduje przybieranie na wadze. Dodatkowo posiada ono najwięcej błonnika ze wszystkich dostępnych rodzajów pieczywa.

 

A on wspomaga procesy trawienne i przyspiesza przemianę materii. Należy jednak równocześnie pamiętać, że chleb żytni jest ciężkostrawny. Powinny go więc unikać, a przynajmniej nie jeść w nadmiarze, osoby mające problemy trawienne. Lekkostrawna oraz bogata w gluten jest natomiast mąka pszenna i wytwarzane z niej produkty, także chleb. Optymalne, a zarazem prawidłowe jako sposób odżywiania, jest jedzenie zróżnicowanego pieczywa.

 

15% ciemnego, zwłaszcza żytniego, 20% jasnego pszennego oraz 65% mieszanego: żytnio – pszennego lub jasnego żytniego. Dr Robert Księżpolski zaprezentował też tzw. Złotą Kartę Prawidłowego Żywienia. Wystąpienie gościa wzbudziło duże zainteresowanie oraz liczne pytania i uwagi, także w rozmowach kuluarowych po jego zakończeniu, przy lampce wina. Więcej o Fundacji i chlebie znaleźć można na: www.chlebtozdrowie.pl

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top