FRANCJA: LYON – OTWARTO MUZEUM JEANA COUTY’EGO

18 marca 2017 r. w Lyonie, w pobliżu domu i atelier artysty Jeana Couty’ego zostało otwarte muzeum jego imienia.

Jean Couty, najważniejszy artysta Lyonu, laureat Prix de la Critique de Paris z 1950 roku oraz Grand Prix Malarzy – Świadków Swoich Czasów z 1975 roku, jest zaliczany do najważniejszych przedstawicieli francuskiego malarstwa.

Na stałe zacumowane pomiędzy Rodanem i Saoną, ale promieniujące na cały świat malarstwo tego artysty przekazuje głębokie wartości.

 

Sztuka nowoczesna i współczesna

 

Syn artysty, Charles Couty, fundator Muzeum, przez ponad dwa lata pracował nad stworzeniem miejsca poświęconego jego ojcu, ale również sztuce nowoczesnej i współczesnej, ponieważ wystawiane będą również dzieła innych artystów. Pierwsza ekspozycja, poświęcona całkowicie dziełu Jeana Couty’ego, obejmie 150 prac, w tym 120 malarskich, 30 dzieł na papierze, a także archiwalne dokumenty, szkicowniki czy osobiste przedmioty artysty.

Jean Couty uwielbiał malować Lyon, ale uwiecznił także wiele pejzaży, kościołów romańskich czy miast z całego świata. Spod jego pędzla wyszło wiele scen rodzajowych oraz portretów. Był to malarz, który umiał oddać rzeczywistość za pomocą pędzla.

Zdjęcia: Musee Couty

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top