FRANCJA: LYON – DZIELNICA CONFLUENCE

Dzielnica położona na wschodzie półwyspu lyońskiego wzięła swoją nazwę od miejsca, w którym Rodan i Saona zlewają się w jedną rzekę. Śródmiejska dzielnica, usytuowana pomiędzy Perrache i Sainte-Bladine, zawsze była miejscem przeznaczonym do działań przemysłowych i portowych. Jednak projekt Confluence, długoterminowy urbanistyczny, zdecydowanie zmienił oblicze tej dzielnicy. Przez kilka lat stała się ona miejscem, gdzie liończycy odpoczywają, robią zakupy, piknikują w wielkich parkach i przesiadają na tarasach ze znajomymi. W dzielnicy znajduje się również Muzeum Confluences i nieprzeciętne budynki mieszkalne.

 

Confluence jest w tym momencie miejscem, którego nie można przegapić odwiedzając Lyon, a zarazem symbolizuje dynamizm miasta, które umie połączyć tradycję z nowoczesnością. 

Nowe miejsca

Renomowani architekci i urbaniści zostali zaproszeni, żeby na nowo zaprojektować dzielnicę, która dzisiaj, ze swoimi emblematycznymi budynkami, ma wymiar niemalże futurystyczny. Odwiedźcie Muzeum Confluence i podziwiajcie Cube Orange, Pawilony Salind du Midi, zajrzyjcie do licznych sklepów, które są zebrane w jednej strefie – Pôle de commerces.

Innym ciekawym miejscem jest Sucrière – w tym zmodernizowanym, historycznym budynku można odpocząć ciesząc się wyjątkowym widokiem na Saonę. W Confluence nie brakuje też zieleni. Wielki (14-hektarowy) park przy Saonie to zielone płuca półwyspu. Przespacerujcie się w ogrodzie Erevan lub Jean Couty, innych projektach wartych zobaczenia.

Co się tyczy budynków mieszkalnych, projektanci położyli nacisk na architekturę nowoczesną przestrzegającą normy, zwłaszcza energetyczne, które sprawiają, że Confluence jest najbardziej ekologiczną dzielnicą Lyonu. Biuro Informacji Turystycznej Lyonu Oficjalna strona Muzeum Confluences

Zdjęcia: Quentin Lafont

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top