GOŚCIE GLOBTROTERA: FINNAIR 2013

Jubileusz 90-lecia latania, kolejne sukcesy, nowe połączenia do Xi’anu w Chinach i Hanoi w Wietnamie oraz ambitne plany podwojenia liczby połączeń na kierunkach azjatyckich przed 2020 rokiem, to najważniejsze nowości w fińskich liniach lotniczych Finnair. Gościmy je w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” już od dobrych paru lat w styczniu, za każdym razem dowiadując się czegoś nowego. W br. reprezentowała je, również nie po raz pierwszy, Minna Vuorelainen – Szortyka, kierowniczka ds. kontaktów z klientami (Client Manager).

 

 

Finnair działalność rozpoczęły w 1923 r., należą więc do najstarszych linii lotniczych w Europie. W ub.r. już po raz trzeci z rzędu uzyskały zaszczytny tytuł Najlepszych Linii Lotniczych Północnej Europy. Szczycą się również 4 gwiazdkami Skytrax. Dysponują nowoczesną i jedną z najmłodszych flotą około 60 samolotów Airbus A 330 i A 340, zaś na krótszych dystansach Embraer E 170/E 190.

 

Ich średni wiek to 7 lat, a w przypadku latających na trasach transkontynentalnych 3 lata. Przewożą po 8 mln pasażerów rocznie zapewniając im połączenia do ponad 60 miast w Europie – w tym 20 w Finlandii. A także 11 – wkrótce będzie ich 13 – do najważniejszych portów lotniczych Azji i Dalekiego Wschodu oraz 3 do północnej Ameryki: do Nowego Jorku, Chicago i Toronto.

 

„Oczkiem w głowie” linii są trasy azjatyckie. Dzięki wypukłości ziemi, trasy na tamtych kierunkach są bowiem z fińskiej stolicy najkrótsze. Pamiętam jak z Helsinek do Pekinu leciałem nad Daleką Północą około 8,5 godziny, a z Warszawy, z przesiadką, niewiele dłużej. Lotnisko w Helsinkach zapewnia bowiem bardzo dogodny tranzyt oraz automatyczną, biometryczną kontrolę paszportów.

 

Zaś dla pasażerów klasy biznes lub posiadających odpowiedniego rodzaju karty są tam saloniki biznesowe. Uznane – wyboru dokonało 40 tys. pasażerów – za najlepsze spośród 600 ocenianych. Aktualnie samoloty Finnairu latają do Pekinu, Szanghaju, Hongkongu i Chonquingu – to była nowość 2012 roku – w Chinach.

 

14 czerwca br. odbędzie się pierwszy lot kolejnego, nowego połączenia z tym krajem, jedynego bezpośredniego z Europy, do Xi’anu. Finnair ma też bezpośrednie loty z Helsinek do Delhi w Indiach, Tokio, Nagoi i Osaki w Japonii, Seulu w Korei Południowej, Singapuru oraz Bangkoku w Tajlandii. Obsługując ponad 70 połączeń tygodniowe i 10 rejsów prawie codziennie.

 

15 czerwca uruchomione zostanie drugie nowe – do Hanoi w Wietnamie. Przedmiotem szczególnej troski linii od dawna jest zmniejszanie emisji dwutlenku węgla. Osiągają to m.in. dzięki lżejszym materiałom w fotelach i kontenerach na bagaż i cargo oraz zapewniania samolotom w Helsinkach płynnych lądowań bez potrzeby krążenia nad lotniskiem.

 

Są tam bowiem trzy pasy startowe i 60-80% lądowań odbywa się płynnie. Wiele uwagi linie poświęcają również wygodzie pasażerów, zwłaszcza klasy biznesowej. Mają oni w tej klasie do wyboru trzy rodzaje menu, w każdym fotelu indywidualny system rozrywek podczas lotu, a także fotele typu „lie-flat” rozkładane całkowicie do pozycji poziomej.

 

Nasz gość przedstawiła również dosyć szczegółowo nową strukturę taryfową w ramach klasy ekonomicznej i biznesowej oraz system punktów – od 50 do 200% – możliwych do uzyskania przez pasażerów. A także przywileje, jakie mają posiadacze każdego z czterech rodzajów stosowanych kart dla osób częściej latających.

 

Tak np. na podstawie karty Finnair Plus Basic można odprawiać się za pośrednictwem sms, mieć całodobowy dostęp do serwisu internetowego, bogaty wybór nagród i korzyści, możliwość kontaktów z Centrum obsługi Finnair Plus przez telefon i e-mail itp.

 

Karta Silver dodatkowo uprawnia do ominięcia kolejki do kontroli bezpieczeństwa, zniżek w sklepach bezcłowych na lotnisku, przewożenia dodatkowej sztuki bagażu głównego o wadze do 23 kg itp. Karta Gold otwiera wstęp do salonu Finnair Lounge z jedną osobą towarzyszącą lecącą tym samym rejsem Finnairu niezależnie od klasy podróży.

 

A także do saloników dla pasażerów klasy biznes Sojuszu Oneworld. Najwięcej przywilejów – wymieniłem je tylko przykładowo – zapewnia karta Finnair Plus Platinum. Podczas prezentacji linii przedstawione zostały także nowe połączenia uruchamiane w czerwcu br., ich lotnicze porty docelowe oraz miasta, obok których się one znajdują.

 

Loty z Warszawy do Hanoi przez Helsinki odbywać się będą 3 razy w tygodniu w każdą stronę. Trwać zaś, zależnie od kierunku, od 12,35 do 14,40 godzin. Natomiast z i do Krakowa, z którego połączenia będą raz w tygodniu, od 14,10 do 14,40 godz. Założone w roku 1010, obecnie 6,5 – milionowe Hanoi, ma sporo zabytków i atrakcji turystycznych, które mogliśmy obejrzeć na ekranie.

 

Natomiast loty do Xi’anu, też 3 razy w tygodniu, ale tylko z Warszawy, trwać będą od 11,25 do 13.30 godzin. To 8-milionowe miasto ma ponad 3 tysiące lat historii i było jedna z kolebek starożytnej cywilizacji chińskiej. A także stolicą 13 dynastii cesarskich. Najważniejszymi zabytkami w nim – usłyszeliśmy – jest Wielka Pagoda Dzikich Gęsi, Muzeum Historyczne Prowincji Shaanxi z bogatymi zbiorami i Wielki Meczet, w pobliżu zaś słynne wykopaliska i muzeum Armii Terakotowej.

 

Dodałbym do tego jeszcze Stare Miasto, a zwłaszcza otaczające je potężne średniowiecznymi mury obronne z bramami, w pobliżu zaś Xi’anu sławny rezerwat Pand Wielkich. Dowiedzieliśmy się również, że Finnair łącznie z innymi liniami lotniczymi należącymi do aliansu Oneworld zapewnia połączenia do ponad 700 lotniczych portów docelowych na świecie.

 

Zaś zadanie podwojenia przez Finnair przed 2020 rokiem liczby połączeń na trasach azjatyckich realizowane będzie zarówno w postaci otwierania nowych, jak i zwiększania częstotliwości rejsów na już istniejących. Więcej na temat Finnaru znaleźć można na www.finnair.com.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top