FRANCJA: ROK EROTYKÓW W MUZEUM PICASSA W PARYŻU

W Muzeum Picassa w Paryżu otwarta została pierwsza wystawa poświęcona dziełom jednego artysty, obejmująca okres jego twórczości w konkretnym roku: od 1 stycznia do 31 grudnia 1932. Ta wystawa-ewenement zaprezentuje najważniejsze (arcy)dzieła w karierze Picassa, takie jak Le Rêve (olej na płótnie, kolekcja prywatna) oraz liczne materiały archiwalne umieszczające obrazy w ich szerszym kontekście.

                    Wyjątkowy rok

Czy możemy prześledzić rok z życia Pabla Picassa?

Wystawa „Picasso 1932”, organizowana we współpracy z Tate Modern w Londynie, stara się to zrobić, zapraszając zwiedzających do podążania ściśle chronologiczną ścieżką codziennej twórczości malarza w tym niezwykle twórczym roku. Ekspozycja skłania do refleksji nad słynną formułą artysty, zgodnie z którą „dzieło, które tworzymy, jest sposobem na prowadzenie dziennika”, co sugeruje ideę zbieżności między życiem a twórczością.

Bogata tematyka dzieł

Do najciekawszych obrazów z tego nadzwyczajnego roku należą serie „Kąpiących się” (Les Baigneuses) oraz portrety i barwne kompozycje zainspirowane postacią Marie-Thérèse Walter, stawiające pytanie o stosunek artysty do surrealizmu. Równolegle z tymi zmysłowo erotycznymi dziełami, malarz powraca do tematu Ukrzyżowania. Natomiast w grudniu Brassaï realizuje fotoreportaż w atelier Picassa w Boisgeloup.

1932 rok to również „umuzealnienie” dzieł Picassa dzięki retrospektywnym wystawom w paryskiej galerii George Petit oraz w Kunsthausie w Zurychu, pokazującym publice i krytykom twórczość tego hiszpańskiego malarza po raz pierwszy od 1911. W tym samym roku pojawił się także się pierwszy tom „Catalogue raisonné”- kompleksowego katalogu dzieł Pabla Picassa – wydanego przez Christiana Zervosa.

Adres : Musée Picasso Paris 5 Rue de Thorigny 75003 Paris

WYSTAWA POTRWA DO 12 LUTEGO 2018

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top