GOŚCIE GLOBTROTERA: BIO ARCUS

 

Gośćmi Globtrotera na drugim spotkaniu marcowym była warszawska spółka bioArcus i jej współwłaściciel Paweł Brun oraz Członek Zarządu Beata Hołdakowska – Grzegrzółka, zarazem dyrektor handlowy. Spółka działa od 1992 roku i zajmuje się produkcją oraz sprzedażą pod własną marką kilkunastu rodzajów naturalnych preparatów biologicznych oczyszczających powietrze i wodę na skalę przemysłową. W tym profesjonalnie i skutecznie oczyszczających ścieki m.in. w gospodarstwach domowych i ogrodach. Ten niełatwy temat bardzo ciekawie i przystępnie przedstawiła dyr. Hołdakowska – Grzegrzółka. Przytaczając mało znanych, poza środowiskami specjalistów, danych.

 

W Polsce tylko 60% gospodarstw domowych jest skanalizowanych. Oficjalnie zarejestrowanych jest około 2,5 miliona szamb. Mających, dodam, nierzadko negatywny wpływ na środowisko. Przy czym daleko nie wszyscy posiadacze domów bez dostępu do kanalizacji zdają sobie sprawę z faktu, że o wiele skuteczniejszym sposobem likwidacji nieczystości są nie szamba, lecz przydomowe oczyszczalnie ścieków.

 

Są one w naszym kraju dwu rodzajów. Zabronionych już w rozwiniętych krajach europejskich z osadnikami gnilnymi, których budowa to wydatek około 5 tys. zł. I oczyszczalni biologicznym, trzykrotnie droższych, ale znacznie skuteczniejszych i bardziej przyjaznych środowisku, gdyż osady w nich likwidowane są przez bakterie i grzyby mikroskopowe.

 

Przy czym – to kolejny, chyba mało znany fakt – koszt utrzymania przydomowych oczyszczalni w dłuższej perspektywie czasowej jest około dwukrotnie niższy, niż tak ciągle popularnych u nas szamb. Odpadają bowiem koszty ich opróżniania i wywozu nieczystości. Nie mówiąc już o różnym wpływie obu metod na środowisko.

 

– Bakterie w oczyszczalniach przydomowych, kontynuowała prezentację tematu prelegentka, wymagają wspierania odpowiednimi preparatami naturalnymi z mikroorganizmami, które produkuje i dostarcza firma BioArcus. Przedstawiając następnie najistotniejsze różnice między środkami biologicznymi oraz, dodam, dosyć powszechnie i bezkrytycznie, stosowanymi u nas preparatami chemicznymi.

 

Z badań wynika np., że zachorowalność na raka jest aż o 57% wyższa wśród kobiet pozostających w domu. Co, jak przypuszczają naukowcy, wywoływane jest stosowaniem zbyt dużych ilości środków chemicznych w gospodarstwach domowych. Środki takie, można przeczytać w broszurze „Biologia dla domu”, którą otrzymali uczestnicy spotkania, działają szybko, ale tylko miejscowo.

 

Rozpuszczają np. tłuszcze zatykające rury kanalizacyjne, a następnie te upłynnione tłuszcze przemieszczają się i osadzają w innym miejscu, znowu zatykając przewody. Ponadto środki chemiczne nie zapewniają biologicznego, naturalnego rozkładu np. odpadków domowych. A w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków wręcz „zabijają” bakterie niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.

 

Tylko więc preparaty zawierające bakterie zapewniają drożność drenażu będącego podstawą funkcjonowania takich oczyszczalni. Mają bowiem zdolność rozkładania brudu i innych nieprzyjemnie pachnących substancji organicznych. Prelegentka opowiedziała też, wspomagając się informacjami i rysunkami na ekranie, o procesie produkcji bakterii na potrzeby środków biologicznych oferowanych przez firmę i ich optymalizacji.

 

Zapewniając, że produkty te zawierają największą, w porównaniu z innymi podobnymi środkami, liczbę pożytecznych bakterii i enzymów. Przy czym każda ich partia badana jest jakościowo i ilościowo. Wszystkie preparaty firmy bioArcus posiadają oczywiście aktualne atesty bezpieczeństwa. Dysponuje ona również licznymi listami referencyjnymi od zadowolonych klientów.

 

Dyr. Hołdakowska – Grzegrzółka przedstawiła na zakończenie preparaty oferowane przez firmę do szamb i oczyszczalni ścieków. M.in. tabletki biologiczne bioExpert (każda z nich zawiera ponad miliard bakterii !!!), których stosowanie pozwala oszczędzać pieniądze wydawane na wywóz nieczystości z szamb. Redukują one bowiem i upłynniają ich zawartość, maksymalnie usuwają osady eliminując równocześnie przykre zapachy.

 

Tabletki, których jedna jest wystarczająca na miesiąc dla szamba o pojemności 1-3 m³, są bardzo wydajne dzięki wyjątkowo bogatemu składowi zawierającemu bezpieczne bakterie z rodzaju Bacillus i enzymy amylaza, proteaza, celulaza i lipaza. Usuwają równocześnie przykre zapachy z rur, udrażniając je.

 

Przy czym bardzo łatwy w dozowaniu, musujący charakter tych tabletek, umożliwia szybkie rozprzestrzenianie się preparatu w całej objętości szamba. Tabletki te, a są wśród nich specjalnie zaprojektowane do stosowania nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w stołówkach, szkołach i hotelach, dostępne są w różnych opakowaniach, w ilości od 2 do 12 sztuk.

 

Innym preparatem bioExpert jest odtłuszczacz biologiczny dla domowych instalacji kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, małych obiektów gastronomicznych oraz zakładów mięsnych i spożywczych. Idealnie – według zapewnień producenta – wspomaga on prace szamb i przydomowych oczyszczalni. Kolejnym odkamieniacz biologiczny do stosowania także w muszlach WC, wannach i brodzikach.

 

Firma oferuje również antyodorowe saszetki biologiczne do pomieszczeń, płyn w plastykowych butelkach ze spryskiwaczem do natychmiastowej likwidacji smrodu z kontenerów i pojemników na odpadki, biologiczny preparat do kompostowania oraz nowość, preparat do oczyszczania oczek wodnych i stawów. Znacznie ogranicza on populację glonów, skutecznie oczyszcza dno zbiornika wodnego z osadów i poprawia przejrzystość wody.

 

Jako preparat w pełni biologiczny, bez środków chemicznych, zapewnia też zrównoważony rozwój całego ekosystemu oraz harmonijne współistnienie ryb, roślin i innych organizmów wodnych. Więcej informacji na temat tych preparatów znaleźć można na: www.bioexpert.pl, a na temat firmy na: www.bioarcus.pl.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top