FRANCJA: ŚLADAMI SŁYNNYCH IMPRESJONISTÓW

Od Paryża po Normandię można podążać śladami słynnych malarzy impresjonistów. Podróż rozpoczyna się w Paryżu, a konkretnie w Musée d’Orsay, w którym znajduje się największa kolekcja dzieł impresjonistów na świecie. Po remoncie galerii malarstwa impresjonistycznego w 2011 r., wytyczony został nowy kierunek zwiedzania, w najważniejszym punkcie znajdują się dzieła takich mistrzów jak Manet, Degas, Monet, Cézanne, Renoir czy Sisley. Zaledwie kilka stacji metra od quai d’Orsay, w 16. dzielnicy, znajduje się Musée Marmottan Monet, w którym obejrzeć można obrazy Claude’a Moneta.

W tej XIX-wiecznej rezydencji konesera sztuki, Paula Marmottana, podziwiać można dzieła z różnych etapów kariery Moneta, a także innych malarzy impresjonistów, którzy się z nim przyjaźnili. Wśród nich oczywiście Auguste Renoir, ale również Sisley, Pissarro czy Degas.

Kolejnym punktem na mapie impresjonizmu jest miejscowość Giverny w Normandii, gdzie Monet mieszkał przez ponad 40 lat. Artysta stworzył tam wyjątkowy ogród, który możemy podziwiać na wielu jego obrazach. Został on uwieczniony między innymi w cyklu „Nenufary”. Malarz dzielił swój czas na pracę w ogrodzie i swoim atelier.

Podczas powrotu do stolicy, warto zahaczyć o Château d’Auvers-sur-Oise, gdzie można całkowicie przenieść się w świat impresjonizmu za pomocą nowych technologii. Znajdują się tam między innymi ekrany interaktywne, przyciski, hologramy…

To muzeum różni się od wszystkich innych! Ci, którzy mają więcej wolnego czasu, mogą wybrać się do katedry w Rouen, portu Honfleur lub doliny Sekwany, które zainspirowały wielu impresjonistów.

* Strona Musée d’Orsay Strona Muzeum Marmottan * Strona Fondation Monet Strona Château d’Auvers-sur-Oise * Biuro Informacji Turystyczej Paryża Biuro Informacji Turystycznej Normandii

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top