FRANCJA: WERSAL – JAK BAWIONO SIĘ NA KRÓLEWSKIM DWORZE

Król Ludwik XVI uczynił z Wersalu miejsce, które już zawsze będzie się kojarzyć ze świętowaniem, zabawą i wspaniałą rozrywką za ogromne pieniądze. Od 29 listopada 2016 do 26 października 2017 r. w Wersalu będzie można oglądać wystawę poświęconą niesłychanej ilości i różnorodności zabaw praktykowanych na wersalskim dworze przez króla lub jego świtę. Twórcy wystawy wybrali okres od Ludwika XIV (pierwszego urzędującego w Wersalu króla) do Rewolucji Francuskiej. Zwiedzający będą mogli odkryć świat królów dzięki obrazom 3D i inscenizacjom oraz poczuć atmosferę zabawy.

Jakie rozrywki zajmowały mieszkańców i gości pałacu? Przede wszystkim były to spektakle publiczne: komedie, opery, koncerty, pokazy sztucznych ogni, ale również inscenizacje dla wąskiego grona, w których na scenę wchodzili możni i damy dworu.

Oprócz tego gry hazardowe, które przynosiły fortunę lub powodowały ruinę graczy.

Nie zapominajmy jednak o sportach: polowanie, gra w piłkę i tańce stanowiły ważny element życia towarzyskiego. Ludwik XIV w porę zrozumiał, że wspólne zabawy dają poczucie „bycia rodziną” ze swoim władcą. Każdy kolejny władca Francji kontynuował w pewnym stopniu tę rozrywkową tradycję Burbonów.

 

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top