FRANCJA: DZIESIĘĆ ATRAKCJI LATA

Francja to kraj niezliczonych zabytków, wspaniałych miast i krajobrazów, bogatych w interesujące zbiory muzeów i galerii oraz wiele innych atrakcji turystycznych. Które z nich polecane są szczególnie tego lata? Oto ich lista przygotowana przez Atout France.

1. Zatoka Sagone / Korsyka. Spokojne wody Morza Śródziemnego w promieniach palącego słońca są marzeniem, które często musi czekać aż do wakacji na swoją realizację. Korsyka oferuje ową dozę słodkiego lenistwa. Odkryjcie Ajaccio, z jego sławnym targiem i pełnymi życia uliczkami. Następnie Zatokę Sagone, na drodze do Cargèse, podziwiając przy tym zachód słońca na słynnej trasie des Sanguinaires.

 

2. Szampania. Strzelające korki szampana, musująca piana, owocowy zapach wina szczepowego. Zwyczaj picia lampki szampana jest zarezerwowany na szczególne okazje. Pobyt w dolinie Marny w Szampanii jest jedną z nich. Odkrywając winnice przemieszczamy się między domowymi piwnicami z winem i luksusowymi hotelami. Wart polecenia jest szczególnie la Briqueterie, znany ze świetnej kuchni i również jako centrum odnowy biologicznej.

3. Ardeny. Jeśli Belgia jest idealną destynacją na krótkie wyjazdy, to czym jest departament Ardeny, z którym Belgia ma więcej wspólnego niż tylko granicę? Rzeka Moza przecina oba terytoria, a wzdłuż niej przebiega ścieżka rowerowa Voie verte Trans-Ardennes. Ten dawny szlak handlowy ciągnie się od Givet aż do Rémilly-Aillicourt.

4. Normandia. Urok normandzkich plaż pełnych kolorowych kabin nie potrzebuje potwierdzenia. Korzystny wpływ skarbów morskich z okolicy kanału La Manche również jest znany i weekendowy wyjazd w ten region jest idealną okazją by z niego skorzystać. Wracając z przechadzki promenadą Marcela Prousta, można wziąć kąpiel morską przy hotelu les Bains de Cabourg, następnie zaś przespacerować się kwiecistym wybrzeżem aż do wioski rybackiej Trouville, gdzie znajduje się hotel Cures Marines, oferujący zabiegi z użyciem morskich alg.

5. Hawr. Miasto świętuje w tym roku swoje 500-lecie. Od 27 maja ma tutaj miejsce wiele wydarzeń, które pozwalają odkryć skarby architektury Auguste’a Perreta i wpisują to normandzkie miasto na listę światowego dziedzictwa.

6. La presqu’île de Rhuys.

Zostawcie za sobą zgiełk codzienności, by skorzystać ze spokoju, który oferuje bretoński półwysep Rhuys. Na północy odkryjcie miejsca połowów ostryg oraz saliny zatoki Morbihan. Na południu podziwiajcie jachty biorące kurs na ocean Atlantycki. A wszędzie indziej korzystajcie ze specjałów kuchni bretońskiej, powodu do dumy Bretończyków.

7. Paryż. Wyobraźcie sobie świetność stolicy Francji, talent jej szefów kuchni, autentyczną atmosferę bistr, wszystko to za przystępną cenę. Formuła ta wydaje się nierealna, jednak to tutaj narodził się pomysł „bistronomii” – kosztowania specjałów „wielkiej kuchni” na rogu ulicy przy kontuarze. Udajcie się na przechadzkę Halami Paryża zanim zjecie parmentier z wołowiną z ręki Alain’a Ducasse’a w jego bistro Aux Lyonnais.

8. Burgundia. „Zielony” region znany z wina i swojej zaszczytnej przeszłości historycznej, ma do zaoferowania takie wiele miejsc wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego. Przejedźcie przez serce Francji, od Auxerre de Besançon, przecinając Dijon, w poszukiwaniu pięknych, a nieznanych zabytków, takich jak Kaplica Notre Dame de Haut, zaprojektowana przez Corbusier’a czy dom słynnej pisarki Colette.

9. Bordeaux. Jeśli wybór miejsca na wakacje we Francji przyprawia was o zawrót głowy, skorzystajcie z przewodnika „Lonely Planet”, który wybrał Bordeaux jako „miasto najbardziej warte zobaczenia w 2017 roku”, konkurując m.in. z Los Angeles. Jeśli miasto dostało ten tytuł według australijskiego przewodnika to także z powodu niedawnego otwarcia Centrum Wina (La Cité du vin), czym potwierdza swój status jako stolicy tego trunku.

10. Wogezy. Departament słynnego masywu górskiego, którego zielone grzbiety rozciągają się aż po horyzont. Usytuowany między jeziorem Gérardmer, rajem dla amatorów sportów wodnych, parkiem Balonów o powierzchni 7000 km ścieżek i wodospadami Tendon, masyw jest idealnym miejscem do korzystania z uroków natury.

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top