DUBAJ: REWITALIZACJA PORTU RASHID

W starym Porcie Rashid powstaje nowa klimatyczna przystań Mina Rashid nawiązująca charakterem do portów w Portofino, Porto Cervo czy Monte Carlo. Nowy port pomieści 430 jachtów, w tym największe jachty świata.

 

W starym cumuje Queen Elizabeth 2 (QE2) – jeden z największych historycznych liniowców na świecie. Deweloper Emaar rozpoczyna również sprzedaż apartamentów mieszkalnych w nowobudowanym kompleksie Sirdhana z widokiem na przystań i Downtown Dubai. Otwarcie w 1972 r. pierwszego w Dubaju nowoczesnego Portu Rashid było początkiem dynamicznego rozwoju miasta. W ciągu kilku lat Dubaj przekształcił się w ważny ośrodek gospodarczy łączący Wschód z Zachodem. Obecnie firma Emaar przystąpiła do gruntownej rewitalizacji starej przystani. Powstający port będzie uzupełnieniem istniejącego Terminalu Rejsowego im. Hamdana bin Mohammeda. Został on oddany do użytku w 2014 r. i przez 5 lat obsłużył 2,3 miliona pasażerów (w latach 2014-2018 liczba pasażerów wzrosła o 172%).

Oferuje on wiele nowoczesnych udogodnień, takich jak 24-godzinny serwis, odprawę celną bezpośrednio z nabrzeża, punkty handlowe, przechowalnię oraz dostęp do bezpłatnego Wi-Fi na całym terminalu. W nowym porcie Mina Rashid planowanych jest ponad 430 miejsc dla jachtów, w których również będą mogły cumować największe . Budowa tak ogromnego obiektu pozwoli na jeszcze szybszy rozwój turystyki jachtowej w Dubaju (obecny wzrost turystyki jachtowej to 17% w skali roku). Port Rashid jest położony w odległości 15 minut od międzynarodowego lotniska i 20 minut od historycznego centrum oraz Dubai Creek Harbor.

Na jego terenie będą zlokalizowane między innymi The Dubai Mall by the Sea – nowoczesne centrum handlowo-wypoczynkowe, klub jachtowy, piaszczysta plaża o powierzchni prawie 13 tysięcy metrów kwadratowych oraz najdłuższy basen w Dubaju. Niedługo deweloper Emaar rozpocznie sprzedaż 1, 2 i 3-pokojowych apartamentów, powstających w nowobudowanym kompleksie Sirdhany, położonym na terenie przystani. Apartamenty z błyszczącymi szklanymi fasadami i przeszklonymi ścianami będą oferowały wspaniałe widoki na nabrzeże oraz centrum Dubaju.

Sułtan Ahmed Bin Sulayem, dyrektor generalny DP World oraz przewodniczący portów Customs&Free Zone Corporation, podkreśla, że firma P&O Marinas chce wspierać rozwój gospodarczy Dubaju poprzez dywersyfikację gospodarki i wspieranie rozwoju różnych jej sektorów, w tym handlu i turystyki. Rozwój Miny Rashid wzmocni pozycję Dubaju jako głównego węzła wycieczkowego na Bliskim Wschodzie oraz przyczyni się do jeszcze większego rozwoju turystyki w mieście.

Zdjęcia: Dubai Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top