FRANCJA: VENENUM – ZATRUTY ŚWIAT W LYONIE

Tylko do 13 kwietnia 2018 r. Musée des Confluences w Lyonie gości wystawę zatytułowaną “Venenum, zatruty świat”, opisującą rolę, jaką trucizny pełniły w historii, kulturze, wierzeniach oraz nauce, medycynie i kryminologii.

Jako środki obrony lub władzy, broń precyzyjna czy też masowego rażenia, zagrożenie dla środowiska albo nadzieja dla medycyny, trucizny wywołują jednocześnie obawy i fascynację.

* W biegu historii

Pierwsza część wystawy ujawnia znaczenie, jakie miały trucizny na przestrzeni wieków, od starożytności do dnia dzisiejszego. Po tej wędrówce wzdłuż osi czasu, odwiedzający zanurzają się w ogrodzie pełnym trujących roślin, co podkreśla wszechobecność toksyn w naturze, czy to w królestwie zwierząt, roślin czy też w minerałach.

* Zastosowania

Kolejnym etapem wystawy jest pokazanie różnorodnych zastosowań trucizn – ta broń używana w trakcie polowań i wojen jest też obecna w życiu codziennym, także podczas różnego rodzaju rytuałów inicjacji lub przejścia. Wystawa kończy się na paradoksie, na którym bazują zarówno medycyna jak i toksykologia – trucizny mogą i leczyć i zabijać.

* Echo tematyki

Podczas tej wędrówki w przez fascynujący świat toksyn, pokazywane motywy rezonują ze sobą – toksyczny ogród to echo starożytnych, ale także nowoczesnych praktyk medycznych. Znajdując się u zbiegu dyscyplin, wystawa jest mieszanką artefaktów ze zbiorów dotyczących nauk przyrodniczych i humanistycznych: obrazy i rzeźby są tuż obok kolekcji etnograficznej a nawet kilku żywych zwierząt.

Adres: Musée des Confluences 86 quai Perrache 69002 Lyon

Zdjęcie: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top