FINNAIR: WIZYTÓWKĄ TRASY AZJATYCKIE

FINNAIR: WIZYTÓWKĄ TRASY AZJATYCKIE


              Gościem pierwszego w 2008 roku spotkania SD-P „Globtroter”, które odbyło się 9 stycznia, jak zwykle w gościnnym hotelu „Gromada” przy pl. Powstańców w Warszawie, były Fińskie Linie Lotnicze FINNAIR S.A. Ich przedstawiciel, Radosław Podhorecki przedstawił rozwój firmy w 2007 roku oraz zamierzenia na rok bieżący.            


  Podkreślił, że wizytówką linii są jej trasy azjatyckie zapewniające najszybsze połączenia Skandynawii oraz Polski z Chinami, Hongkongiem, Japonią, Indiami, a od czerwca br. również Koreą Południową. Poinformował o wymianie floty powietrznej na najnowocześniejszą, zapowiedział też wprowadzenie jesienią br. kolejnego, czwartego już, codziennego połączenia Warszawy z Helsinkami.          

  W 2007 roku FINNAIR przewiózł około 9 mln pasażerów, z czego 7,5 mln liniami regularnymi, co w ich przypadku stanowiło wzrost o 6,9%.  Z wysokim, prawie 73% wykorzystaniem miejsc w samolotach. W przypadku linii azjatyckich liczba pasażerów zwiększyła się o 30%. To rezultat wspomnianej już wymiany samolotów na Airbusy 330/340. Do 2010 roku nastąpić ma ujednolicenie floty powietrznej tych linii, dzięki czemu staną się one europejskim przewoźnikiem dysponującym najmłodszymi samolotami.

  Ogromne znaczenie dla pozyskiwania pasażerów ma też szybkie przewożenie ich do i z portów azjatyckich. Nasz gość przedstawił ciekawe zestawienie długości lotu z Warszawy z przesiadką w Helsinkach do 5 szczególnie ważnych miast Dalekiego Wschodu, w porównaniu z podróżą przez inne porty europejskie. W przypadku Szanghaju, łączny czas podróży z Warszawy trasą przez stolicę Finlandii trwa 11 h 45 min, natomiast przez Frankfurt 14 h 05 min. Do Osaki 12 h 15 min, zaś przez Amsterdam 14 h 10 min. Do Kantonu 11 h 55 min, a przez Frankfurt 13 h 50 min. Do Tokio 12 h 30 min, natomiast wydawałoby się, że krótsza trasą przez Moskwę, 14 h 05 min. Podobnie będzie na trasie do Seulu, który stanie się jedenastym miastem w Azji obsługiwanym przez samoloty FINNNAIR-u rejsami non stop: 11 h 50 min, zaś przez Wiedeń 12 h 40 min.            

Uruchomienie od 7 stycznia br. trzeciego codziennego rejsu z Warszawy do Helsinek, o czym już informowaliśmy w listopadzie ub.r., skróciło czas oczekiwania na przesiadkę podróżnych lecących do Azji. W przypadku Hongkongu od 2 czerwca br . wyniesie on tylko 40 min, do Kantonu 45 min, do Szanghaju 60 min. Tylko w rejsach do Pekinu pozostają nadal 4 godziny. Znacznie skrócone zostały też przeloty do Japonii. Do Tokio i Osaki do 1 h 10 min, zaś do Nagoi nawet do 1 h 5 min. Podobnie będzie z przypadku Seulu: 1 h 15 min. Do Indii trzeba czekać nieco dłużej. Na połączenia do Delhi 2 godziny, a do Mumbaju ( Bombaju ) 3 h 55 min.          

  Przekłada się to na liczby pasażerów w Polski. W przypadku lotów do Indii FINNAIR jest na 2, zaś do Chin 3 miejscu. Warto dodać, że linie oferują miesięcznie ponad 100 rejsów do Chin, 60 do Japonii i 48 do Indii. Jak również przeloty do Bangkoku, chociaż – podkreślił R. Podhorecki – ten kierunek nie jest promowany w Polsce, ani konkurencyjny cenowo, gdyż samoloty i tak są przeważnie wypełnione do ostatniego miejsca przez podróżujących do stolicy Tajlandii Skandynawów.         

   FINNAIR utrzymuje również połączenie do Nowego Jorku, bogatą sieć linii do miast europejskich oraz wewnętrznych. Na tych ostatnich latają zarówno samoloty tych linii, jak i współpracujących z nimi Finncom. Z myślą o zapewnieniu pasażerom z Polski lecącym do innych miast Finlandii dogodniejszych połączeń, jesienią br. uruchomione zostanie czwarte codzienne, wczesno poranne połączenie z Warszawy do Helsinek.           

 Dodam, chociaż na ten temat w trakcie spotkania nie padło ani jedno słowo, że w br. FINNAIR, jedne z najstarszych obecnie linii lotniczych na świecie, obchodzą 85-lecie działalności, gdyż powstały w 1923 roku. Równocześnie zaś 35-lecie uruchomienia połączenia Helsinek z Warszawą. Więcej informacji na temat rozkładu lotów, cen, ofert specjalnych czy dla firm oraz w ogóle o tych liniach znaleźć można w Internecie pod: www.finnair.comoraz w biurze FINNAIR w Warszawie w hoteli Sheraton Plaza przy ul. Prusa 2, tel. ( 022 ) 657-01-19 . 

 Cezary Rudziński
 Zdjęcia autora

Dodane 29 01 08

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top