FRANCJA: LILLE ŚWIATOWĄ STOLICĄ DESIGNU W 2020 ROKU

Europejska Metropolia Lille została wyróżniona tytułem Światowej Stolicy Designu na rok 2020, wyprzedzając tym samym Sydney. To wyjątkowa okazja dla tego północnego miasta, które było już Europejską Stolicą Kultury w 2004 roku. „Poprzez Lille Métropole, to Francja została wybrana ojczyzną designu. To odznaczenie jest ogromną szansą dla miasta i kraju, aby pokazać naszą zdolność do odkrywania siebie na nowo „- mówi Damien Castelain, prezes Lille Métropole. Nie bez powodu jest to pierwszy przypadek, gdy francuska metropolia została doceniona przez Światową Organizację Designu (WDO – World Design Organization). Celem Metropolii jest stanie się największym eksperymentalnym polem projektowania na świecie.

Poza 1600 projektantami, Lille będzie mogło liczyć na mobilizację kilku podmiotów społecznych (przedsiębiorców, środowisk kulturalnych, polityków, obywateli, uniwersytetów, szkół itp.), i to od 2018 r. Odtąd każdy projekt urządzenia metropolii musi uwzględniać podejście projektowe, w porozumieniu z jednym lub wieloma projektantami.

To podejście osiągnie punkt kulminacyjny w 2020 roku, wraz z organizacją 4 głównych wydarzeń poświęconych 3 kwestiom: 1. Czym jest design? 2. Jak design przekształcił nasze społeczeństwo i nasz region? 3. Jak pozytywne doświadczenia z zagranicznych praktyk będą nas nadal inspirowały? Organizatorzy spodziewają się, że wydarzenie to przyciągnie ponad 5 milionów odwiedzających w 2020 roku.

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top