FESTIWAL MUZYCZNY STREFA CISZY W ŁAZIENKACH

W sobotę 2 lipca w Królewskich Łazienkach w Warszawie rozpocznie się Muzyczny Festiwal Strefa Ciszy. Koncerty odbywać się będą na niewielkich scenach w malowniczych zakątkach tego zespołu pałacowo – parkowego. W otoczeniu natury, siedząc na leżaku lub bezpośrednio na trawie, można będzie posłuchać muzyki z czterech stron świata, a występujący artyści znajdą się na wyciągnięcie ręki.

Nie zabraknie też koncertów z animacjami dla najmłodszych melomanów. Tegoroczna, 9. edycja Festiwalu potrwa do 24 lipca. Przez cztery weekendy na kilku scenach jednocześnie będzie wybrzmiewać muzyka klasyczna, tradycyjna i jazzowa. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu wystąpią m.in.: Kapela Bud’mo, w skład której wchodzą wybitni muzycy ukraińscy, znani polskiej publiczności z najważniejszych festiwali folkowych; Cohaere Ensemble – zespół barokowy, który swoimi wykonaniami muzyki francuskiej zachwycił największych francuskich znawców i koneserów; zespół Madrugada Sombra, brawurowo łączący polską muzykę ludową i flamenco. Fanów muzyki improwizowanej i performansu czeka nie lada gratka w postaci występu tria niezwykłych artystów – Szamburski/Nowacka/Zemler. Bardzo interesująco zapowiadają się także występy duetów Kotynia/Zaborski, będącego oryginalnym zestawieniem brzmień gitary i altówki, gatunkowo osadzonego przede wszystkim w muzyce jazzowej oraz Aleksić/Dakić, w którym koncertmistrzyni i pierwsza oboistka orkiestry symfonicznej Radia i Telewizji Serbii pokazują, co łączy muzykę Bacha i Bartoka.

W ramach festiwalu wystąpią również artyści młodego pokolenia, zdobywający laury na prestiżowych konkursach – m.in. fenomenalne trio klarnetowe Clarissime, czy kwartet puzonowy, który zabierze nas w podróż od baroku po czasy współczesne. Po raz kolejny na Festiwalu zagości także Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. W tym roku usłyszymy opowieści z Północy i Regionu Karpat w wykonaniu duetu opowiadaczki Barbary Derlak i multiinstrumentalisty Sebastiana Wielądka – Apokryfy. Podczas występu Basi Songin i Szymona Góralczyka słuchacze dowiedzą się, czy opowieści mogą przenosić się wraz z wiatrem, oraz tego, co do powiedzenia mają nam drzewa. Duet Mehehe zabierze nas w magiczny świat ludowych baśni i legend. Dzieci i rodzice, jak co roku, są zaproszeni na polanę blisko Starej Kordegardy na cykl koncertów „Melomaluszki”.

Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy. Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra. W ogrodach Łazienek Królewskich koncerty odbywać się będą przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: Żółtej przy Starej Kordegardzie, Pomarańczowej przy Wodozbiorze, Czerwonej przy Trou Madame i Purpurowej przy Świątyni Sybilli. Organizatorami festiwalu są: Fundacja na rzecz rozwijania muzykalności Polaków „Muzyka jest dla wszystkich” oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Festiwal finansuje Miasto Stołeczne Warszawa oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2022”.

Zdjęcia: Muzeum Łazienki Królewskie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top