FRANCJA: 70 FESTIWAL MUZYKI OPEROWEJ W PROWANSJI

W Aix-en-Provence odbywa się, do 24 lipca 2018 r., 70. Edycja Festiwalu Muzyki Operowej (Festival international d’art lyrique). Liryczne Aix Tuż po wojnie narodził się projekt stworzenia festiwalu, który umieściłby sztukę operową w świetle reflektorów.

 

Gabriel Dussurget, miłośnik sztuki i muzyki, połączył siły z hrabiną Lily Pastré, aby stworzyć ten prowansalski festiwal. Pierwsza edycja odbyła się w lipcu 1948 r., w dworze arcybiskupim i Katedrze Saint-Sauveur, ponownie wprowadzając na sceny operę „Così fan tutte” Mozarta, która nie była wykonywana we Francji od ponad 20 lat. Festiwal odbywa się pod znakiem Mozarta, którego niemal wszystkie opery zostały zaprezentowane publiczności w jego wczesnych edycjach, jednak podczas tego wydarzenia prezentowane są także dzieła mistrzów gatunku takich jak Monteverdi, Rameau, Gluck, Cimarosa, Gretry, Haydn, Rossini, Gounod, w ich pełnej różnorodności. Nie zaniedbując współczesnej twórczości, festiwal prezentuje co roku dzieła specjalnie zamówione na tę imprezę, a śpiew zyskuje dominujące miejsce w miarę upływu lat.

Sława festiwalu rośnie z edycji na edycję – został on nagrodzony tytułem Najlepszego Festiwalu Operowego w 2014 roku podczas International Opera Awards w Londynie. Festiwal dla wszystkich Ten międzynarodowy festiwal podważa ideę elitaryzmu, często łączoną z muzyką klasyczną i operą. Organizatorzy Festiwalu kładą nacisk na młodych, wschodzących artystów i nastawia działania kulturalne dla młodych odbiorców, a ponadto angażują mieszkańców Aix, by dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i propagować tę piękną sztukę, jaką jest muzyka klasyczna.

Zdjęcie: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top