FOLKOWISKO WSPIERA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Marcin i Marina Piotrowscy mieszkają w Gorajcu, niecałe 30 kilometrów od granicy z Ukrainą. Zorganizowali oni na swoim podwórku i domu, czyli w Chutorze Gorajec, bezpieczną przystań, która zapewnia nocleg, wyżywienie i wyprawkę do dalszej podróży osobom, które uciekają przed wojną.

Dzięki zbiórce pieniędzy oraz pomocy innych ekipa zapewniła już bezpieczne schronienie i pomoc, kilkudziesięciu osobom. Działania grupy zaczynają się już przy samej granicy, skąd transportują uchodźców do bezpiecznej przystani w Chutorze. Takie wyprawy mogą odbywać się nawet kilka razy dziennie, dlatego jednym z celów zbiórki pieniężnej jest zakup paliwa. Kiedy ekipa dowiezie potrzebujących do Gorajca, musi zapewnić im również wyżywienie, nocleg, a także niezbędne produkty, w które nie zdążyły zaopatrzyć się osoby uciekające z Ukrainy. Śpiwory, pościel, materace to również artykuły, na które potrzebne są pieniądze.

Dodatkowo Stowarzyszenie Folkowisko jest w kontakcie z organizacjami, które potrzebują na miejscu – w Ukrainie – niezbędnych środków do pomocy. Jednym z przykładów takich miejsc jest miasteczko Zbaraż, w którym działacze Czerwonego Krzyża apelują o pomoc przy dostarczeniu im niezbędnych do pomocy artykułów, którymi są: Apteczka: opatrunki, bandaże i siatki opatrunkowe, wata, opaski uciskowe, środki przeciwbólowe (w tym no-spa i węgiel aktywowany) i leki uspokajające (bez recepty), podpaski. Higiena osobista: pasta do zębów, szczoteczki do zębów, mydło, szampon, chusteczki suche i mokre, ręczniki, ręczniki kuchenne. Spanie i ubranie: śpiwory, kołdry, koce, małe poduszki (typu jasiek), maty i materace turystyczne, bielizna termiczna,

Dziecięce: Pampersy, słoiczki z jedzeniem, tubki z jedzeniem, mokre chusteczki, wózki, chusty do noszenia Inne: Latarki, naładowane powerbanki, baterie Ogromnie ważne jest zebranie śpiworów, bielizny termicznej, ponieważ te produkty są bardzo trudno dostępne w Polsce. Sprzętem bardzo kosztownym i również coraz mniej dostępnym jest agregat, który staje się niezbędnym narzędziem w miejscach, gdzie brakuje prądu, a w przypadku takich miejsc jak szpitale nie można zwlekać z dostarczeniem tego sprzętu. Chutor Gorajec chce zakupić i dostarczyć agregaty potrzebującym, w związku z tym zbiórka pieniędzy jest główną formą pomocy. W niedzielę 28 lutego wysłaliśmy pierwszy transport z rzeczami do Zbaraża.

To niesamowite jak lokalna społeczność potrafi się zaangażować w trudnych czasach. Dziękujemy wszystkim za wsparcie – mówi Marcin Piotrowski. Jeżeli chcecie sami wysłać paczkę z rzeczami z powyższej listy, to najlepiej jest to zrobić za pomocą poczty lub kuriera na adres: Lodowisko Syntetyczne Cieszanów ul. Sportowa 2 37-611 Nowe Sioło. Chutor Gorajec informuje, że nie ma potrzeby przekazywania nadmiaru rzeczy, których nie ma na liście, ponieważ mogą one stać się zbędnym balastem zajmującym miejsce. Zachęcamy do śledzenia profili festiwalu Folkowisko, Chutoru Gorajec oraz Stowarzyszenia Folkowisko na Facebooku, aby być na bieżąco.

Link oraz dane do zbiórki znajdziecie poniżej: https://folkowisko.gorajec.info/wsparcie-dla-ukrainy/?fbclid=IwAR03ccHigdXC2NLERlML4UAUdZYGAVrGqGjdrE6t64B03ECBQ3-Nb9R81MU WPŁATA NA KONTO Dane do darowizny: nazwa: Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko” adres: Gorajec 14, 37-611 Cieszanów nr. konta: 29 1140 1081 0000 2604 2400 1001 tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe – UKRAINA

Zdjęcie posągu patrona Kijowa, archanioła Michała: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top