EXIMTOURS 2009

EXIMTOURS 2009

Milion klientów, z czego 155.000 polskich

 

            Gośćmi drugiego kwietniowego spotkania w „Globtroterze” byli przedstawiciele jednego z największych biur podróży działających w Polsce – EXIM Tours: dyrektor marketingu Piotr Łabędowicz i specjalista tego działu Rafał Wasiak. Przedstawili oni ofertę firmy na sezon letni 2009 roku.

 

            EXIM Tours, firma, która ma centralę w Pradze i 42 własne biura w Republice Czeskiej, w Polsce działa już 13 rok. I niemal tyle samo razy gościła już w „Globtroterze”. Specjalnie więc przedstawiać jej nie trzeba. Wystarczy zajrzeć do publikacji w naszych stałych działach, zwłaszcza „Goście „Globtrotera” i „Podróże „Globtrotera”, bądź na firmowe strony: www.eximtours.pl. Wspomnę więc tylko, że w naszym kraju firma ma 3,5 tys. agentów, a w ub. roku skorzystało z jej usług 155 tys. polskich turystów. Działa również na Słowacji, Węgrzech oraz – jako „Cartagotours” w Rumunii. Łącznie w 2008 roku wysłała na urlopy samolotami czarterowymi – nie prowadzi bowiem innego rodzaju turystyki – milion turystów.

             – Początek sprzedaży oferty na sezon letni 2009 – poinformowali nasi goście – był bardzo dobry. Rozpoczęła się ona już w listopadzie – wówczas ukazał się nowy katalog na Lato 09 – i do 16 lutego br., kiedy zakończyła się promocyjna wczesna rezerwacja, wzrost sprzedaży wyniósł, w porównaniu z poprzednim sezonem, aż 270% ! W przedsprzedaży sprzedano 20% całej oferty letniej. To zasługa nowego systemu rezerwacyjnego oraz wczesnego rozpoczęcia sprzedaży. I korzyści dla klientów: gwarancja niezmienności ceny bez konieczności dokonywania ew. dopłat przed wyjazdem, gratisowe ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu, wliczone w cenę imprez wycieczki fakultatywne oraz najlepszy na rynku, rozszerzony pakiet ubezpieczeniowy.

            Od 2008 firma stosuje Karty Stałego Klienta dające jej posiadaczom 2% rabatu od ceny katalogowej imprezy. Stosowane są również inne zachęty dla klientów: zniżki dla dzieci oraz wyloty z 10 polskich lotnisk. W tegorocznym  sezonie letnim EXIM Tours proponuje wypoczynek w Tunezji, Turcji, Egipcie, Izraelu, Maroku, na greckich wyspach Kreta i Rodos, na Majorce oraz nowość – Zjednoczone Emiraty Arabskie. W tym ostatnim przypadku potrzebny jest tydzień na załatwienie wiz czym, oczywiście, zajmuje się biuro. Firma posiada sieć własnych hoteli w Tunezji i Egipcie, korzysta z samolotów krajów do których wozi turystów, ale 80% z nich przewozi litewskimi liniami Aurelis Airlines, której samoloty bazują w Katowicach i Warszawie. Dysponują one – podkreślono – dobrymi samolotami, bez usterek, są punktualne. W tegorocznym sezonie letnim, który trwać będzie od kwietnia do października, zwiększy się – z 1 do nawet 4-5 – liczba lotów tygodniowo z lotnisk lokalnych w poszczególnych kierunkach. Z Warszawy i Katowic odbywać się będzie po 17 lotów tygodniowo.

            EXIM Tours dba o promocję firmy. Tegoroczna kampania reklamowa na bilbordach, w wybranych tytułach prasowych oraz w internecie, rozpoczęła się już w styczniu. W kwietniu umacniany jest wizerunek firmy oraz działania promocyjne na rzecz zwiększenia rozpoznawalności marki i reklamujące oferty specjalne. M.in. także na tramwajach w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie i w Katowicach. Promocji EXIM Tours służy również sponsoring. W br. firma jest oficjalnym sponsorem wyborów Miss Polonia 2009, które odbędą się w październiku w Teatrze Wielkim w Łodzi. Ich uczestniczki do finału przygotowywać się będą w Tajlandii, a główną nagrodą ufundowaną  przez EXIM Tours będzie egzotyczna wycieczka.  Również wycieczka będzie nagrodą dla zwycięzcy spośród widzów nadsyłających SMS-y w trakcie głosowania. Firma była też sponsorem odbywającej się w kwietniu w Warszawie Akademii Golfa.

            Odpowiadając na pytania uczestników spotkania nasi goście poinformowali m.in., że najlepszymi terminami na szukanie super okazji w EXIM Tours jest maj, początek grudnia oraz początek stycznia. Przyznali, że pomimo ogromnego sukcesu przedsprzedaży, firma już zaczyna odczuwać kryzys w gospodarce i konsekwencje spadku siły złotego wobec głównych walut światowych. M.in. loty czarterowe z Rzeszowa i Szczecina rozpoczną się w br. nie w maju, lecz w czerwcu. Prawdopodobnie również w szczycie letnim będą oferty last minute. A w ub. r. wszystkie posiadane miejsca na lipiec i sierpień sprzedane zostały już z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. Przy czym jednak ceny ew. imprez w last minute nie będą niższe od katalogowych na maj. W tej chwili trudno przewidzieć – podkreślili – jaki będzie sezon. Firma w ub. latach miała po 30 – 40% wzrosty liczby klientów. W br. zakłada, że pomimo kryzysu, który odczuwa już branża zmniejszając liczbę lotów i rezerwacji hoteli zagranicą, zdoła nie tylko utrzymać ubiegłoroczną liczbę turystów, którzy skorzystali z jej usług, ale nawet zwiększyć ją do 208 tysięcy.

 

Cezary Rudziński

Zdjęcia autora.

Dodane 22 04 09

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top