FRANCJA: WYSTAWA MATISSE’A W LYONIE

W Muzeum Sztuk Pięknych w Lyonie otwarto wystawę poświęconą Henriemu Matisse’owi. Potrwa ona do 6 marca 2017 r. Jest to hołd złożony sławnemu artyście. Na wystawie, oprócz najbardziej charakterystycznych dla tego artysty, mocno kontrastowych dzieł, znajdują się również jego szkice. Na pozór zwyczajna, codzienna praktyka rysunku pozwoliła artyście na osiągnięcie prawdziwej wolności twórczej. Wystawa, podzielona na kilka części, opiera się na około 250 dziełach i przedstawia rozwój twórczości artysty. Zwiedzający mogą zobaczyć dorobek całego życia malarza.

 

Rysunek Matisse’a jest nierozerwalnie połączony z jego malarstwem i rzeźbą, dlatego nie sposób oglądać je osobno. On wyprzedza, uzupełnia i przekracza wszystkie inne techniki. To dlatego na wystawie w Lyonie duża część rzeźb i obrazów jest zestawiona ze szkicami oraz grawerunkami, tak jak to miało miejsce w pracowni artysty.

Tą wystawą, Muzeum Sztuk Pięknych w Lyonie chce oddać hołd Matisse’owi, który był bardzo przywiązany do tego miasta. To właśnie w Lyonie, w 1941 r. przeszedł operację, po której czuł się „jak nowo narodzony”, przekazał również dużą część swoich dzieł na rzecz Muzeum.

 

Zdjęcia: Mitro Hood i służba fotograficzna Nicei.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top