FRANCJA: „KUPKA, PIONIER ABSTRAKCJI” – WYSTAWA W GRAND PALAIS

Retrospektywna wystawa prac Frantiska Kupki (1871-1957) odtwarza europejską ścieżkę czeskiego malarza, który znaczną część swojego życia spędził w Paryżu, w kręgu artystów swoich czasów, i jest uznawany za jednego z pionierów malarstwa abstrakcyjnego. Wystawa, której nie można przegapić!

 

W eksplozji kolorów, jesteśmy świadkami drogi artysty do tego, co stanie się ważnym ruchem artystycznym. Przejście od malarstwa figuratywnego do abstrakcji w jego dziełach jest niewątpliwie najbardziej oczywistą, ale nie jedyną ze zmian w twórczości artysty, który nigdy nie przestał eksperymentować. Poprzez prezentację życia i pracy najbardziej paryskiego z czeskich malarzy, wystawa oferuje nowe podejście do dwóch głównych nurtów XIX i XX wieku: symbolizmu i abstrakcji. Chronologiczna, a zarazem tematyczna organizacja trasy, wiodącej przez około 300 prac, obrazów, rysunków, rycin, rękopisów, gazet, ilustrowanych książek i fotografii, pozwala zrozumieć ścieżki artysty poprzez wymiary, kolory, objętości…

Przechodzimy więc od czasów, gdy Kupka wyróżniał się jako ilustrator – opublikował od 600 do 700 rysunków w libertariańskich i libertyńskich czasopismach w latach 1900-1966, do etapu, na którym zdecydował poświęcić się całkowicie malarstwu. Pasjonował się wszystkim, od historii starożytności po filozofię, religię i naukę. Eksperymenty Newtona nad rozszczepieniem światła zainspirowały niektóre z jego najbardziej znanych dzieł.

„Dla Kupki kolor już był formą” – mówi Markéta Theinhardt, kuratorka wystawy. „Kupka, pionier abstrakcji” skupia się na kluczowych momentach twórczego okresu malarza, od symbolicznych arcydzieł po paryskie ekspresjonistyczne portrety, od obrazów figuratywnych nasyconych kolorami po przejście do abstrakcji od 1912 r., przed ostatecznym etapem – abstrakcją geometryczną.

Grand Palais prezentuje pierwszą retrospektywę Kupki od czasu wystawy w 1976 roku w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku i wystawy w 1989 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2018 roku. Wystawa potrwa do 30 lipca 2018 r. Ceny bileów: normalny 14 €, ulgowy 10 €, darmowe wejście poniżej 16 roku życia. Adres: Grand Palais 3, avenue du Général Eisenhower 75008 Paris

Zdjęcie: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top