FRANCJA: MUZEUM IMPRESJONISTÓW W GIVERNY

W Giverny w Normandii istnieje muzeum impresjonistów, poświęcone historii malarzy w których dziełach widać wpływ Claude Moneta. Był on przywódcą tego nurtu w sztuce, datowanego na drugą połowę XIX w. Muzeum powstało w 2009 r. jako następca muzeum sztuki amerykańskiej. Z architektonicznego punktu widzenia to nowe miejsce jest szczególne, ze względu na idealne wtopienie się w otaczający krajobraz doliny Sekwany, prawdziwej kolebki Impresjonizmu. Istotnie, to właśnie w Giverny Monet osiedlił się w 1883 roku i ćwiczył, wciąż jeszcze czując obecność dawnych amerykańskich mistrzów. Był zdeterminowany by wykorzystać zasady impresjonizmu w sercu normandzkich krajobrazów.

 

 

Muzeum na łonie natury

 

Przycupnięty na zboczu pagórka kamienny budynek o beżowych, matowych murach podkreśla piękno porośniętych wrzosami ogrodów i ogrodzonych płotami kwietników. Konstrukcja otwarta na zewnątrz dzięki ogromnym oknom to hołd dla natury, tak często obecnej w dziełach malarzy impresjonistów.

To, że gmach tak doskonale wpasowuje sie w środowisko naturalne pozwala lepiej zrozumieć historię impresjonizmu i post-impresjonizmu oraz pokazać jak przebiegał ich rozwój we Francji i na świecie.

 

Sisley, Maurice Denis, Hiramatsu Reiji…

 

Międzynarodowy wymiar impresjonizmu znajduje odzwierciedlenie w Sali „Wokół Moneta”. Wystawa skupia się na wpływie Clauda Monet na malarzy z jego własnej epoki, a także na jago następców: od Sisleya z grupy artystów amerykańskich Giverny, przez Maurice Denis, aż do japońskiego malarza Hiramatsu Reiji.

Każdego roku muzeum gości także wystawy czasowe podejmujące pewne motywy tego nurtu, który od prawie dwóch stuleci nieprzerwanie fascynuje zakochanych w naturze.

Adres: Musée des impressionnismes Giverny 99 Rue Claude Monet 27620 Giverny Regionalne Biuro Informacji Turystycznej www.ctn.pro-normandie-tourisme.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top